Hotivi

OHAL’İN UZATILMASI KABUL EDİLEMEZ - Adana UlusAdana Ulus

27 Temmuz 2021 - 17:40

OHAL’İN UZATILMASI KABUL EDİLEMEZ

OHAL’İN UZATILMASI KABUL EDİLEMEZ
Son Güncelleme :

04 Ekim 2016 - 3:12

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, lkemizin, 15 Temmuz kanlı darbe girişimi ile kaosa sürüklenmek istendiği, darbe tehlikesi savuşturulurken ilan edilen OHAL ile son günlerin klasik deyimiyle “at izinin it izine karıştığını” savundu.
Emin Koramaz yazılı açıklamasında şu görşlere yer verdi:
“Darbe girişiminin ardından, 21 Temmuz günü ilan edilen Olağanüstü Hal ile Türkiye bu sefer bir sivil darbe yaşamaya başlamış, İktidar sahiplerinin de sık sık dile getirdiği gibi “darbe girişimi bulunmaz bir fırsata” çevrilmiş ve diktanın yolunu açmıştır.
Birliğimiz, tüm darbe girişimlerine olduğu gibi her türlü diktaya ve anti demokratik uygulamalara da her zaman karşı olmuştur.
OHAL ile Meclis devre dışı bırakılmış, ülkemiz Kanun Hükmünde Kararnamelerle yönetilmeye başlanmıştır. İlan edilen OHAL süresince, 11 binin üzerinde eğitim emekçisi olmak üzere on binlerce kamu emekçisi görevden alındı, televizyon kanalları karartıldı, basına ve muhalif kesimlere baskılar arttı.
OHAL ile birlikte AKP’ye muhalif olan tüm kesimler; görevden almalar, baskı, zor, şiddet, gözaltı, mahkeme, hapis gibi araçlarla sindirilmiş, etkisizleştirilmiştir.
OHAL dönemi; temel hak ve özgürlüklerin ortadan kaldırıldığı, ifade özgürlüğünün kısıtlandığı, toplumun ilerici kesimlerine dönük saldırıların arttığı, emekçilerin kazanılmış haklarının ellerinden alındığı, işçilerin grev haklarının engellendiği, şiddetin tüm boyutları ile arttığı bir süreç haline dönüştürülmüştür.
AKP, OHAL’i tüm iktidar dönemi boyunca elde edemediklerini ele geçirmek, çıkaramadığı akıl almaz kanunları çıkarmak ve toplumsal muhalefetin her katmanını susturmak için kendi çıkarlarına kullanmıştır.
OHAL döneminin sonuna yaklaşılırken, iktidarın MGK’da aldığı tavsiye kararı ile OHAL’in uzatılması, hatta Saray’a bakılacak olursa bir yıldan fazlaya çıkarılması istenmektedir. Bu istek, ülkemizin tüm yönüyle fiili bir başkanlık sistemine teslim edilmesidir. Böylesine uzun bir OHAL, ülkenin demokrasiden tamamen uzaklaştırılması ve diktatörlüğe teslim edilmesi demektir.
Şiddeti gittikçe artan sivil diktaya, gericiliğe, karanlığa ve tüm antidemokratik uygulamalara karşı Birliğimiz, emeğin ve demokrasinin yanındadır. OHAL’in uzatılması ülkemizin ihtiyacı değildir, kabul edilemez. Ülkemizin tek ihtiyacı, koşulsuz şartsız acil demokrasidir!”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al