MMO'dan Uygulamalı Eğitim Merkezi - Adana UlusAdana Ulus

17 Eylül 2021 - 07:41
izmir escort

MMO’dan Uygulamalı Eğitim Merkezi

MMO’dan Uygulamalı Eğitim Merkezi
Son Güncelleme :

01 Nisan 2016 - 17:59

TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) Adana Şubesi ile Seyhan İlçe Belediyesi tarafından ortaklaşa yaptırılacak “Uygulamalı Eğitim Merkezi”nin temeli törenle atıldı.

MMO Başkanı Ali Ekber Çakar, Adana’da Uygulamalı Eğitim merkezinin temel atma töreninde yaptığı konuşmasında şöyle dedi:

mmo_cakar“Odamız bugün büyük bir yapı haline gelmiş bulunmaktadır. Kuruluş yılında 902 olan üye sayımız bugün 100 bine, öğrenci üye sayımız 23 bine ulaşmıştır.

Türkiye genelinde 1.500’ü aşan işyeri temsilciliğimiz, 18 Şubemiz, 98 il-ilçe temsilciliğimiz, 5 mesleki denetim büromuz, 5 ayrı uygulamalı eğitim merkezimiz; 116 noktada aynı anda 3 bin üyemize hizmet veren Meslek İçi Eğitim Merkezlerimiz; onaylanmış akredite kuruluşlarımız; iki yılda bir ülkemizin dört bir yanında düzenlediğimiz onlarca merkezi kongre, kurultay, sempozyum etkinliği ve binlerce kurs, seminer, söyleşi, panel etkinlikleri ile Odamız TMMOB’nin en büyük Odası haline gelmiştir.

Bugün bu dev yapıya, Seyhan Belediyesi ile işbirliği içinde temelini birlikte attığımız Adana Uygulamalı Eğitim Merkezini de ekliyoruz.

Odamızın bütün çabası, mesleklerimiz ve meslektaşlarımızın korunması, geliştirilmesi, mühendislik hizmetlerinin ülke, sanayi ve toplum çıkarları doğrultusunda verilmesinin sağlanmasına yöneliktir.

Odamız, mesleki bilgi birikimimizi, ülkemizin sanayileşmesi,  kalkınması ve demokratikleştirilmesi için değerlendirmeyi amaç edinmiştir.

Odamız kamusal sorumlulukla yürüttüğü mesleki denetim, periyodik denetim ve meslek alanlarına yönelik bütün etkinliklerini, esasen örgütlü üyelerinin katkısı ile kurumsallaşma perspektifiyle yürütmektedir. Adana Uygulamalı Eğitim Merkezinin temelinin atılışı da, bu kurumsal hizmet faaliyeti anlayışı içerisinde gündeme gelmiştir.

Meslek örgütlerimize, mühendislik eğitimi-öğretimine, mühendislik uygulama ve hizmetlerine saldırıların arttığı, bu yönde mevzuat düzenlemelerinin ardı ardına yapıldığı bu günlerde; üye, sanayi ve halk ile temas ve hizmet birimlerimizin artması oldukça önemlidir.

Bu çerçevede hizmet verecek olan Adana Uygulamalı Eğitim Merkezinin arazisini tahsis eden Seyhan Belediyesi Başkanlığına, Zeydan Karalar’a, temel atılışını gerçekleştiren Adana Şube Yönetim Kurulumuza, örgütlü üyelerimiz ve çalışanlarımıza teşekkür ediyor, kendilerini kutluyorum.

Bildiğimiz üzere ülkemiz, halkımız ve mühendislik birçok güçlük ve sorunla karşı karşıyadır. Cumhuriyet, laiklik, demokrasi, sanayinin ve emekçilerin durumu, genel toplumsal durum ve ülkemizin uluslararası siyasetteki yeri oldukça sorunludur. İç ve dış politika sorunları hayli iç içe geçmiş durumdadır.

mmo_uygulama_merkezi_adana (1)Özellikle 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinden bu yana, ülkemizin içinde bulunduğu şiddet-terör sarmalı, toplumsal muhalefetin gelişmesine karşı duyulan korku, düşünce ifadesi ve basın özgürlükleri üzerindeki baskı ile izlenen yanlış iç ve dış politikalar, ülkemizi açık bir şekilde kaosa sürüklemektedir.

Diğer yandan her gün gerçekleşen iş-işçi cinayetleri, her gün işlenen kadın cinayetleri ve çocukların maruz kaldığı istismar, taciz ve tecavüzlerin üzerine kararlılıkla gidilmemektedir.

Bu vesileyle, gericiliği, bütün cinayet, taciz ve tecavüzleri, bütün katliamları ve bunların müsebbiplerini kınadığımızı, lanetlediğimizi ifade etmek istiyorum. Kitleleri endişe ve korku atmosferi içinde pasifize etmeyi amaçlayan şiddet ve terörün, insani özlem ve umutlarımızı, öfke ve isyan duygularımızı karartamayacağını özellikle belirtmek istiyorum. Emek ve demokrasi güçleri olarak birliğimizi sağlamak, ülkemizin geleceğini ellerimize almanın yollarını hep birlikte düşünmek durumundayız.

Sözlerimi tamamlarken, temelini birlikte attığımız bu hizmet mekânında başarılı çalışmalar yapılmasını diliyor, emeği, katkısı bulunan herkese tekrar teşekkür ediyor, açılışı onurlandıran konuklarımıza, meslektaşlarımıza, dostlarımıza saygılar sunuyorum. “

KALİFİYE ELEMAN İHTİYACINI ÇÖZECEĞİZ

mmo_karalarSeyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, kendisinin de uzun süredir orta ölçekli bir işletme sahibi olduğunu hatırlatarak, “Kalifiye eleman ihtiyacı üretim sektörünün en önemli ihtiyaçlarının başında gelir. Adana örneğinde olduğu gibi işsizlik oranı çok yüksektir fakat sanayicilerimiz çalıştıracak kalifiye eleman bulamaz. Ben de şahsen bu işin ıstırabını bizzat çeken biriyim. Temelini attığımız bu merkezle en azından bu bölgenin kalifiye eleman ihtiyacını büyük oranda çözüme kavuşturacağız” dedi. Başkan Karalar, “Esasında Türkiye’de küçük ve orta ölçekli sanayi sitelerine yeterince önem verilmemektedir. Oysa bu alanlar çok ciddi oranda istihdam çözen, ciddi üretim yapan dolayısıyla işsizliğin çözümü noktasında istihdam oluşturan müesseselerdir bu siteler” diye konuştu.

Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar şöyle devam etti;

“Bir dönem başkanlığını yapmış olmaktan her zaman gurur duyduğum Makine Mühendisleri Odası ile birlikte böylesi önemli bir eksikliği gideriyor olmaktan dolayı da çok mutlu olduğumu ifade ediyorum. Bu çok temel bir ihtiyaçtır. Çok önemli bir ihtiyacı giderecektir. Çünkü buradaki işletmeci sıradan sıfır bilgiye sahip elemanı alıyor bir sene maaş ödüyor doğru düzgün işine yaramıyor. Eleman tam yetişince de bir başkası üç kuruş fazla maaş verdi diye oraya gidiyor. Şimdi artık hazır kaynakçı, hazır operatör, hazır montajcı ve benzeri alanlarda ne ihtiyacınız varsa burada yetiştireceğiz ve size çalışmaya sunacağız. İstihdamda da en önemli sorun olan kalifiye eleman ihtiyacını bu şekilde çözüme kavuşturacağız. Bu şekilde üretim artacak, üretim artışıyla birlikte kalkınmaya da milli gelire de katkı koyacağız.”

SEKTÖRLER İÇİN ELEMAN YETİŞTİRİLECEK

mmp_kaviMMO Adana Şube Başkanı Hasan Emir Kavi, Uygulamalı Eğitim Merkezi temel atma töreninde yaptığı konuşmada, “Uzmanlık alanlarımızdan hareketle, elde ettiğimiz birikimlerden yola çıkarak, çağdaş, planlı, sağlıklı, güvenli, demokratik, sanayileşen ve üreten bir Adana hedefiyle yaşadığımız kentin sorunlarının çözümüne ilişkin bir nebzede olsa çözüm bulmasını arzuladıklarını” ifade etti. Kavi şöyle konuştu:

“2015 yılı resmi işsizlik oranı ‘psikolojik sınır’ olarak da adlandırılabilinen yüzde 10 seviyesini aşmıştır. Gençler arasında işsizlik oranı yüzde 18,5’e dayanırken, genç kadınlardaki işsizlik oranı yüzde 22’leri buldu. Ne iş ne de eğitim sürecine katılamayan gençlerin oranı ise yüzde 31,6 ile yüzde 15 olan OECD ortalamasının oldukça üzerinde kalırken, ülkemiz gencinden yaşlısına eğitim, çalışma ve emeklilik haklarının yok sayıldığı bir ülke haline getirildi. İşsizlik ile ilgili ülkemizin genel durumu bu halde iken Adana’mız çok farklı durumda değildir.

mmo_uygulama_merkezi_adana (4)Türkiye İstatistik Kurumu, geçen aylarda bazı veriler açıkladı. Adana için hiç de iç açıcı olmayan rakamlarla karşılaştık. Sağlıkta 66.sırada, Eğitimde 63.sırada, güvenlikte 78.sırada, Yaşam memnuniyetinde geçen yıl 56. sıradaki yerimiz 14 basamak gerileyerek 70. sıraya düşmüş. Genel sıralamada ise 81 şehir arasından 61. sıraya yerleşmişiz.

Adana’mız bu durumda iken; biz oda olarak ticari kaygıdan uzak ve tarafsız biçimde kamusal bir görevi en iyi şekilde yerine getirme çabası ile bugün güzel Adana’mıza yeni bir eser kazandırmanın heyecanı ve gururu içerisindeyiz.

MMO Adana Şube 6.Dönem Şube Başkanlığı görevini üstlenen ve şu an Seyhan Belediye Başkanlığı görevini yürüten. Zeydan Karalar ile 20 Ağustos 2015 tarihinde protokolü imzalanan ve Seyhan Belediyesine bağlı SEYMER (Seyhan Belediyesi Meslek Edindirme Merkezi) ile ortaklaşa çalışacağımız ve belediyemizin bu şantiyesinde 300m2 bir alanda inşaatına başlanan Uygulamalı Eğitim Merkezi bu dönem en çok önemsediğimiz projelerin başında gelmektedir. Bölgemizin işsizlik ve nitelikli kalifiye personel ihtiyacına bir nebzede olsa çözüm olabileceğini düşündüğümüz ayrıca verilecek uygulamalı eğitimlerin ardından katılımcılara verilecek olan sertifikaların geçerliliğini sağlamak adına MEB, MYK ve TÜRKAK’tan onay alarak akredite olmasını planladığımız merkezimizde evrak işleri için Büro, Eğitim Salonu, Atölye ve Laboratuar yer alacaktır.

Uygulamalı Eğitim Merkezimizde ilk etapta planlanan iş makinası ve vinç operatörü, Kaynakçı, Hidrolik-Pnömatik Ustası, Makina Montajcısı ve Bakımcısı, Asansör Montaj ve Onarımcısı, Asansör Bakımcısı, Klima Montaj ve Bakımcısı, Doğal Gaz Altyapı Yapım Kontrol Personeli, Isıtma ve Doğal Gaz İç Tesisat Yapım Personeli, Bacacı gibi sanayinin ihtiyaç duyabileceği kalifiye belgeli personeller yetiştirilecektir.

Ayrıca Merkezimizde NDT (Tahribatsız Kaynak Muayene) Hizmeti verilecek olup ve Odamızın İzmir’de bulunan ve TÜRKAK’tan onaylı MMO KALMEM ile ortak çalışacak bir Kalibrasyon Laboratuarı da hizmet verecektir. Bu Merkezde Elektrik, Basınç, Kütle, Boyut ve Sıcaklık konularında ulusal ve uluslararası standartlara izlenebilir ölçümler ile üretimde, ürün kontrolünde ve diğer ölçüm sistemlerinin kontrolünde kullanılan cihazların kalibrasyonu yoluyla ölçüm sistemlerinin ulusal ve uluslararası standartlara izlenebilirliği gerçekleştirilerek, kalite sistemlerinin gerektirdiği şekilde, işletmede yapılan ölçümler güvence altına alınacaktır.”

mmo_uygulama_merkezi_adana (3)MMO Adana Uygulamalı Eğitim Merkezi’nin temel atma törenine CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Ramazan Akyürek, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Makina Mühendisleri Odası Başkanı Ali Ekber Çakar, MMO Adana Şube Başkanı Hasan Emir Kavi, MMO Gaziantep Şube Başkanı Gürcan Ülgey, Mersin Şube Başkanı Oğuz Akar Surucu, TMMOB’ne bağlı oda başkan ve yöneticileri, Seyhan Belediyesi Meclis üyeleri, mahalle muhtarları, Sanayi Sitesi Oda Başkanları ve MMO üyeleri katıldı.mmo_uygulama_merkezi_adana (2)

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

was ist sperrmüll

Mersin escort Akdeniz escort Anamur escort Aydıncık escort Bozyazı escort Erdemli escort Gülnar escort Kızkalesi escort Mut escort Silifki escort Tarsus escort Toroslar escort Yenişehir escort call girls abu dhabi berlin escort porno izle seks hikayeleri sex hikayeleri link

takipçi satın al