Hotivi

Özdiş, kayıt dışı işçileri sordu - Adana UlusAdana Ulus

16 Haziran 2021 - 17:18

Özdiş, kayıt dışı işçileri sordu

Özdiş, kayıt dışı işçileri sordu
Son Güncelleme :

14 Ağustos 2015 - 14:56

CHP Adana Milletvekili İbrahim Özdiş, kayıt dışı olarak çalışan tarım işçilerini meclis gündemine taşıdı.

Özdiş, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker tarafından yazılı yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde, “Ülkemizin önemli gelir ve istihdam kaynağı olan tarım, 2014 yılı endekslerine göre GSMH içerisinde sabit fiyatlarla %9,2 lik bir paya sahiptir. Devletin tarım üreticileri lehine yapması gereken uygulamaları tam olarak yapmaması bir yana olaya insani açıdan bakılırsa mevsimlik tarım işçilerinin yaşadığı sıkıntılar ülkenin önemli sorunlarından birisidir. Sigortasız, kayıt dışı ve ağır iş koşullarında çalışan bu vatandaşlarımız her yıl yaşanan trafik kazaları neticesinde hayatlarını kaybetmektedir. Ulusal basında ülkenin çeşitli yerlerinde mevsimlik tarım işçilerini taşıyan araçların kaza haberleri gelmekte, bu önemli sektörün yapıtaşı olan vatandaşlarımızın hayatları hiçe sayılmaktadır.”dedi.

CHP Milletvekili İbrahim Özdiş’in Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ‘den yazılı yanıt istediği sorular şöyle:

“1-Söz konusu işçilerimiz arasında kayıt dışılık oranı nedir?

2-2002 -2015 yılları arasında kaç mevsimlik işçi bu şekilde trafik kazası veya çeşitli iş kazaları neticesinde hayatını kaybetmiş veya yaralanmıştır?

3-2010 yılında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yayınladığı “Mevsimlik Gezici Tarım İşçilerinin Çalışma ve Sosyal Hayatlarının İyileştirilmesi Stratejisi ve Eylem Planı”  çerçevesinde çeşitli projelerin hayata geçirileceği söylenmişti. Bu genelgede yer alan maddelerle ilgili olarak 2010 yılından 2015 yılına kadar ne gibi çalışmalar yapılmış, mevsimlik işçi olarak çalışan kaç vatandaşımızın çalışma ve sosyal hayatı iyileştirilebilmiştir?

4-Olası iş kazalarına ve diğer mağduriyetlere karşılık bu işçilerimizi sigortalamak veya ücretsiz sağlık sigortası yapmak gibi bir düşünceniz var mıdır?

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al