Hotivi

Ormancılardan Yangın Tatbikatı - Adana UlusAdana Ulus

24 Haziran 2021 - 21:51

Ormancılardan Yangın Tatbikatı

Son Güncelleme :

06 Haziran 2013 - 18:30

orman_tatbikatiAdana’da, Orman Bölge Müdürlüğü yaz sezonunun başlaması nedeniyle Sarıçam Mustafalar Mahallesindeki tesislerinde “Orman Yangın Tatbikatı” düzenledi.

Orman Bölge Müdürlüğü tarafından düzenlenen tatbikata, İl Jandarma Komutanlığı ekipleri de destek verdi. Aynı anda birkaç yerde meydana gelen orman yangına 70 personel, 15 yönetici, 17 araç ve helikopter ile müdahale edildi. Kısa sürede kontrol altına alınan yangın tatbikatı ile ekiplerin çıkan bir yangına ulaşma ve söndürme kabiliyetleri tespit edildi.

Yangın çıkış sebeplerinin araştırılması; varsa faillerinin belirlenmesi için Jandarma Alay Komutanlığı Olay Yeri İnceleme ekipleri de çalışmalara katıldı.

Tatbikatı izleyen Vali Hüseyin Avni Coş, Orman Bölge Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı ve diğer kurumlar arasındaki koordinasyonu gerçekleştirmek suretiyle muhtemel orman yangınlarına karşı hazırlıkları gözden geçirdiklerini söyledi.

orman_tatbikati1Planlandığı şekilde yangın tatbikatının başarılı bir şekilde icra edildiğini vurgulayan Vali Coş, karadan ve ihtiyaç duyulduğundan helikopter ile havadan destek vermek suretiyle yangınlara karşı ilgili personelin 24 saat görev başında olduğunu bir kez daha gördüklerini kaydetti.

Devletin aldığı tedbirlerin yanında, vatandaşların da bu konuda dikkatli olması gerektiğinin altını çizen Vali Coş, ateş ve benzeri unsurların ormanlardan uzak tutulması ve bu tür durumların derhal orman, polis ve jandarmaya bildirilmesini istedi.

Yangınlarda bir an önce müdahale edilmesinin önemli olduğunun altını çizen Vali Coş, “Milli servetimiz olan ve hepimizin sağlıklı bir çevrede yaşayabilmesinin teminatı olan ormanlarımızın muhafaza edilip, gelecek kuşaklara geliştirilerek aktarılabilmesi için, üzerimize düşen vatandaşlık görevini yerine getirmemiz lazım. Adanalı hemşerilerimiz bu konuda şimdiye kadar örnek bir tutum sergiledi. Bu sezonda geçen yılki duyarlıklarını daha da artırarak devam edeceklerine inanıyorum” dedi.

Adana Orman Bölge Müdürü Abdurrahman Acer ise, 1 Haziran itibariyle yangın mevsiminin resmi olarak başladığını ifade etti. Amaçlarının bu riskli dönemin kamuoyu tarafından da bilinmesini sağlamak olduğuna işaret eden Orman Bölge Müdürü Acer, İl Jandarma Komutanlığı ile yangınlara karşı özellikle son iki ayda yoğun bir çalışmada bulunduklarını anlattı. 582 bin 753 hektar olan Adana’daki ormanların yüzde 69’nun yangınlara hassas özelikte olduğunu açıklayan Orman Bölge Müdürü Acer, bölgede 1969 yılından günümüze 3 bin 300 adet yangından 30 bin 208 hektar sahanın zarar gördüğünü dile getirdi.

Bu alanların tamamının ağaçlandırıldığına değinen Orman Bölge Müdürü Acer, “Yıllık ortalama 75 orman yangını çıkmakta ve her yangında 9,5 hektar alan yanmaktadır. Temmuz ve Ağustos ayları orman yangınları açısından en riskli aylardır. Adana’daki ormanları 36 adet gözetleme kulesindeki 72 personel 24 saat izliyor. Ayrıca Sallangaç, Karahan, Dernek ve Horzum Yaylaları, Orman Yangınları Erken Uyarı Sistemi (OYEUS) tarafından kesintisiz gözlenmektedir” dedi.

takipçi satın al