Hotivi

"MÜZİKLE ŞENLENEN YÜREKLER" PROJESİ - Adana UlusAdana Ulus

17 Haziran 2021 - 09:17

“MÜZİKLE ŞENLENEN YÜREKLER” PROJESİ

“MÜZİKLE ŞENLENEN YÜREKLER” PROJESİ
Son Güncelleme :

28 Şubat 2018 - 21:05

Güney Adana Kalkınma Programı kapsamında Güney Adana bölgesindeki mahallelerde yaşayan ve eğitim gören öğrencilerin sanatsal faaliyetlere ve sosyal yaşama katılımını sağlamak ve kişisel gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla hazırlanan ’Müzikle Şenlenen Yürekler’’ Projesi’nin açılışı yapıldı.
Adana Büyükşehir Belediyesi tiyatro salonunda düzenlenen programa Vali Mahmut Demirtaş’ın yanı sıra Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Vali Yardımcısı Mustafa Yavuz, Seyhan Kaymakamı Şenol Bozacıoğlu, Yüreğir Kaymakamı Fatih Genel, İl Kültür ve Turizm Müdürü Sabri Tari ve çok sayıda öğrenci katıldı.
İl Kültür ve Turizm Müdürü Sabri Tari, Güzel Sanatlar Genel Müdürü Doç. Dr. Murat Salim Tokaç ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün konuşmasının ardından bir konuşma gerçekleştiren Vali Demirtaş, müziğin evrensellik özelliği ile birlikte; din, dil, ırk ve sınır tanımayan birçok yönüyle, insan hayatında birleştirici ve bütünleştirici rol oynayan, ortak hissiyatı öne çıkaran ve toplumları birbirine yaklaştıran sanat dallarından biri olduğunu dile getirdi.
Bir toplumda adetleri, gelenekleri, görenekleri, kültürleri, yaşayışları birbirine benzemeyen, farklı din, dil, ırk ve mezhepten pek çok insanın bir arada yaşayabileceğine değinen Vali Demirtaş, ‘’Fakat toplumu birleştiren, tabiri caizse tutkal vazifesi gören vatan gibi, bayrak gibi, devlet gibi ortak değerler vardır. Nasıl ki farklı notalar aynı ritimde birleşip, bir müzik şaheserini oluşturuyorsa, bu milli ve manevi değerler de sonsuza dek birlikte yaşama arzusundaki milletleri ortaya çıkarır.’’ dedi.
Kültür, Bir Milleti Millet Yapan Unsurların Bütünüdür
“Bu noktada dikkatinizi, müziğin de içinde olduğu kültür kavramına çekmek istiyorum.’’ Diyen Vali Demirtaş, ‘’Kültür, bir milleti millet yapan unsurların bütünüdür. Ekonominiz yerle bir olabilir. Tarımdan, sanayiden, turizmden elde ettiğiniz gelirler sıfıra düşebilir. Millet olarak her şeyinizi, tüm varlıklarınızı kaybedebilirsiniz. Fakat kaybetmemeniz ve her ne olursa olsun sahip çıkmanız gereken tek şey, kültürünüzdür. Eğer kültürünüze, edebiyatınıza, müziğinize sıkı sıkıya sarılırsanız, tarihinizi en iyi şekliyle öğrenirseniz, kaybettiğiniz tüm maddi değerlerinizi ve imkânlarınızı yeniden kazınırsınız. Aksi halde tarih sahnesinde esameniz dahi okunmaz.’’ dedi.
Vali Demirtaş konuşmasının devamında, kadim ve köklü bir geçmişe sahip kültürümüze, tarihimize ve medeniyetimize sahip çıkmak gerektiğinin altını çizerek ‘’Bunları koruyup geliştirmek ve sonraki nesillere aktarmak için, üzerimize düşen vazifeleri, bugün bizler, yarın sizler layıkıyla yapmalısınız. İşte bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz “Müzikle Şenlenen Yürekler” projesi ile kent kültürümüz açısından yıllar geçse de unutulmayacak fevkalade önemli bir adımı atıyoruz. Güney Adana Bölgesindeki okullarımızda okuyan öğrencilerimizden, müziğe ilgisi ve yeteneği olan öğrencilerimizi tespit edip, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası tarafından gerçekleştirilecek eğitim konserlerine katılmalarını sağlayacağız.’’ dedi.
Sanatın ve Müziğin Onlarda Yeni Bakış Açıları Kazandırmasına, Hep Birlikte Şahit Olacağız
Eğitim konserleri marifetiyle müzik için çarpan küçük yüreklerin yeteneklerinin ölçülmesine yönelik çalışmalar yapacaklarını belirten Vali Demirtaş, ‘’Böylelikle geleceğin büyük müzisyenlerini, bu proje ile keşfedeceğiz. Proje sayesinde farklı okullardan gelen öğrencilerin, müzikle birlikte sosyal yaşam becerilerinin artırılmasına katkı sunacağız. Sanatın ve müziğin onlarda yeni bakış açıları kazandırmasına, hep birlikte şahit olacağız. Çocuklarımızı yaşadıkları sıkıntılardan arındırıp, onların yeni ufuklara yelken açmalarına yardımcı olacağız. Gençlerimizin ve çocuklarımızın kent kültürüne ve sosyal hayata entegresi, bu ve benzeri projelerden geçiyor. İnanıyorum ki insanın yüreğini titreten, kültürün ve sanatın çeşitli dalları ile meşgul olan evlatlarımız, yürüttüğümüz bu faaliyetlerle Güney Adana’nın parlayan yıldızları olacaklardır.’’ şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından program, orkestranın müzik dinletisi ile devam etti. Katılımcılar tarafından büyük ilgi ile dinlenen konser bitiminde öğrenciler orkestrayı alkış yağmuruna tuttular.
Valiliğimiz koordinesinde yürütülen Güney Adana Kalkınma Programı çatısı altında, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce koordine edilen “Müzikle Şenlenen Yürekler” projesi kapsamında Güney Adana Bölgesinde bulunan okullardaki müzik öğretmenleriyle görüşmeler yapılacak ve öğretmenlerin yönlendirmeleri neticesinde seçilen öğrencilerin Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası tarafından düzenlenen eğitim konserlerine katılması sağlanacaktır. Söz konusu faaliyetler ile amaçlanan, öğrencilerin diğer okullardaki akranlarıyla kaynaşmasını sağlamak, öğrencilerin sosyal yaşam becerilerinin arttırılmasına katkıda bulunmak, sanat yoluyla öğrencilere yeni bakış açıları kazandırmak, öğrencilerin özel yaşamlarında karşılaştığı sorunlardan uzaklaşmasını sağlamak ve öğrencilerin özgüvenini arttırarak topluma daha faydalı bireyler olmalarının yolunu açmaktır.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al