Hotivi

Patron değil, markanın ruhu önemli - Adana UlusAdana Ulus

17 Haziran 2021 - 19:54

Patron değil, markanın ruhu önemli

Patron değil, markanın ruhu önemli
Son Güncelleme :

04 Temmuz 2013 - 14:20

ipek ozel_1Uludağ İhracatçı Birlikleri’nde düzenlenen seminerde katılımcılara, “Pazarlama ve Marka Odaklı Yönetim Sistemi” hakkında bilgiler veren Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi İpek Özel, Türkiye’deki belli büyüklüklere ulaşmış şirketler dâhil birçok şirkette gerçek manada “Pazarlama odaklı bir Marka zihniyeti” yerine, “patron zihniyetinin” hâkim olduğunu söyledi. Özel, bu anlayışla şirketler, marka, pazarlama ve müşteri odaklı, daha stratejik ve uzun soluklu kararlar yerine taktiksel, anı kurtaracak  kararlarla yönetiliyorlar” dedi.

İpek Özel, UİB tarafından üyelerine yönelik düzenlenen seminerde katılımcılara pazarlama ve marka yönetiminin incelikleri hakkında bilgiler verdi.

Özel, Türkiye’de bu konuda önce paradigmalarımızı değiştirmemiz gerektiğinin altını çizdi. Özel şirketin bütününü içine alan bir marka zihniyeti oluşturmaktan bahsederken, Türkiye’de bu işin pek yaygın olmadığına dikkat çekti.

Özel, şirketleri marka ruhunun yönetmesi gerektiğine vurgu yaparken, bu konuda Türkiye’de hâkim olan durumun ise yönetici veya CEO’nun zihniyetinin etrafında dönen yönetim biçimi olduğunu söyledi.

Marka yönetiminin bir şirketin en önemli işi ve birinci önceliği olduğunu vurgulayan ve bu ruhun şirkete nüfus edebilmesi için yapılması gerekenleri aktaran İpek Özel, “Markalar zamanın ruhuna ayak uydurmalıdır. Marka ve pazarlamadan bahsettiğimiz zaman “ürünlerden” değil “insanlardan” ve “zamanın ruhundan” bahsederiz. Marka yönetimi bir anlam yönetimidir . Bu anlamı şirket tüm değer ortaklarıyla birlikte oluşturur ve yönetir. Bu kavramların hiçbirisi ayrı ayrı şirket bölümleri değildir. Tam tersi zamanın ruhu, kendi dinamikleri, kendi odaları, kendi anlayışları ile yoğrulan ve markayı da yoğuran bir şeydir. Biz gelecekle ilgili bir yöntem geliştirmek istiyorsak ilk önce zamanın ruhunu nasıl okuyacağız bunu çözmeliyiz. Nereden bakacağız? Bunların üzerinde durulmalıdır” diye konuştu.

Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi İpek Özel tarafından verilen seminer interaktif şekilde gün boyu devam etti.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al