Hotivi

'Partiyi kafana göre yönetiyorsun' - Adana UlusAdana Ulus

24 Haziran 2021 - 12:52

‘Partiyi kafana göre yönetiyorsun’

‘Partiyi kafana göre yönetiyorsun’
Son Güncelleme :

10 Temmuz 2015 - 16:12

CHP’de 5 ilçenin görevden alınması ve göreve gelen geçici kurulların olağanüstü kongre yapmayacağız açıklamaları ile başlayan parti içi gerginlik yeni bir aşamaya geldi.

Parti içinde hukukun uygulanması ve partinin mahkeme kapılarına gidilmeden, kamuoyunda olumsuz olarak tartışılmaması için oluşturulan Barış Kurulu yeni bir açıklama yaparak ‘ Partiyi kongreye götürmeyeceğiz, delegeleri değiştireceğiz’ açıklaması yapan İl Başkanı’na,’ Parti içi barışı sağla. Partiyi kaosa götürme. Partiyi mahkeme kapılarına taşıma. Kongreleri topla, tüzüğü uygula’ çağrısında bulundu.

Barış Kurulu’ndan yapılan yazılı açıklama şöyle;

Programına,  ideallerine ve Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun yol göstericiliğine inandığımız, bizi birbirimize bağlayan üyelik hukukumuzu sağlayan tüzüğümüz aracılığı ile iktidara gelmesi için mücadele verdiğimiz  partimiz CHP’de, Adana İl Yönetimi’nin ( gerekçesi belirtilmeden görevden almalar) hukuk dışı karar ve  yinehukuk dışı bir dayatma ile kongrelerin 30 gün içinde toplanması engellemektedir.

Olağanüstü kongreler yasal zorunluluk iken, oldu- bittiyegetirilmesine karşı imzaları aşağıda açıkça yazılanlar  ‘BARIŞ KURULU’ olarak bir araya gelmiş ve bir bildiri yayınlayarak herkesi ADALET ÇIĞLIĞI korosuna katılmaya davet etmiştik.

Merkez Yönetim Kurulu Adana’yı ilgilendiren birisi kendisinin diğeri de Adana İl Yönetimi’nin aldığı kararları onaylayarak, esasen kendisinin de varlık sebebini oluşturan Tüzüğümüze aykırı iki işlem tesis etmişti.

MYK’nın tüzüğümüze aykırı olarak Seyhan ilçede boşalan başkan ve yönetiminin yerine 5 kişilik geçici kurul ataması gerekirken biri başkan 18 kişilik yönetim atamasına, MYK’ye verilen bir dilekçe ile itiraz etmiş ve bunu da siz Adanalı hemşerilerimiz ile paylaşmıştık.

MYK bu atamayı Kongreler yönetmeliğinin 19. Maddesine göre yapmış, biz de itiraz dilekçemizde MYK’nın böyle bir yetkisi olmadığını belirtmiş ve yanlıştan dönülmesini istemiştik.

MYK son toplantıda dilekçeyi işleme koydu ve kongreler yönetmeliği ile yapılan atamayı düzelterek tüzüğümüze uygun atama gerçekleştirdi. İtirazımız üzerine hatadan dönüldü.

İkinci olarak, 7 Haziran 2015 seçimlerinin ardından 24 ve 25 Haziran tarihlerinde teslim- tebellüğ edilen bir karar ile CHP Adana İl Yönetimi oy çokluğu ile Yüregir, Sarıçam, Ceyhan, Karaisalı ve Saimbeyli ilçe başkan ve yönetim kurullarını CHP tüzüğünün 42. Maddesinin ( d ) maddesi gereği görevden almıştır. Ataması yapılan geçici kurulların tüzüğün amir hükmü gereği 30 gün içinde kongreyi toplamaları yasal zorunluluk iken, partiyi tüzük hükümlerine göre yetkilendirilmiş olan İl Başkanı, sanki parti kendisinin malı üyeler de marabasıymış gibi ‘yeni delegeler belirlenecek’ diyerek, tüzük hükümlerine açıkça aykırı davranacaklarını ilan etmiştir.

CHP, kimsenin keyfine göre değil, tüzüğe göre yönetilir. Siyasi partiler kanunu ve tüzüğümüz, atanan geçici kurullar partiyi 30 gün içinde olağanüstü kongreye götürür hükmündedir.

Görevden alınanların yerine seçim başlıklı 44. Madde’nin ( c ) bendi de şöyledir;

‘ İlçe Başkanı ve ilçe Başkan ve Yönetim Kurulu birlikte veya yalnız ilçe yönetim Kurulu görevden alınmışsa başkan dahilbeş( 5 ) kişilik geçici kurul atar. İlçe geçici kurulu,(30) gün içinde seçimleri yapmak üzere olağanüstü ilçe kongresini toplar.’

Tüzüğümüzün bu maddeleri dışında bu işlemlerle ilgili her hangi bir tüzük maddesi yoktur.

Şimdiki yöneticilerin kongreyi toplatmamak için arkasına saklandıkları ‘kongreler yönetmeliğinin 19. Maddesi’, tüzüğümüzün üstünde değildir ve iş başında bulunanları, kanunun arkasından dolanarak partiyi içinden çıkılmaz tartışmalarla beraber önce  mahkeme kapılarına sonra da kamuoyunun önünde olumsuz tartışmaların dedikodu malzemesi yapmaktan imtina etmeye davet ediyoruz.

Sözü edilen 19. Madde açıkça tüzüğümüzün 42 ve 44. Maddelerine aykırıdır. MYK’nın dayanağı tüzük olmayan hiçbir yönetmelik ya da genelgesinin geçerliliği yoktur.

Siyasi Partiler Kanunu’nun 16. Maddesi Merkez Yönetim Kurulunun görev ve yetkilerini çerçevelendirmiş, partinin tüzüğü ve programında değişiklik yapamayacağını güvence altına almıştır. Ayrıca,  Siyasi Partiler Kanunu’nun 20. Maddesinin 9. Paragrafı şöyledir;

’ İlçe başkanı ile ilçe yönetim kurulu ilçe kongresince seçilir. İlçe başkanı ile ilçe yönetim kurulunun, seçim şekli ve il yönetim kurulunca veya merkez karar ve yönetim kurulunca hangi hallerde ve nasıl işten el çektirileceği ve geçici yönetim kurulunun nasıl oluşturulacağı parti tüzüğünde gösterilir. El çektirme kararı, 101 inci maddenin (d-1) bendinde gösterilen haller dışında yetkili kurulların üye tamsayısının üçte iki çoğunluğu ve gizli oyla alınır. İşten el çektirme kararının ilçe yönetim kuruluna bildirilmesinden itibaren okuz gün içinde ilçe kongresi toplanarak yeni ilçe yönetim kurulunu seçer. Bu süre içerisinde ilçe kongresi için yeni delegeler seçilmiş değilse, kongre eski delegelerle toplanır.’ hükmündedir.

Açıkça görüldüğü gibi MYK ve Adana İl Yönetim Kurulu yetkisi olmadığı ve Siyasi Partiler Kanunu’na aykırılığı hukukçu olsun olmasın okuyan herkesin anlayabileceği kadar açık olan hükümlere rağmen hukuku, tüzüğü hiçe sayarak Adana’da parti içi kıyım yapmaktadır.

Parti üyeleri olarak iş başında bulunan yöneticileri bir kez daha kendi meşruiyetlerini korumaya ve tüzüğümüze uygun davranmaya çağırıyoruz”

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al