Hotivi

Mumcu Meydanında kutlandı - Adana UlusAdana Ulus

24 Haziran 2021 - 20:19

Mumcu Meydanında kutlandı

Son Güncelleme :

19 Mayıs 2013 - 13:06

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı artık stadyumlarda kutlanmıyor.  Tüm okulların katıldığı kutlamalar da yapılmıyor. Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları da Adana’da bir il Müdürüne bırakılmış. Kutlamalar artık Milli Eğitim koordinasyonunda yapılmıyor. Kutlamaların organizasyonu Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü gözetiminde gerçekleştiriliyor.

vali_zihni19mayis2013Resmi kutlamanın resmi açıklaması da Gençlik ve Spor İl Müdürü Fazlı Bayram Hadi gözetiminde yapılıyor. İşte resmi kutlamanın resmi açıklaması:

19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Bayramı nedeniyle  Atatürk Parkı’nda saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu. Daha sonra, Büyükşehir Belediye bandosu eşliğinde Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü çalışanları ve sporcular ile diğer yetkililer, Atatürk Caddesi’nden yürüyerek törenin yapılacağı Uğur Mumcu Meydanı’na geçtiler.

adana19mayisVali Hüseyin Avni Coş, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, 6. Kolordu Komutanı Tümgeneral Sezai Bostancı,askeri  araç üzerinde vatandaşların bayramını kutladılar.  Değişik okullardan öğrenciler, Atatürk’ün gençliğe hitabesi, nutuk ile şiirler okudular.

Daha sonra, konuşan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fazlı Bayram Hadi, Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışının bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin başlangıcı olduğunu belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

ada1_19mayis‘’Atatürk, 19 Mayıs 1919’da ülkemizi düşman işgalinden kurtarmak için ilk adımı attı. Böylesine önemli bir günü gençlere armağan etmesi, hepimizin üzerinde uzun uzun düşünmesi gereken bir gerçektir. Bize düşan görevlerden en önemlisi, gençlerimizi yalnız bugün değil 365 gün aklımızdan çıkartmadan gerekli değeri ve önemi vermektir. Sevgili gençler, binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yoksulluk içinde özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir. Siz gençliğin istikbali bu temellere dayanmaktadır. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara aktarmak en önemli sorumluluğumuzdur. Çünkü yakın gelecekte, ülke yönetiminde söz sahibi olacak ve Türkiye Cumhuriyetini daha güçlü, çağdaş yarınlara taşıyacak yağane kişiler sizlersiniz.’’

-‘’VALİLİĞİMİZİN ÖNDERLİĞİNDE NİTELİKLİ BİREYLER YETİŞTİRECEĞİZ’’-

Geçen yıl faaliyet gösterilen 61 branşta  200’ün üzerinde sporcunun milli takımlara kazandırıldığına dikkati çeken Hadi, ‘’Spor İl Müdürlüğü olarak, valiliğin önderliğinde diğer kamu kurum ve kuruluşlarıyla dilaloğ halinde koordineli bir şekilde sadece bu hafta değil, yılın 365 günü gençlerin elit ve nitelikli birey olarak yetişmeleri için emirlerindeyiz’’ diye konuştu.

Hadi, Spor Bakanlığı’nın geleceğin teminatı gençliği, geleceğe hazırlamak üzere, tarih, kültür, örf adet ve geleneklere sahip çıkılması amacıyla, ‘’Seyyah Uluçınar’’ın izinde ‘’Seyyah Bizim Eller’’ projesiyle yüz binlerce  genci  bulundukları  yerden alarak, Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etmelerine fırsat tanındığını sözlerine ekledi.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesindeki kulüpler, başta cimnastik olmak üzere çeşitli gösteriler yaptılar,  Engellilerin dans gösterisi büyük ilgi gördü.  Motosiklet Grubu ile 2. Hava oyunları kapsamında  pilot  Murat Öztürk, küçük uçak ile havada akrobasi gösterilerinde bulundu.

Gençlik Koşusu’nda dereceye  girenlere ve Avrupa, dünya genelinde derece yapan sporculara Vali Coş, Cumhuriyet Altını ile ödüllendirdi.

Törene, CHP Adana Milletvekili Ümit Özgümüş,  Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, vali yardımcıları ve diğer yetkililer katıldı.

takipçi satın al