Hotivi

Pişmanlık’tan İşçi Sınıfı Tarihi - Adana UlusAdana Ulus

20 Haziran 2021 - 10:23

Pişmanlık’tan İşçi Sınıfı Tarihi

Pişmanlık’tan İşçi Sınıfı Tarihi
Son Güncelleme :

11 Nisan 2013 - 15:14

Gazeteci-yazar ve Aratos dergisi yayın yönetmeni Uğur Pişmanlık, geçtiğimiz günlerde yayınlanan “Tarsus İşçi Sınıfı Tarihi” adlı kitabını imzalıyor.

upismanlikÇok yönlülüğüyle tanınan Uğur Pişmanlık’ın on yıldır üzerinde çalıştığı ve Yazılama Yayınevi tarafından çıkartılan “Tarsus İşçi Sınıfı Tarihi” kitap 13 Nisan Cumartesi günü Tarsus’ta okurlarıyla imza gününde buluşacak. Pişmanlık, 13 Nisan Cumartesi günü saat 15.00-18.00 arası Antik-Sahaf Kitabevi’nde düzenlenen imza gününde okurlarla söyleşecek ve yeni çıkan “Tarsus İşçi Sınıfı Tarihi” ile birlikte diğer kitaplarını imzalayacak.

19. Yüzyıldan günümüze kadar Tarsus’un emek tarihini ele alan ve 340 sayfa olarak yayınlanan Uğur Pişmanlık’ın “Tarsus İşçi Sınıfı Tarihi” kitabında grevler, fabrika işgalleri, sendikal mücadele, sosyalist mücadele, gençlik hareketleri ile kentin, iktisadi, sosyal tarihinin yanı sıra çok sayıda belge ve fotoğraf yer alıyor.

Aratos dergisinin yayın yönetmeni yazar, Uğur Pişmanlık, emekçilere adadığı, “Tarsus İşçi Sınıfı Tarihi” kitabına dair yazdığı sunuşta şu görüşleri dile getiriyor: “Bu çalışma, özellikle Cumhuriyet yıllarından başlayarak yakın dönem Tarsus tarihinin, onu var eden dinamiklerden biri olarak emekçi sınıfın mücadelesi ekseninde yazılması gerektiği düşüncesiyle ortaya çıktı.

Bu kitap, bir anlamda, yakın dönem Tarsus sınıf hareketleri ve siyasi tarihine bir bakış, bir yerel tarih denemesidir. Tarsus’un son 200 yıllık tarih süreci içinde, kentin ekonomik, toplumsal, siyasal ve kültürel evrelerindeki değişimlere sınıfsal eksende uzanmayı da amaçlamaktadır.

Kitap, adından da anlaşıldığı gibi Tarsus’ta işçi sınıfı tarihini merkeze koymakla birlikte, kentin sanayileşme sürecine ve tarihsel süreçler içinde toplumsal ve kültürel yaşama dair bilgilere de yer vermektedir. Kitapta, bir kentin emek tarihiyle birlikte, bu tarihin hem tanığı olan, hem de yaratılmasına katkıda bulunanların hikâyelerini ve izlerini bulacaksınız”.

ugur_pismanlikUğur Pişmanlık’ın daha önce yayınlanmış kitaplarının bir bölümü ise şunlar, “Kent Masalları”, “Antik Çağ’da Tarsuslu Filozoflar”, “Tarsuslu Yazarlar ve Sanatçılar Antolojisi”, “Tarsus Basın Tarihi”, “Gezginlerin Gözüyle Tarsus”, “Tarsus Çeşme ve Hayratları”, “Barış ve Aydınlanmaya Adanmış Bir Yaşam: İsmail Hakkı Öztorun”.

Pişmanlık’ın ayrıca, “Edebiyatımızda Radyolar”, “Edebiyatta Tarsus”, Türkiye’de İlk Elektrik: Tarsus”, Edebiyatımızda Çeşmeler”, “Tarsus Olimpiyaları” gibi çeşitli konularda yayınlanmış derleme çalışmaları da bulunmaktadır.

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al