OSMANLI ÇÖKERKEN - Adana UlusAdana Ulus

3 Mart 2021 - 15:08

OSMANLI ÇÖKERKEN

OSMANLI  ÇÖKERKEN
Son Güncelleme :

23 Ocak 2021 - 16:04

Osmanlı’nın çökerken bir yandan da şatafatlı saraylar yaptırıyordu ve bunların ortak özelliği tamamının dış borçla yapılmış olması idi. Bakalım bunlar hangi saraylardı:

DOLMABAHÇE SARAYI
Sarayı yapılırken hazine boşalmıştı. Kırım Savaşını bahane ederek müttefiklerimiz Fransa ve İngiltere’den borç aldık. Bu Osmanlı tarihinde alınan ilk dış borçtu. Savaş için almıştık, saray yaptırdık…
ÇIRAĞAN SARAYI
Bu görkemli saraya 2.5 milyon altın harcandı. Hazine yine boştu ama yurt dışından istediğimiz kadar borç altın alabiliyordu. bugünkü haline getirdiler. Tabi bu altınların gelmesinde aracılık eden elçiler de ihya oluyordu. Ne yazık ki inşaatı başlatan Abdülmecit bitirememiş, yerine gelen Abdülaziz de bitirerek hemen buraya taşınmış.
ÇİFTE SARAYLAR
Dolmabahçe sarayınınyapımını başlatan Abdülmecid kızları Münireve Cemile sultanlar için de birer saray yaptırmak istedi. ve bir KHKçıkararak Fındıklı’da çifte sarayların inşasına başlandı. Sarayların mimarları elbette Balyan ailesi idi.
ADİLE SULTAN SARAYI
Hızını alamayan Abdülmecid, Dolmabahçe ve çifte saraylardan sonra, kız kardeşi Adile Sultan kıskanıp üzülmesin diye, Kandilli’de bir saray da ona yaptırdı. Tabi ki borçla. Tabi ki yapan yine Sarkisbalyan’dı.
BEYLERBEYİ SARAYI
Abdülaziz Çırağan sarayından Anadolu yakasına barkınca içi “cız” etti.Anadolu yakasında hiç padişahlık sarayı yoktu. “Borç yiğidin kamçısıdır,” dedi Bir KHK daha çıkardı. Çağırdı Balyan ailesini ve Anadolu yakasına da Beylerbeyi Sarayını yaptırdı
BÜYÜK MABEYN KÖŞKÜ
Sıkıldı Abdülaziz hep boğaz kıyılarında saray yaptırmaktan. Yıldız Sarayı’nın birinci avlusunda bir köşk olursa doğa ve yeşilin tadını çıkarmak da güzel olurdu. Para mı? Yoktu tabi. Ama Allah var, Balyan Ailesi bu konuda her zaman yardımcıydı.
YILDIZ SARAYI
Neyse ki Abdülaziz gitmişti. Mevcut saraylar yeter deniyordu ki, Abdülhamid Dolmabahçe Sarayında iki kere darbe yaşayınca, “Oturmam ben burada,” dedi ve Yıldız Sarayını tamir ettirdi, etrafına yeni binalar yaptırdı. Eh, artık burası da saray olmuştu. İnşaat Balyan ailesinden para da yurt dışından. Osmanlı’nın itibarı önemliydi.
Sadece saray mı yaptırmıştık? Değil tabi… Para bulmuşken şunları da yaptırdık:
Maslak kasrı…Ihlamur Kasrı…Beykoz Kasrı…Üçüncü SadabatKasrı…Küçüksu Kasrı…Hatice Sultan Yalısı…İstanbul dışında av köşkleri…Kışlık Saraylar…Yazlık Saraylar… Kızlara, Damatlara saraylar, köşkler vs.
OSMANLI ÇÖKÜYORDU. HAZİNEDE PARA YOKTU. OLURSA, OLSUN.
• AYRICALIKLI İNSANLAR AYRICALIKLI YAŞAMALIYDI.
• TEBANIN GÖREVİ ONLARI RAHAT ETTİRMEK DEĞİL MİYDİ?
• BORU DEĞİL, ADAMA “HALİFE-İ RUYİ ZEMİN” DENİYORDU.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.