Hotivi

MMO: Gericiliğe Hayır - Adana UlusAdana Ulus

21 Haziran 2021 - 19:34

MMO: Gericiliğe Hayır

MMO: Gericiliğe Hayır
Son Güncelleme :

02 Temmuz 2013 - 1:42

Makina Mühendisleri Odası Adana Şubesi Yönetim Kurulu, Sivas Katliamının 20. yıldönümünde halkı birlik içinde, gericiliğe ve faşizme karşı hayır ve dur deme çağrısında bulundu.

mmologoMMO Yönetim Kurulu açıklamasında şu görüşlere yer verildi:

“Onları yakan ve yaktıranlar, aydınlanma ve bilim düşmanı dogmatizmin karanlığının sürmesini isteyenlerdir. Sivas katliamı, Kanlı Pazar, 1 Mayıs, Çorum ve Maraş katliamlarıyla tescillenmiş anti-demokratik yapı ve katliamcı geleneğin vahşi bir icraatıdır. İlerici, aydın, yurtsever kesimlere karşı duyulan tahammülsüzlüğü yok etme güdüsü üzerinden gerçekleştiren faşizm, Sivas katliamında görüldüğü gibi dinci gericiliği kucaklamakta, mezhep farklılıklarını düşmanlığa vardıracak yöntemlerle körüklemekte ve siyasetin “olağan” bir unsuru haline getirmektedir.

20 yıl önce Sivas’ta gerici-yobaz bir güruhu aydın ve sanatçılarımıza karşı kışkırtıp katleden gericilik, bugün de benzer yalanlar ve kışkırtmalarla işbaşındadır. Türkiye’ye aydınlanma ateşini yayan insanlar hemen her dönem, camilere, Kuran’a, ulusal bayrağa karşı eylem yapıyormuş gibi gösterilmiş, böylece halkın tepkisi şiddet yöntemlerine dayalı olarak onların üzerine çekilmek istenmiştir. Bugün de benzer yalan, tahrik ve kışkırtmalar, Taksim Gezi Parkı olaylarından hareketle bizzat iktidar ve yandaşı medya tarafından dile getirilmektedir. Örneğin polis zulmünden kaçan Taksim Gezi Parkı direnişçilerinin yaralıları tedavi etmek için girdikleri camide “içki içtikleri” bile ileri sürülmüş, ancak bu iddia, gerek video kayıtları gerekse caminin dürüst müezzini tarafından yalanlanmıştır.

31 Mayıs 2013 tarihinden bu yana iktidarın talan, yağma, ranta dayalı ekonomi politikalarına, dinci gericiliğine ve faşist zulmüne karşı Taksim Gezi Parkı ve bütün Türkiye’de direnen halk hareketi, gerçeğe aykırı bilgilerle baskı ve terör yöntemleriyle bastırılmaya çalışılmaktadır.

Bilindiği gibi iktidar, Suriye iç savaşına emperyalizmin yanında ve mezhepçi bir tarzda müdahil olmuş, bu nedenle gündeme gelen karanlık Reyhanlı katliamı da iktidarca mezhep ayrımlarını kışkırtan bir tarzda kullanılmış ve Türkiye tarihinde ilk kez “ölenlerin mezhepleri”ne dair açıklama yapılmıştır. Emperyalizm ve yerli işbirlikçileri, Türkiye’yi her açıdan karanlık mecralara sürüklemektedir.

Dini ibadet mekânlarının sayısının okul sayısını geçtiği, 4+4+4 ve imam hatip okullarının yaygınlaştırıldığı, çocuklarımızın gerici eğitim sistemine teslim edilmek istendiği, dindar/kindar nesiller yetiştirmeye başlandığı, çocuk-ergen tüm kadınların evlere ve ucuz işgücü depolarına hapsedilmek istendiği, kadın bedeninin bir mülkiyet/sahiplik alanı olarak görüldüğü, dinsel gerici ideolojiler ile nüfus planlamasının kürtaj politikalarında buluştuğu, gençliği işsizliğin beklediği bugünkü Türkiye’de laiklik, toplumcu bir aydınlanma savunusu, demokrasi, eşitlik ve özgürlük istemleri her zamankinden daha fazla önem taşımaktadır.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası, Sivas katliamının 20. yıldönümünde halen egemen olan gericiliği ve faşizmi lanetlemekte, bağımsız, eşit, özgür, demokratik başka bir dünya ve başka bir Türkiye özlemini kamuoyu ile paylaşmaktadır.”

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al