Hotivi

Öfkeliyiz! - Adana UlusAdana Ulus

24 Haziran 2021 - 22:35

Öfkeliyiz!

Öfkeliyiz!
Son Güncelleme :

03 Haziran 2015 - 8:40

Anayasa Mahkemesi, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) “Birden çok evlilik, hileli evlenme, dinsel tören” başlıklı 230’uncu maddesinin 5 ve 6’ncı fıkralarını iptal etti. 17 üyesinin tamamı erkek olan Anayasa Mahkemesi bu ülkenin kadınlarını çok direkt etkileyecek bir konuda kadınlar aleyhine tavır aldı.

Anayasa Mahkemesi bu kararı ile şeriat hukukuna kapı aralamıştır. Karar erkeklerin birden fazla kadınla evlenebilmesinin, halihazırda büyük sorun olan çocuk yaştaki evliliklerin daha da artmasının, erkeğin belli bir ücret karşılığında anlaşarak kadınla kıydığı Muta nikâhının yaygınlaşmasının ve kadınların evlilikle ilgili hak mahrumiyetleri başta olmak üzere çok çeşitli sosyal sorunların doğmasının önünü açmıştır.

Ev içi şiddet konusunda 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun ve  İstanbul Sözleşmesi ev içi şiddette resmi nikah / imam nikahı ayrımını kaldırmış olsa da biliyoruz ki  evli olmayan kadınlar hala korunmuyor. Ayşe Paşalı’dan bu yana sadece kanunlar değişti, kadınlar öldürülmeye devam ediyor.

2010 senesinde 26 yıllık imam nikahlı eşi öldüğünde eşinin maaşını ve sigortasını isteyen Şerife Yiğit’in başvurusunda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Şerife Yiğit’in resmi nikahlı olmadığı eşinin miras haklarından yararlanamamasını AİHM’e aykırı bulmamıştı.  Şerife, 6 çocuğu ile hiç bir sosyal güvencesi olmadan ortada kaldı, 26 yılını verdiği ortak yaşamın hukuksal açıdan hiçbir anlamı olmadı. İşte Anayasa Mahkemesi’nin aldığı karar neticesi uygulamada da olacak olan tam da budur; zira AİHM’e göre de halihazırda, yürürlükteki ulusal kanunlara göre bir imam tarafından kıyılan imam nikahı üçüncü şahıslar ve devlet nezdinde herhangi bir yükümlülük oluşturamaz, esas belirleyici unsur  tüm hak ve yükümlülüklerin akdî olarak belirtildiği resmi bir taahhüdün var olup olmadığıdır.

Kadını ve çocuğu koruyacak önlemleri almadan her geçen gün kadınların aleyhine alınan kararlarla Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm mahkemeleri  ancak erkeği koruyan mahkemeler olmaktan ibaret hale gelmiştir.

Anayasa Mahkemesi’nin bu kararı Türkiye’nin imzacı olduğu tüm uluslararası sözleşmelere, laiklik  ilkesine ve devrim yasalarına aykırı bir karardır.

Bu ülkenin kadınları olarak çok ama çok öfkeliyiz!

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al