Hotivi

Neden Zülfikar İnönü Tümer? - Adana UlusAdana Ulus

24 Haziran 2021 - 12:38

Neden Zülfikar İnönü Tümer?

Neden  Zülfikar İnönü Tümer?
Son Güncelleme :

11 Nisan 2015 - 15:53

Cumhuriyet Halk Partisi’ne akıl erdirmek zor.

CHP’nin 2. sıra kontenjan milletvekili adayı  Zülfikar İnönü Tümer’in listeye getirilişini sorgulamak gerekiyor.

Evet nereden çıktı Zülfikar İnönü Tümer adı?

CHP’deki kayıtları araştırdım, ilgililere yetkililere sordum. CHP Genel Merkezinin adaylık başvurusu için tanıdığı sürede CHP Milletvekilliği için hiç bir başvurusu yok.

Neden Başvurmadı? Ulaşabilsem soracağım?

Kendisini yetersiz mi buldu? Sanmam çünkü daha önceden milletvekili aday adaylığı başvurusu var.

Özel bir nedeni mi var? O kısmı bilemem. Özel nedenden kastım ailevi ilişkileri asla değil. Ticari ilişkilerinini kastediyorum. Çünkü bakıyorum yaptığı işlerin büyük bölümü hep devlet işi. İşi kötü mü? Orasını bilemem mühendis değilim. Bu kısmını en iyi bilecek olan İnşaat Mühendisleridir.

Ailesinin siyasi geçmişi?

Babası CHP eski Milletvekili. Avukat Emin Bilen Tümer.

Babası bir dönem CHP Adana Milletvekilliği yapması kendisine bir ayrıcalık tanımaz sanırım.

İnşaat Mühendisi ve müteahhitlik yapan Zülfikar İnönü Tümer’i hiç tanımıyorum, hiç karşılaşmışlığım olmadı. Bir kez telefonda kutlamak için konuştum bir de kamuoyuna tanıtmak amacıyla röportaj talebim oldu, yoğunluğundan sanırım henüz yanıt alabilmiş değilim.

CHP’ye akıl erdirmek zor dememin nedeni şu.

Adana’da CHP 2. ve 5. sıralar için kontenjan kullanacağını, diğer sıralamalar için de eğilim yoklaması yapacağını kamuoyuna duyurdu. Bu tablo karşısında 57 CHP yüreklisi  başvuruda bulundu. 25 kişi de 2. ve 5. Sıra  kontenjan milletvekili adaylığı için CHP Genel Merkezine resmi başvurusunu yaptı. Eğilim yoklaması yapıldı. CHP’nin 38 bin kayıtlı üyesinden 21 bini sandıkta milletvekili adaylarını belirlemek için tercihini kullandı. Eğilim yoklamasındaki tablo ortaya çıktı ve gözler CHP Genel Merkezine 2 ve 5 sıra kontenjanlığına kimlerin konulacağına çevrildi.

CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu 6 Nisan’da PM’yi aday belirlemek için topladı.  Adana 2 sıraya Zülfikar İnönü Tümer’i, 5. Sıraya da Mustafa Kemal Özkan’ı  koydu ve eğilim yoklamasına hiçbir müdahalede bulunmadan listeyi  YSK’ya teslim etti.

CHP Genel Merkezine kontenjan adaylığı için başvuran isimler arasında Zülfikar İnönü Tümer’in adı bulunmuyordu. Çare elbette vardı. Zülfikar İnönü Tümer için 24’ncü madde devreye konuldu adaylık başvurusu alındı.

Burada Sayın Zülfikar İnönü Tümer’in milletvekilliğine layık değildir, yapamaz gibi bir düşüncem asla olamaz.  CHP Adana İl Başkanlığından gönderilen özgeçmişine bakıldığında biraz da araştırıldığında CHP’li bir aileden geldiği, babası Avukat Emin Bilen Tümer’in 1973-77 döneminde CHP Adana Milletvekillliği yaptığı görülür. Zülfikar İnönü Tümer CHP Adana İl örgütünde çeşitli görevlerde bulunmuş. Bir dönem Seyhan Belediye Başkanlığına bir dönem de Milletvekilliğine aday olmuş, gösterilmemiş. Siyasi arenadan çekilmiş. 2015 7 Haziran’ında yapılacak milletvekilliği seçiminde de ne eğilim yoklamasına ne de kontenjan için başvuruda bulunmamış.

Zülfikar İnönü Tümer bir ziyarette “Milletvekillliği aklımdan dahi geçmedi” ifadesini kullanmış. Kullanmış diyorum çünki orada yoktum. İşte bu nedenle sorgulama, araştırma gereği, kendisiyle de görüşme isteğim oldu. CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılşıçdaroğlu ile CHP üst yönetimine de sormak gerekiyor Neden Zülfikar İnönü Tümer? Çünki, Zülfikar İnönü Tümer eğer doğru ise CHP Adana İl Örgütünün 500 liradan sattığı biletlerle Hilton Oteli’nde düzenlediği yemekte Adana eski Emniyet Müdürü Arif Akkale’yi  masalarda arkadaşlarına “İşte partimizin Kontenjan Milletvekili Adayı” diye tanıtmış, tanıştırmış.

Zülfikar İnönü Tümer’e  karşı olduğumdan değil. Ancak bazı tespitleri de yerinde ve zamanında yapmak gerekiyor.  O nedenle de bunların tartışılacağı, konuşulacağı da bu dönem olduğunu düşünüyorum. Bir de CHP’de siyaset babadan oğla mı geçiyor? Başka kimselerin siyaset yapma şansı olmayacak mı? Bu saptamayı da kendisinin milletvekili aday adaylığı başvurusu olmadığı için yapıyorum. Başvurusu olmuş olsaydı bu konuda söyleyecek hiç bir sözüm olmasdı. Hatta Sayın Zülfikar İnönü Tümer’in bu konuda babası milletvekili olanın milletvekilliği yapması suç mu? Ve haklı bir yanıtı olmuş olurdu.

Sayın Zülfikar İnönü Tümer CHP’den milletvekilliği talebi yok. Hiçbir başvurusu olmamış. Bizzat kendisi ziyaretlerdeki sohbetine “Milletvekilliği aklımdan bile geçmiyordu” ifadelerini kullanıyor.  İşte bu ifadelerden sonra tekrar sormak gerekmiyor mu Zülfikar İnönü Tümer nereden çıktı?  Kim önerdi, neden önerdi?  Kontenjan milletvekili adaylığı için başvuruda bulunan Mustafa Kemal Özkan’ı ayırırsak haksızlık yapılmış olmuyor mu?

Burada bir çift sözde atama CHP Adana İl Başkanına söylemek gerekiyor?  Sahiden Adana İl’e CHP Genel Merkezi hiçbir şey sorma gereği duymadı mı? CHP Genel merkezine yoksa Zülfikar İnönü Tümer’i siz mi önerdiniz? CHP Adana İl Başkanı ve yönetimine sorulacak soru çok. Bu soruları elbette şimdi sormayacağız. Ancak sorulacak soruların şimdi ve yeri ve zamanı değil. Soruları 7 Haziran sonrasına bıraktığımı özellikle belirtmek istiyorum.

Bir sonraki yazım  CHP İl Başkanlığından istifa ederek Milletvekili adayı olan Orhan Sümer ile ilgili olacak. Orhan Sümer aday adayı oldu, eğilim yoklamasına katıldı. Kontenjanlar kullanılınca 14. Sırada yer alabildi,. Buna tepki olarak Milletvekili adaylığından resmen çekildiğini açıkladı.ayrıntıları bu yazıda okuyabilirsiniz.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al