Hotivi

MMO'dan Reyhanlı açıklaması - Adana UlusAdana Ulus

17 Haziran 2021 - 08:16

MMO’dan Reyhanlı açıklaması

MMO’dan Reyhanlı açıklaması
Son Güncelleme :

15 Mayıs 2013 - 0:15

mmologoTMMOB Makine Mühendisleri Odası Adana Şubesi Hatay’ın Reyhanlı İlçesi’ndeki saldırıyı kınadı, Reyhanlı saldırısının AKP Hükümetinin dış politikalarının acı bir sonucu olduğunu bildirdi.

MMO Adana Şubesi Yönetim Kurulu açıklamasında, Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde iki noktada meydana gelen patlamalar sonucunda hayatını kaybeden vatandaşlarımızın ailelerine, sevenlerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diledi. Sivil halka yönelik hedef gözetmeden düzenlenen bu saldırılarının kim tarafından düzenlenmiş olursa olsun açıkça terör saldırısı olduğu vurgulanan MMO Adana Şubesi açıklamasında şu görüşlere yer verildi:

“Komşumuz Suriye’de süren iç savaşta, çok açık bir şekilde rejim değişikliği talebini her platformda dile getiren, AKP hükümetinin “stratejik derinlik” adı altında sürdürdüğü dış politikası ülkemizi bu noktaya getirmiştir. Komşumuzda süren iç savaşın bir tarafı olan şeriatçı çetelere para ve silah yardımında bulunan, silahlı gruplara eğitim veren, lojistik destek ve sağlık hizmeti sağlayan anlayış ülkemizi kirli ve karanlık bir noktaya sürüklemektedir.

Saldırı, kim tarafından yapılmış olursa olsun, Türkiye’nin Suriye’de süren kanlı iç savaşta aldığı pozisyonu etkilemeye yöneliktir. Reyhanlı‘da yaşananlar örtülü ve dolaylı olarak sürdürülen savaşın bir sonucudur ve ülkemizi bölgesel emperyalist oyunların derin ve kirli operasyon merkezi haline getiren AKP politikalarının iflas ettiğini göstermiştir.

AKP iktidarı, ülkemizi hızla bir felakete doğru sürüklemektedir. Başta Hatay olmak üzere ülkemiz her türlü provokasyona açık hale getirilmiştir.

Hem Suriye‘de, hem de ülkemizde mezhepsel ve etnik bir ayrışmayı körükleyen, şeriatçı çetelere destek veren bu politikalar ülkemizi hızla bedelini hem Türkiye halkının hem de bölge halklarının ödeyeceği kanlı bir savaşın içerisine doğru sürüklemektedir.

Hatay halkına dönük tehdit ve saldırılarla iç savaşı ülkemize taşıyan şeriatçı güçler bütün kamp ve üsleriyle ülkemizden çıkarılmalı, bu güçlere yapılan silah ve para yardımına, silahlı grupların eğitimine, lojistik destek ve sağlık hizmeti sağlanmasına son verilmelidir.

Reyhanlı olayları ile ilgili getirilen yayın yasağı ancak olağanüstü hal uygulamalarında ve darbe dönemlerinde görülen bir uygulamadır. Ülke halkının geleceğini ilgilendiren böylesine önemli bir olayda halkın doğru haber alma hakkı engellenmemelidir.

Her şeyden önemlisi Hatay’ı adeta tampon bölge haline getiren sınır uygulamalarına son verilmeli, ülkemizin sınır güvenliği en üst düzeyde sağlanmalıdır.

Hükümet, Reyhanlı saldırısında yaşanan ölümlerden yeni ölüm kararları çıkarma hevesi içerisinde sağa sola saldırmak, suçu başkalarında aramak yerine derhal bugüne kadar sürdürdüğü emperyalizmin taşeronluğunu üstlenen, “Yeni Osmanlı”cı anlayışlarla bölgesel güç olmayı hedefleyen savaşçı politikalarını terk etmelidir. “Yeni Osmanlı” peşinde koşanlara, “Eski Osmanlı”nın Alman militarizminin peşinde nasıl yıkıldığını bugün tekrar hatırlatmak gerekiyor.

Suriye‘ye dönük her türlü müdahaleye son verilerek, Suriye‘nin geleceğini belirleme hakkı Suriye halkına bırakılmalıdır.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al