Orman Bakanı ormana yabancı - Adana UlusAdana Ulus

13 Haziran 2021 - 05:43

Orman Bakanı ormana yabancı

Orman Bakanı ormana yabancı
Son Güncelleme :

13 Haziran 2013 - 14:49

MHP Adana milletvekili Seyfettin Yılmaz, hükümete fidan tepkisi gösterdi. Başbakan’a yalan yanlış bilgi verildiğini iddia eden Yılmaz, “2 milyar 800 milyon fidan dikildiği yalan. Rehabilitasyon ağaçlandırma gibi gösteriliyor” dedi.

syilmaz_mhpvekilMHP Adana Milletvekili Seyfettin Yılmaz, TBMM’nde düzenlediği basın toplantısında Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ve Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun “2 milyar 800 milyon fidan diktik” açıklamalarına tepki gösterdi. Orman Bakanı Eroğlu’nun ormancılıktan hiç anlamadığını ve bu nedenle Başbakan Erdoğan’ı yanlış bilgilendirdiğini söyledi. Fidan dikiminin ormancılık terminolojisinde adet olarak hiçbir zaman değerlendirilmediğini, ağaçlandırmanın ormancılıkta hektar alanı olarak tanımlandığını aktaran Yılmaz, “Rehabilitasyon rakamları da ağaçlandırma gibi gösteriliyor” dedi.

Hükümetin orman politikasının 1960’lı ve 70’li yıllara bile rahmet okuttuğunu iddia eden MHP’li Yılmaz,  “172 yıllık bir kuruluş olan Orman Genel Müdürlüğü teşkilatı bütün bilgi ve birikimini ortaya koyarak yüzbinlerce hektar alanlarda bu ağaçlandırma çalışmalarını yapmışlardır. Bu hükümet zamanında bu şekilde örnek gösterebileceğimiz bir çalışma yoktur” dedi.

Yılmaz şunları kaydetti:

BAKAN ORMANA YABAN

“Bu bakan döneminde kavramlar karıştırıldı. Ormancılıkta ağaç adeti ile tanımlama ilk defa bu Bakan ve Başbakan zamanında yapıldı. Ormancılıkta hektar üzerinden tanımlama yapılır. Rehabilitasyon rakamları ağaçlandırma olarak sunuluyor. Bu ormancılık bilim ve tekniğine aykırıdır. Verilen rakamlar yalandır, gerçeğe aykırıdır.

BİLİM VE TEKNİK YOK SHOW VAR

Sayın Bakan bilim ve teknikten uzak bir şekilde ormancılıkla şovu birbirine karıştırarak, Başbakanı da yanlış yönlendirerek yanlış bilgi verdiğini düşünüyoruz. Bu Bakan zamanında rehabilitasyonla ağaçlandırmanın iç içine girdiği bir süreçten geçiyoruz. Yapılan rehabilitasyon rakamlarını ağaçlandırma rakamları diye kamu oyuna sunmak tamamen bilim ve tekniğe aykırıdır.

FİDANLIKLARI KAPATTILAR

En çevreci hükümet olduklarını savunuyorlar. Ağaçlandırma Genel Müdürlüğü bu hükümet tarafından kapatılmıştır. Fidanlıklar kapatılmıştır daha sonra Mahkeme kararıyla açılmıştır. Fidanlıkları kapatan zihniyetin ağaç dikiminden bahsetmesi doğru değildir. Atatürk Orman Çiftliği’ndeki alanı birinci derece SİT alanından üçüncü derece SİT alanına çevirdiler. Oradaki 70-80 yaşındaki sedirleri kestiler. ‘Bir tane bile ağaç kesilmeyecek’ demişlerdi, binlerce ağaç kestiler. Ormanları yok eden anlayış nasıl çevreci bir hükümet oluyor. AKP Genel Merkezi de ormanlık alana yapılmıştır.

FATİH  ORMANI DİREKTEN DÖNDÜ

Ali Ağaoğlu’nun reklamlardan çıkan maslak 1453 projesi vardı ata biniyor ormanların içerisinde geziyordu. Basının bu işe duyarlı olması neticesinde iptal kararı çıktı sizlere teşekkür ediyorum. Ne yazık ki bu hükümet döneminde orman içi dinlenme yerlerimiz önce tabiat parklarına dönüştürülerek orman bakanlığı bünyesinden alınarak ne yazık ki çevre şehircilik bakanlığına devredildi.

PARK ORMAN İMARA AÇILIYOR

İstanbul’daki Park Ormanı önce kiraya verildi, sonra tabiat parkına dönüştürüldü ve bazı kişilere verildi. Buraların şimdi planlaması yapılıyor ve imara açılacak. Maslak’taki Fatih Ormanı gibi birilerine peşkeş çekilecek. Ormancı olmayanların üst görevlerde olduğu bir Orman Bakanlığı ile karşı karşıyayız.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al