Hotivi

PAROLA; ÜTOPYA - Adana UlusAdana Ulus

17 Haziran 2021 - 20:43

PAROLA; ÜTOPYA

PAROLA; ÜTOPYA
Son Güncelleme :

14 Mart 2018 - 17:22

1945’de altmış milyon insanın ölümüyle sonuçlanan, en hafif tabiriyle bir çılgının hezeyanlarıydı 2. Dünya Savaşı, Hitler’e göre ise kavga, bize göre dava. Milyonlarca insanın toplama kamplarında, gaz odalarında, laboratuvarlarda, fırınlarda insanlık tarihinin bilinen en sistematik, insanlık dışı uygulamasına maruz bırakılıp 5 milyon civarında insanın yok edilmesiyle sonuçlanmış, planlı bir soykırımdı.

Kötü bir çocukluk geçirmiş, az eğitimli, ezik, hırpalanmış bir gencin, sıradan bir suçlu olmasından öte, insanlık tarihinin en büyük suç makinası olmasını sağlayan gerekçeler nelerdi ? Zamanın ruhu ve biraz da sadece “hitabet” yeteneği diyebiliriz. 1.Dünya savaşında yenilen Almanların ruh hali, Hitler’in ezik ve hırpalanmış ruh haliyle o kadar benzerlik gösterdi ki, toplum kendisine benzeyeni çabucak sahiplenmekte tereddüt etmedi. Hitler’in ve Almanların, travmaları da, çözüm önerileri de aynı olmuştur. Sadece kişilik problemleri olan bir insanın, egosunu şişirmek adına, insanlığa verebildiği, bırakabildiği tek şey davasıdır, faşizmdir. 45’den bu yana ondan geriye de kalan tek miras davasıdır.

****

Tarihte büyük devlet adamları var olmuştur. Tarihin sayfalarında adı geçen komutanı, kralı, padişahı veya devlet başkanını “büyük lider” yapmayan nedir bilir misiniz? Baktığınızda hemen hemen hepsi de aynı şekilde yaşamış benzer hikayelere sahiptir aslında. Ama bunlar bir kişiye, büyük veya lider ünvanı verilmesine yetmez. Büyük olmanız için hem düşüncenizin, hem de eylemlerinizin insanlığın vicdanından, bilimin nesnel referanslarından geçmesi gerekir. Evrensel vicdan, tarih kriterlerinden geçebilirseniz, sonra ki nesillere “büyük” olarak anlatılmaya, tarih kitaplarında yazılmaya hak kazanırsınız!

Atatürk büyük bir liderdi evet, ve büyük bir dahiydi ama bir dava adamı değildi. Dava sığ bir kalıptır, şahsidir, toplumsal ve insani değildir. Beka ve ikbal, toplumla, yaşamla gerçeklikle ilgili değil, tamamen şahsidir.

Atatürk çıktığı yolu, “muassır medeniyetler” seviyesi olarak belirledi, bu hiç bir zaman bir kesinlikte olmayan, devamlı ilerleyen, devamlı güncellenen bir kavramdır. Bugun ki seviye ile 10 yıl sonrası asla bir olamaz. Bu sebeple, akıllı, uzağı gören büyük devlet adamlarının yapması gerektiği gibi, sonu belli dar kalıpçı, bir noktayı, davayı kendine hedef seçmedi, her zaman gelişmeye açık kapı bıraktı, kendini dahi gelecek nesillerin bilimle analiz ederek, anlaamalarını istedi. O çağdaş medeniyetler kavramını ulusuna ilke olarak bıraktı, sadece kendi fikirlerini de değil.

Büyük devlet adamlarının her zaman hayalleri olmalıdır. Barışdan, emekten, ezilenden yana, sömürülenden yana olan tüm insanlık önderlerinin büyük hayalleri oldu. Daha özgür, daha adil, daha refah içinde bir toplum, bir dünya. Özgürlüğün hayali kurulur, adaletin bitmez bilmek hayali olur, mutlu toplumların hayali kurulur, davası güdülmez.

Dava sorunlu bir kelimedir. Tarihten de biliriz, yaşamımızdan da biliriz “davasına” sahip çıkan liderlerin nasıl despot, nasıl diktatör heveslisi olduklarını, insanlıktan uzak, tek adamcı mantıklarını.

Kah Almanya’da, İtalya’da, İspanya’da Şili’de, kah Rusya’da hortlamaya çalışır bu çağdışı düşünce. İnsanın insana yapabileceği çok şey olduğu biliyoruz, şiddetin türlüsünü denemiştir insan, ama artık bu son olsun, bitsin diyelim. Barışı, huzuru, insanlığı hayal eden insanlar olsun, liderler olsun, insanlığın dünyada cenneti yaratmak gibi ütopyaları olsun ….

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al