Hotivi

Mülki Amirler Parti Yöneticisi Gibi - Adana UlusAdana Ulus

23 Haziran 2021 - 10:49

Mülki Amirler Parti Yöneticisi Gibi

Mülki Amirler Parti Yöneticisi Gibi
Son Güncelleme :

05 Nisan 2015 - 23:27

ogretmen_vali_tepkisi (2)Eğitim Sen Adana Şube Başkanı Ahmet Karagöz, iktidarın son dönemde atadığı mülkü amirlerin, partinin başkanları gibi çalıştığını öne sürdü, koşullu görev yapan bu mülki amirlerin herkesi AK Parti’nin değirmenine su taşımaya zorladığını söyledi. 

 

 

Yalova valisinin saldırgan tutumu sonucu Eğitim Sen üyesi Halil Serkan Öz’un yaşamını yitirdiğini iddia eden eğitimciler Adana’da İnönü parkında protesto eylemi yaptı. Eğitim Sen üyeleri ve çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisinin katıldığı eylemde Eğitim Sen Adana Şube Başkanı Ahmet Karagöz şöyle konuştu:

 

ONURUMUZU ÇİĞNETMEYECEĞİZ!ogretmen_vali_tepkisi (1)

“13 yıllık AKP iktidarı kendi siyasi iktidarını perçinleyecek bir eğitim modeli için kendilerine biat eden Valiler, Kaymakamlar İl Milli Eğitim Müdürlerini atamışlardır. Son dönemde adeta koşullu görev yapan mülkü amirlerin yaptıkları iki şey var. Birincisi AKP’nin İl-İlçe başkanları gibi çalışmak. İkincisi herkesi AKP’nin değirmenine su taşımaya zorlamak. Dolayısıyla kendi farklılığı ile özgün yaşamayı tercih eden tüm kesimlere ise her türlü zulmü reva görmektedirler.

Yalova Valisi Selim Cebiroğlu, 27 Mart Cuma günü Yalova Fen Lisesi`ni ziyaret etmiş ve Matematik öğretmeni olan üyemiz Halil Serkan Öz`e öğrencilerinin önünde hakaretler yağdırarak Öz`ü sınıftan kovma cüretinde bulunmuştur! Üyemiz Halil Serkan Öz için sendikaların dün gerçekleştirdiği “öğretmen saygı” yürüyüşünün ardından, üyemiz Halil Serkan Öz yoğun strese bağlı kalp krizi geçirmesi nedeniyle ne yazık ki genç yaşta yaşamını yitirmiştir!

Belirtmek isteriz ki bizlere bu acıyı yaşatan olayın, birincil derecede sorumlusu Yalova Valisi`dir.  Bir öğretmenin öğrencileri önünde hakkını, emeğini ve onurunu çiğnemeye çalışan Vali, hukuk önünde bunun hesabını vermeli, derhal görevinden istifa etmelidir!

Üyemiz Halil Serkan Öz`ün yaptığı tek şey, sendikamızın tek tip kıyafet uygulamasını protesto etmek amacıyla 7 Ekim 2013 günü “özgür kılık kıyafetlerle işyerlerine gidilmesi” eylem kararına uymak olmuştur! Bu da tüm eğitim ve bilim emekçilerinin en temel sendikal hakkıdır!

Ancak öğrencisi önünde bir öğretmene hakaretler yağdırmayı bilen Vali`nin kendi sorumluluğundaki hastanelerde “anjiyo” için gerekli alt yapı eksikliğini gidermemiş olması, üyemizin hayata döndürülmesi çabalarını boşa çıkarmıştır! Belli ki Vali Cebiroğlu, emekçilere hakaretler yağdırmak dışında bir görev üstlenmemiştir.

Eğitim emekçilerini her fırsatta itibarsızlaştıran, hakkını arıyor diye sokak ortasında polise dövdüren, çocukların ve gençlerin ufkunu açıyor diyerek bizleri cezalandıran AKP ise bu cinayetin diğer sorumlusudur! Çünkü Vali Cebiroğlu, kendisine mutlak itaat edilmesini arzulayan ve muhalif her sesin susturulmasını “destan yazmak” olarak niteleyen bir hükümetin kendisine verdiği “cebir” görevini, insanlık onurunu ayaklar altına alarak yerine getirmiştir.

Kendilerine gelince “eşitlik” ve “özgürlük” nağmelerini dilinden düşürmeyenlerin, kendisinden olmayanlara “baskı” ve “cebir” yüzlerini göstermeleri, ikiyüzlülük dışında bir anlam ifade etmemektedir. Vali`nin üyemizin vefatının ardından “Yalova olarak, eğitim camiamızın üyesi değerli personelimiz, Fen Lisesi Öğretmeni Halil Serkan Öz`ün vefatının derin üzüntüsünü yaşıyoruz” diyerek üyemizi ölünce “değerli” gören bir mesaj yayınlaması tam anlamıyla aymazlık örneğidir.

Hiç kimsenin ve Vali`nin kuşkusu olmasın ki, üyemizin yaşamını yitirmesine sebep olanların peşini asla bırakmayacak, tüm eğitim ve bilim emekçileri ile birlikte hepimizi acıya boğan bu olayın sorumluları hesap verene kadar örgütlü gücümüz ve kararlılığımızla mücadelemizi yükselteceğiz!”

 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al