Hotivi

Nükleer Silahlanma ve Nükleer Santrale Hayır! - Adana UlusAdana Ulus

22 Haziran 2021 - 16:44

Nükleer Silahlanma ve Nükleer Santrale Hayır!

Nükleer Silahlanma ve Nükleer Santrale Hayır!
Son Güncelleme :

05 Ağustos 2013 - 1:26

nkp_adanaAdana Nükleer Karşıtı Platform, nükleer santrallerin doğaya, yaşama ve halkların ortak geleceğine aykırı olduğuna dikkat çekerek, Akkuyu’da, Sinop’ta ve dünyanın hiçbir yerinde kurulmasını istemediklerini açıkladı.

Japonya’nın Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan atom bombasının yıldönümü nedeni ile  Adana Nükleer Karşıtı Platform tarafından yapılan açıklamada,  6 Ağustos 1945’te Japonya’nın Hiroşima kentine ve 3 gün sonra da Nagazaki’ye atılan atom bombasının, çıkarları söz konusu olduğunda, emperyalist ülkelerin dünyayı ve insanlığı göz ardı edebileceklerini, gerekirse en vahşi yöntemleri o “ileri” teknolojileri ile uygulayabileceklerini gösterdiğine dikkat çeklidi. Açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“ Hiroşima’da 120 bin, Nagazaki’de 75 bin kişi o anda öldü. Sonraki yıllarda ise ölümler, sakatlıklar, kanser çığ gibi büyüdü. Dünya’ya kimin patron olduğunu göstermek için gösteri büyük olmalıydı. Nükleer silahlar bugüne kadar Hiroşima ve Nagazaki dışında kullanılmamış olsa da üretilmeye, denenmeye, daha yıkıcı hale getirilmeye ve böylece dünya barışını ve dünyamızı tehdit etmeye devam ediyor. Nükleer silah denemeleri atmosferde, yeraltında ve su altında yüzlerce kez yapıldı. Nükleer denemeler genellikle de fakir halkların, sesini çıkartamayan, gözden uzakların yaşadıkları bölgelerde yapıldı.

Nükleer silahlanma yarışı atom bombası atılmasından itibaren hızla arttı. Günümüzde 24 binin üzerinde nükleer silah (ABD, Rusya, İngiltere, Fransa, Çin, Hindistan, Pakistan, İsrail, Kuzey Kore)  bulunmaktadır. Bu silahların tahrip gücü 1945 yılında Hiroşima’ya atılan bombanın 400 bin katıdır. 2011 yılında, askeri harcamalar 1.63 trilyon ABD Doları’nı bulmuştur. Bu silahlanma yarışı insanlığın üretimini savaşa kanalize etmekte;  eğitim, altyapı ve sağlık hizmetlerinden yoksun bir çok coğrafyayı kurtaracak birikimler silahlanma bütçelerine aktarılmaktadır.

Kapitalizm krizlerini savaşlarla aşmaktadır. Coğrafyamızda yaşananlar ise Neo-Osmanlı düşleri kuran AKP Hükümeti’nin art arda uygulamaya koyduğu çılgın projelerinden birinin de bölgemizde yaşanan savaşların destekçisi olmak, halkları birbirine düşürme görevini yürütmek olduğu görülmüştür. Dünyanın her yerinden gelen paralı askerlere topraklarını kullandırtan, her türlü destek sağlayan hükümet kendi halkına ise gözdağı vermektedir. AKP’nin savaş politikaları, bölgesinde güçlü ülke olma hayalinin arkasında yatan o doymak bilmez kar hırsı, büyüttüğü sermayeye yeni talan alanlarını açmak zorunda olmasındadır.

Nükleer teknolojiye sahip olma miti altında nükleer silahlanma amacını gizleyen iktidarlar, nükleer enerjiyi de bu perdelenen hayalperestliğin meşru görünmesi için kullanmaktadırlar. AKP Hükümeti’nin Akkuyu’da ve Sinop’ta yapılması planlanan santrallere ilişkin düşleri de bizleri korkutmaktadır. Rus şirketinin Akkuyu’da kurmak istediği nükleer santral için hazırladığı Çevre Etki Değerlendirme Raporu’nu AKP’nin Enerji Bakanlığı’nın bile geçen hafta içinde reddetmiş olması, nükleer santrallere karşı çıkışımızı ve söylediklerimizi bir kere daha doğrulamıştır. Kirli enerji olan nükleer enerjiye bel bağlanması hükümetin düşlerinin de kirli olduğunu göstermektedir. Bu kir giderek tüm alanlara yayılmakta, insan yaşamını yok sayan bir düzeye ulaşmaktadır. Gezi Direnişi’ne hükümetin uyguladığı polis şiddeti artık en temel itirazlara ilişkin tahammülün kalmadığını,  gencecik canlara sokak ortasında kıyacak kadar gözü dönmüş hırslara sahip olunduğunu göstermiştir.

Doğaya ve onun parçası olan insanlığa yapılan saldırılar, elbet doğanın ve onun parçası olan insanlığın tepkisiyle karşılaşacaktır ve karşılaşmıştır.

Gezi Direnişi göstermiştir ki her zaman umut vardır. Savaşsız ve sömürüsüz bir dünyayı yaratmayı ancak bizler başarabiliriz. Onların tek renkli dünyalarına karşı biz daha renkli, daha yaratıcı ve daha çoğuz.

Her yer Taksim, her yer direniş!

Doğaya, yaşama ve halkların ortak geleceğine aykırı olan nükleer santralleri Akkuyu’da, Sinop’ta ve dünyanın hiçbir yerinde istemiyoruz ve kurdurtmayacağız!

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al