Pozantı’da Tiraji komik kaza - Adana UlusAdana Ulus

13 Haziran 2021 - 02:12

Pozantı’da Tiraji komik kaza

Son Güncelleme :

05 Nisan 2013 - 11:02

tren_kazasi”Bu kadarı da ancak Türkiye’de olur” cinsinden bir kaza, bir kez daha insanları gülümsetirken ciddi ciddi düşünmeye de sevk etti. Dikkatsizlik ve bir o kadar da vurdumduymazlık, adeta ucuz atlatıldı. Makinistler tuvalete gidince, lokomotif kendiliğinden hareket etti. Olası büyük facia ise; iki Demiryolu görevlisinin kararlılığı ve cesareti sayesinde önlenebildi.

Demiryolu tarihinde eşine ender rastlanabilecek bir tren kazası, Demiryolu görevlisi iki kişinin dikkati ve aldıkları soğukkanlı bir kararla geçiştirilirken facianın eşiğinden dönülmüş oldu.

Arkasında personel vagonuyla Çiftehan İstasyonu’nda beklemekte olan dizel lokomotifin makinistleri Halil Yiğin ile İsmet Durna, beklemeden faydalanarak ihtiyaç gidermek için tuvalete gidince, makinistsiz kalan lokomotif aniden harekete geçti. Giderek artan bir süratle Çiftehan istikametinden Pozantı istikametine doğru seyretmeye başladı.

pozan_terinLokomotifin hareket ettiğini gören iki makinist durumu cep telefonu ile Pozantı İstasyonu’na bildirerek, çok kısa zamanda tertibat alınmasını ve kendi kendine hareket eden trenin durdurulmasını istediler. Ani gelişen acil durum, Pozantı Tren İstasyonu Şefi, aynı zamanda hareket memurluğu görevini yürütmekte olan Emrullah Çelik’e bildirildi.

Vazifesini tamamladıktan sonra lojmanda istirahat etmekte olan Emrullah Çelik, Pozantı Gar’ına hareket ederek, cep telefonu ile oradaki makasçıya Pozantı girişindeki hemzemin geçidin derhal kapatılması talimatını verdi. Çiftehan’dan makinistsiz olarak hareket eden lokomotifi boş bir hatta yönlendirilmesi talimatını veren Emrullah Çelik,  trenin istasyona gelmesi öncesinde gerekli tedbirlerin alınmasını sağladı.

Çiftehan’dan kalkıştan yaklaşık 4 dakika sonra 130 kilometrelik hıza ulaşan dizel lokomotif arkasındaki personel vagonuyla birlikte Pozantı Garı’ndan büyük bir süratle geçerek, bir sonraki istasyon olan Belemedik’e doğru yol almaya başladı.

pozanti_trenİstasyon Şefi Emrullah Çelik, Belemedik’te makasçı olarak görev yapmakta olan Ali Deveci’ye durumu cep telefonu ile bildirerek, kendisine doğru makinistsiz olarak gelen lokomotifi kör yol olarak tabir edilen boş bir hatta yönlendirmesini ve kendisinin de oradan uzaklaşması talimatını verdi.

Belemedik’te kör yola büyük bir süratle giren lokomotif, demiryolu bitimindeki toprak yolda bir süre seyir ettikten sonra dere üzerinde bulunan köprüden geçiş yaptığı sırada yan yatarak durabildi.

Lokomotif ve beraberindeki vagonun Belemedik’te kör bir hatta yönlendirilmemesi halinde ana hat üzerinde rampa aşağı, artan bir hızda yoluna devam ederek bir sonraki istasyon olan Hacı Kırı’nda yaklaşık 200 yolcusuyla beklemekte olan Çukurova Mavi Ekspresi’ne veya yine aynı istasyonda diğer hatta beklemekte olan marşandist katarına büyük bir hızla çarparak, meydana gelebilecek olan devrilme sonucu yolcu treni de büyük hasar göreceği için, olası kazada büyük bir can kaybı meydana gelebilecekti.

poztreniPozantı İstasyon Şefi Emrullah Çelik ve Belemedik İstasyonu’nda makasçı olarak Ali Deveci’nin kararlılığı ve cesaretleri sonucu büyük bir facianın önüne geçilmiş oldu. Olayla ilgili soruşturma açıldığı öğrenilirken, her iki Demiryolu görevlisinin bu çabaları da takdir edildi. (Kaynak: Milli Mücadelenin Kalesi Pozantı Gazetesi)

takipçi satın al