Hotivi

Mühendisler sorunlarını tartıştı - Adana UlusAdana Ulus

20 Haziran 2021 - 02:53

Mühendisler sorunlarını tartıştı

Son Güncelleme :

20 Mayıs 2013 - 12:22

emo_mehmetmak11Elektrik Mühendisleri Odası Adana Şubesi’nde, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ile Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) arasında imzalanan ve mühendislerin asgari ücretin belirlendiği protokol tartışıldı.

EMO Adana Şube Başkanı Mehmet Mak, TMMOB ile SGK arasında 2012 yılında bir protokol imzalandığını ve bu protokolün tüm mühendisleri kapsadığını, tüm mühendisler için ortak asgari ücretin brüt 2 bin 700 lira olarak belirlendiğini söyledi. Bu ücretin 2013 yılında uygulamaya konulduğunu, ancak uygulamada sorunlar yaşandığını belirten EMO Şube Başkanı Mak, bu sorunun çözümünü tartıştıklarını kaydetti.

EMO İstanbul Şubesi yöneticilerinden Elektrik k Mühendisi Pınar Hocaoğulları, SGK ile TMMOB arasında imzalanan protokolle uygulamaya konan mühendislerin asgari ücretinin uygulamasında karşılaşılan sorunları aşmaya çalıştıklarını belirtti. Yurt genelinde TMMOB’nin ortak bir çalışma yürüttüğünü de ifade eden Pınar Hocaoğulları, mühendislik asgari ücretinin uygulanmasındaki sıkıntıları meslektaşları ile paylaştıklarını kaydetti. Hocaoğulları,  “İnsanca yaşayacak ücret, Güvenceli gelecek istiyoruz. Çalışma yaşamı güvencesizleştiriliyor. Güvencesizlik mühendisleri de kapsayan büyük bir işçileştirmeyle yaygınlaştı. Mühendisler de çalışma yaşamının diğer bileşenleri gibi güvencesizliğin farklı biçimleriyle karşı karşıya kalıyor.  Mühendislerin çalışma yaşamındaki en yaygın sorunlarını, düşük ücretler, uzun çalışma saatleri,  SGK priminin gerçek ücret üzerinden ödenmemesi olarak sıralayabiliriz.” dedi.

Pınar Hocaoğulları, TMMOB’ nun SGK ile 2012 yılı Temmuz ayında protokol yaptığına protokolün ardından, mühendislerin asgari ücretini 2013 yılı için 2700 TL brüt olarak belirlediklerini ifade ederek şöyle konuştu:

Asgari ücret; ücretli mühendislerin belirlenen ücretin altında çalıştırılmalarını önleyecek bir haktır.  Belirlenen asgari ücret, düşük ücretle çalışmanın ve eksik SGK bildirimlerini engelleyebilecek bir sınır çizmektedir. TMMOB’nin SGK ile yaptığı protokol gereği SGK, prim bedelleri üzerinden denetime başlayacak. SGK’nın meslek kodlarını dikkate alarak yapacağı denetimde brüt 2700TL’nin altında belirlenen bildirimler sorgulanacak ve asgari ücret bilgisi iletilecek. Üyelerimiz ne yapmalı? Üyelerimizin oda ve şubeleri ile irtibata geçmesi ve  asgari ücret çalışmasını birlikte sürdürmesi insanca yaşayacak ücret mücadelesinin ilerlemesi için önemli bir adım oluşturuyor

Çalışma yaşamındaki her hak gibi belirlenen asgari ücretin çalışma yaşamlarımızdaki gerçek alt sınır ücreti olabilmesi bir mücadele süreciyle gerçekleşecek. Bu sebeple üyelerimizin oda ve şubeleriyle dayanışması kısa vadede olumlu sonuçlar doğuracaktır. Düşük ücretle çalışmaya ve eksik SGK bildirimlerine karşı birlikte mücade edelim Haklarımıza sahip çıkalım .”

Adana Barosu Avukatlarından Tugay Bek de, TMMOB ile SGK arasın da imzalanan mühendislerin asgari ücretinin uygulanmasında karşılaşılabilecek sorunlar ve çözümü konusunda yapılması gerekenler konusunda bilgiler verdi, konuyla ilgili mühendislerin sorularını yanıtladı.

takipçi satın al