Hotivi

PROJELERLE BORSA, HAKETTİĞİ YERE GELECEK - Adana UlusAdana Ulus

17 Haziran 2021 - 08:38

PROJELERLE BORSA, HAKETTİĞİ YERE GELECEK

PROJELERLE BORSA, HAKETTİĞİ YERE GELECEK
Son Güncelleme :

20 Mart 2018 - 1:06

Adana Ticaret Borsası (ATB) Başkan Adayı Ali Can Yamanyılmaz, çözüm odaklı, yenilikçi, proje üreten bir ekiple yönetime hazır olduklarını söyledi.
ATB’nin yeni Yönetim Kurulu, 3 Nisan’da yapılacak seçimle belirlenecek. Geçen yıl yapılması gereken oda ve borsa seçimleri 6 ay süreyle Bakanlar Kurulu kararıyla ertelenmişti. ATB Başkan Adayı olan Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği (AKİB) Başkanı Ali Can Yamanyılmaz, 15 Temmuz hain darbe girişimine rağmen ekonomisini güçlendiren Türkiye’de; hesap sorulabilen, vatanperver, yeni ve güçlü bir ekiple yönetime hazır olduklarını vurguladı.
Kendisinin ve yönetiminin herhangi bir şaibeye karışmadığını belirten Ali Can Yamanyılmaz, ATB üyelerinin oylarını kullanırken kurumun, buna bağlı olarak kendilerinin geleceğini düşünerek hareket etmesinin bir vatan borcu olduğunu söyledi. Seçim çalışmaları boyunca projeleriyle ön plana çıktığını belirten Yamanyılmaz, herhangi bir kimseyi yargılandığı konularla ilgili suçlamadığını, bunu seçim malzemesi yapmadığını kaydetti. Üretimden gelen tecrübesini ATB’de kullanarak üyelerin sorunlarının çözümü için çalışacağını belirten Yamanyılmaz, bunun için projeler hazırladıklarını kaydetti. Adana’da; mısır, buğday, pamuk, soya, narenciye alım satımı yapan tüccarlar, ihracatçılar, tesis sahipleri ve üreticilerin sorunlarını çok iyi bildiğini söyleyen Yamanyılmaz, her üyenin emeğinin en iyi şekilde değerlendirilmesi için çalışacaklarını belirtti.
ATB üyelerinin işlerini kolaylaştırmak ve Borsayı hak ettiği yere getirmek için projelerini sıralayan Ali Can Yamanyılmaz şöyle konuştu:
“Lisanslı Depoculuk Sisteminin geliştirilmesine yönelik projeler yapılacak ve depolamaya uygun nitelikte olan, standardize edilebilen, temel ve işlenmiş diğer tarım ürünlerinin de (Hububat, Baklagiller, Yağlı Tohumlar, Pamuk, Fındık, Zeytin, Zeytinyağı) Lisanslı Depoculuk Sistemine dahil edilmesi sağlanacaktır. Üyelerin tescil işlemleri esnasında vergi dairelerine ödemeleri gereken stopaj kesintisi nedeniyle üyelerden istenen teminat mektupları nedeniyle üyeler zaman zaman sıkıntı yaşamaktadır. Bu durumu önleyebilmek için Ticaret Borsası Tescil Servisi’nde görevlendirilmek üzere Vergi Dairesi Başkanlığı’ndan bir memur istenecektir. Böylece; hem üyelerin stopajlarını vergi dairesine ödediklerine dair makbuzu Ticaret Borsası’na ibraz etme zorunluluğu ortadan kalkacak, hem de tescil işlemleri için teminat almaya gerek kalmayacaktır.”
TESCİL İŞLEMİNDE, TEMİNAT KABUL EDİLECEK
“Ticaret Borsası’na gelip tescil işlemlerini yaptıramayacak durumda olan üyeler için daha hızlı, dinamik bir ekip kurulacak ve yapılacak bir randevu sistemi ile (SMS, e-mail, telefon) talep eden üyelerin tescil işlemlerinin kendi iş yerlerinde yapılması sağlanacaktır.
Tescil işlemlerini kendi iş yerlerinde yaptırmak isteyen üyelerimizden eğer teminat alınması gerekiyor ise; teminatlar çek veya kefalet senedi gibi üyeleri zora sokmayacak teminatlarla yapılacak ve üyelerin ne kadar teminatları kaldığını görebilecekleri bir sistem kurularak buradan teminat kontrolü yapmaları sağlanacaktır. Üyelerin tescil işlemlerini ticaret borsasının mesai saatlerine bağlı olmadan kolaylıkla ve hızlı bir şekilde yapabilmeleri için öğle aralarında nöbetçi memur görevlendirilecektir. Üyelerin stok bilgilerini takip edebilecekleri bir sistem kurulacaktır. Böylece üyeler ticaret borsasına gelmeden ne kadar stokları kaldığını görebilecek ve ona göre faturalarını kesip, stok kontrollerini yapabileceklerdir.”
ZAHİRECİLER SİTEDE TOPLANACAK
“ATB Zahireciler Sitesi Projesi yapılacaktır. Burada üyelerin, kendilerine ait iskan ruhsatlı dükkanlar ile faaliyet yapmaları sağlanacaktır.
Kırmızı Et Borsası, Et Teşhir ve Satış Salonu Projesi yapılacaktır. (Et teşhir ve satış salonu, soğuk hava depoları, idari bina, kantar ve kart otomasyon sistemi, dondurulmuş ürün deposu, şoklanmış ürün deposu, açık/ kapalı otopark, monoray sistemi, kantar sisteminden oluşan en son teknolojilerin kullanılacağı, gıda güvenliğine, insan sağlığına, çevre ve hijyen koşullarına azami özenin gösterildiği bir tesis inşa edilmesi.) Her yıl Rekolte Tahmin Çalışmaları yapılacak ve üyelere bildirilecektir. Hukuki ve Mali Danışmanlık Hizmeti verilecektir. Narenciye soğuk hava deposu projesi ve Gıda Analiz Laboratuvarı projesi yapılacaktır. Mevcut Ticaret Borsası Binası ile otopark olarak kullanılan kısımlar yeniden tasarlanacak, buralara üyelerin de gelebileceği faydalanabileceği otopark, restoran, spor salonu, toplantı salonları yapılacaktır. Ayrıca; üyelerin ürünlerini değerlendirebileceği alıcı ve satıcıların bir arada bulunacağı ayrı bir salon yapılacaktır.”
ÜYELER BORSA’DAN FAYDALANABİLECEK
“Ticaret Borsası’na gelen üyeler için Kart Sistemi/Araç Tanıma Sistemi yaptırılacak ve üyelerin borsa binasına gelmeleri durumunda otopark ücreti için kimseyle muhatap olmaması sağlanacaktır. Yine üyelerin ticaret borsasına girişte kullanmaları için Üye Tanıma Sistemi yapılacaktır. Adana Ticaret Borsası üyeleri için tüm Türkiye’de geçerli olabilecek otel, restoran, hastane, üniversite, yurt, kafe gibi yerlerden özel indirim oranları alınacak ve üyelere takdim edilecek olan özel kimlik kartları ile bu indirimlerden faydalanılması sağlanacaktır. Yurt dışında üyelerin katılabileceği fuar ve organizasyonlar takip edilecek, ikili görüşmeler organize edilecek ve üyelere verilecek maddi destekle birlikte yurt dışına gitmeleri sağlanacaktır. Ticaret borsasının Kotasyon Listesi geliştirilecektir. Ticaret borsası Teamülleri, iştigal konularına göre davet edilecek üyelerimizin ortak kararlarıyla yeniden düzenlenecek ve tüm üyelerin borsa teamüllerinden faydalanması sağlanacaktır. Ticaret Borsası’nda, üyelerin yaşadığı sorunları kendilerinden dinleyebilmek için, ‘Üye Günü’ yapacağım. Burada sorun ve talepleri Yönetim Kurulu üyelerimle dinleyip, çözüm noktasında çalışma yürüteceğim.”

EN ÇOK KAZANANLAR

 • PENTA35.20 10.00%
 • BJKAS6.78 9.89%
 • OZRDN9.33 9.89%
 • EGCYH1.27 9.48%
 • POLTK322.00 8.34%

EN ÇOK KAYBEDENLER

 • BAGFS19.17 -10.00%
 • BERA20.90 -9.99%
 • TKURU115.10 -9.94%
 • UTPYA23.40 -9.93%
 • BOBET5.44 -9.78%

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

 • THYAO14.32 -1.17%
 • GARAN8.36 -0.71%
 • BOBET5.44 -9.78%
 • KOZAL126.60 1.77%
 • GUSGR6.14 -4.81%

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

DÖVİZ KURU

BIST100 1.431.31 % 0,00
DOLAR 8.6141 % 0,08
EURO 10.3511 % 0,19
BITCOIN 38.812.30 % 0,73
ÇEYREK ALTIN 824.99 % 0,51
GRAM ALTIN 506.26 % 0,61
takipçi satın al