‘RENK KÖRÜ’ İSİZLER ORDUSUNA DESTEK! - Adana UlusAdana Ulus

13 Haziran 2021 - 02:18

‘RENK KÖRÜ’ İSİZLER ORDUSUNA DESTEK!

‘RENK KÖRÜ’ İSİZLER ORDUSUNA DESTEK!
Son Güncelleme :

08 Nisan 2018 - 22:17

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, renk körlüğü olan gençlerin Türk Silahlı Kuvvetleri’nde ve Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışabilmelerine imkân sağlanması gerektiğini söyledi.
Milliyetçi Hareket Partisi, renk körlüğü bulunan genç nüfusun istihdam edilmesinin önündeki engellerin kaldırılması için verdiği mücadeleyi sürdürüyor.
MHP Adana Milletvekili Mevlüt Karakaya, toplumda görülme oranı yüzde 8’lerde olduğu belirtilen renk körlüğü (Diskromatopsi) hastalığı bulunan vatandaşların da Türk Silahlı Kuvvetleri’nde ve Türk Emniyet Teşkilatı’nda istihdam edilebilmeleri gerektiğini kaydetti.
Bu konuda iki yıl önce de kanun teklifi hazırlayıp Meclis Başkanlığı’na sunan Karakaya, güncelliğini koruyan soruna çözüm
bulunmasını istedi.
Karakaya “Doğuştan gelen ve günümüz imkânlarıyla tedavisi olmayan renk körlüğü hastalığı birçok ülkede engel olarak görülmemektedir. Hatta bazı ülkelerde renk körü olan kişiler, doğada gizlenebilen canlıları ayırt edebilme özeliklerinden ötürü birçok alanda özel olarak istihdam edilmektedirler.” ifadesini kullandı.
ON BİNLERCE GENÇ, MEVZUAT ENGELİNE TAKILIYOR
MHP Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, devamla “Ülkemizde ise on binlerce genç insanımız, özellikle Türk Silahlı Kuvvetleri’nde ve Emniyet Teşkilatı’nda görev almak istemelerine rağmen, mevzuat engeline takılmaktadırlar. Oysa, nüfusumuzun en üretken kesimi içinde yer alan bu genç insanlarımızın, renkleri ayırt etmenin önemli
olmadığı alanlarda çalışmaları sağlanabilir. Böylece, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Teşkilatı, daha çok iş talebini
değerlendirebilecek, diğer taraftan ise renk körü olan genç insanlar, ‘engelli’ görülme rahatsızlığından
kurtulabileceklerdir.” dedi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al