Hotivi

O FİRMALARI AÇIKLADI - Adana UlusAdana Ulus

22 Haziran 2021 - 17:47

O FİRMALARI AÇIKLADI

O FİRMALARI AÇIKLADI
Son Güncelleme :

26 Mart 2018 - 19:22

Adana Valiliği sosyal medyada yer alan asılsız tek tırnaklı tespiti yapıldığı iddia edilen firmalar hakkında basın açıklaması yaptı.
Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden bu konuda yapılan açıklama şöyle:
“Adana İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Tarafından “Sosyal Medyada Yer Alan Asılsız Tek Tırnaklı Tespiti Yapıldığı İddia Edilen Firmalar” Hakkındaki Basın Açıklaması;
“Ülkemizde yer alan gıda güvenilirliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi, sağlığın ve tüketici menfaatlerinin korunması ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi amacıyla gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, işleme ve dağıtımının tüm aşamalarında resmi kontrol faaliyetleri Bakanlığımızca büyük bir titizlikle yürütülmektedir.
5996 sayılı “Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu” ve bu Kanun kapsamında hazırlanan, “Gıda ve Yemin Resmi Kontrollerine Dair Yönetmelik” gereğince; laboratuvar sonucuyla taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen gıdaları üreten/ithal eden; kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten ve/veya satan firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numarasını içeren bilgiler kamuoyunun bilgisine sunulmaktadır.
Ülke genelinde Taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen ve Bakanlığımız internet sitesinde 23.03.2018 tarihinde kamuoyunun bilgisine sunulan listede İlimizde bulunan firmalara ait bilgiler aşağıdaki tabloda sunulmuştur.
Son günlerde sosyal medyada, basında ve diğer haber kaynaklarında yer alan Taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği iddia edilen firma isimlerinin yer aldığı liste asılsız olup resmi kaynaklar haricindeki bu gibi haberlere itibar edilmemesi hususunu kamuoyunun bilgisine sunarız”

GIDA MÜHENDİSLERİ DE AÇIKLADI

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Şejmus Alparslan, Adana’da faaliyet gösteren bazı firmaların (14 adet) ürünlerinde değişik uygunsuzlukların belirlenmiş olduğu algısı oluşturan paylaşımların 26/03/2018 sabah saatleri itibarı ile sosyal medya üzerinden hızlı bir şekilde yayıldığını ifade etti . Alparslan bu konudaki açıklamasında şöyle dedi:
“İşletmelerin adı, tek tırnaklı eti, kanatlı eti, fruktoz, bitkisel yağ gibi uygunsuzluklar ve karşılığı sözümona idari yaptırımların yer aldığı listenin dayanaktan yoksun olduğu açıktır.
Bilindiği gibi Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 23/03/2018 tarihinde www.tarim.gov.tr web adresinde; Bakanlıkça belli bir süreç sonucunda Ülkemiz genelinde yapılan çalışmalar ile Taklit ve Tağşiş (gıda hileleri) yaptığı tespit edilen firma ve uygunsuzluk tespit edilen ürünler ile ilgili bilgi paylaşımında bulunmuştur.
Gıda Güvenliği ile ilgili olarak toplumsal duyarlılığın üst seviyede olmasının sevindirici olmakla beraber değişik spekülasyonlara açık bir hal alma riski barındırdığını bugün bir defa daha görmüş bulunmaktayız.
Sosyal medya üzerinde yayılan ve dayanaktan yoksun olduğu anlaşılan bahse konu listeye itibar edilmemesi gerektiği, bununla beraber sağlıklı bilgiye bakanlığın yukarıda belirtilen adresinden ulaşılabileceğini ve ayrıca bilinçli tüketicinin en etkili gıda denetçisi olduğu görüşünü her fırsatta ifade eden bir kurum olarak bugünkü bu paylaşımların bilinçli tüketici vasfı ile bağdaşmadığını vurgulamak isteriz.
Amacı her ne olursa olsun gıda işletmelerimizin gıda güvenliğine uygun işletilmesini talep etmenin doğru, yanlış bilgi ile haksız yere itham edilmesinin ise yanlış olduğu ve haksızlığa kimsenin onay vermesinin beklenmemesi gerektiği hususunu kamuoyuyla paylaşmayı görev saymaktayız.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al