NKP: Nükleer Santral İstemiyoruz - Adana UlusAdana Ulus

13 Haziran 2021 - 06:08

NKP: Nükleer Santral İstemiyoruz

Son Güncelleme :

26 Nisan 2015 - 13:00

adana_nkp_eylem_abidi,n_dino (1)Adana Nükleer Karşıtı Platform, Nükleer Santral kurulmasını istemek için hiçbir bilimsel-teknik gereklilik bulunmadığını öne sürerek, “Nükleer santralin yerlisi yabancısı olmaz. Nükleer Santral öldürür.” açıklamasında bulundu.

1986 yılında Çernobil’de yaşanan Nükleer Felaketin insanlığın hafızasında çok acı izler bıraktığını ifade edilen Adana Nükleer Karşıtı Platformu (NKP) açıklamasında şu görüşlere yer verildi:

“Çernobil felaketinin 29. Yıldönümünde Nükleer masallar devam ediyor. Birkaç ay önce ÇED raporunda sahte imza skandalı patlak veren Akkuyu’da planlanan santral için, Akkuyu Nükleer A.Ş tüm Türkiye’de, Televizyon ekranlarından billboard’lara kadar milyonlarca dolarlık Nükleer Santral reklamı yapıyor. Üstelik bu reklamlarda utanmazca yalan söyleniyor. Nükleer Santralin Ülkemizi dışa bağımlılıktan kurtaracağı ve milli olduğu ifade ediliyor.

Nükleer Santralin Neyi Milli? Sermayesi mi? Teknolojisi mi? Yakıtı mı? İşletmecisi mi? Hayır, Peki Neyi Milli? Atıkların yüzyıllarca kaybolmayacağı gömülecek topraklar milli:  Anadolu.Suyunu ısıtıp doğal dengesini bozacağı denizleri milli: Akdeniz. Herhangi bir kazada öldüreceği insanlar milli: Yurduminsanı.Ortada bir alıcı bulunmadığına göre bu reklamlar ne için? Hepimiz biliyoruz ki Nükleer Santraller hakkındaki gerçekleri örtbas etmek için. Ama biz gerçekleri bir kez daha tekrarlamak istiyoruz.

Nükleer Santraller temiz değildir. Nükleer santrallerin, dünyada ilk kurulduğu günden bu yana atık sorunu çözülememiştir. Bu atıklar çevre açısından çok ciddi bir tehdit olmanın yanında milyarlarca dolarlık ek maliyet getirmektedir. Ayrıca söküm maliyetleri de çok yüksektir.

Nükleer Santrallerden elektrik üretmek pahalıdır. İlk yatırım maliyetleri de işletme maliyetleri de güvenlik maliyetleri de çok yüksektir. Türkiye, Nükleer’den üretilecek elektriği 12,35 dolar/cent üzerinden alma taahhüdü vermiştir.

Nükleer Santraller dışa bağımlılığı azaltmaz. Akkuyu’da kurulacak santral %100 Rus sermayelidir. Ayrıca hammadde olan zenginleştirilmiş uranyum, Rusya’dan temin edilecektir.

Ülkemizin Nükleer Santralden üretilecek elektriğe ihtiyacı yoktur. Ülkemizin yerli ve yenilenebilir enerji kaynakları potansiyeli oldukça yüksektir.

Dünya Nükleer Santral’den vazgeçiyor. Nükleer santralin yerlisi yabancısı olmaz. Nükleer Santral öldürür. Tüm bu nedenler göstermektedir ki Nükleer Santral kurulmasını istemek için hiçbir bilimsel-teknik gereklilik yoktur.

ELEKTRİK KESİNTİSİNİN NEDENİ NEDİR?

Adana Nükleer Karşıtı Platformu açıklamasında, 31 Mart 2015 tarihinde ülke genelinde elektrik kesintisi yaşandığına vurgu yapılarak, bu konuda ise şu görüşlere yer verildi:

“İlgili Bakanlık ve Hükümet sözcüleri kesintinin sebebini hala bilmemektedirler. Dünya’da yaşanan 7. Büyük kesintiye sebep olanların Nükleer Santrallerle ilgili söylediklerinin ne kadarı doğrudur.

Toplumun çoğunun Nükleer Santrallere karşı olduğunu biliyoruz. Tüm bu kararların alındığı Meclis’te Nükleerci partiler ve vekiller görmek istemiyoruz. 7 Haziranda seçime girecek tüm partileri Nükleer Santraller konusundaki düşüncelerini açıklamaya çağırıyor, Ülkemizi, Dünyamızı ve insanlığı yeni bir Nükleer bataklığa çekmek isteyenlere OY YOK diyoruz.”

 

 

 

takipçi satın al