Hotivi

RUH DA TEDAVİ EDİLMELİ - Adana UlusAdana Ulus

1 Ağustos 2021 - 01:23

RUH DA TEDAVİ EDİLMELİ

RUH DA TEDAVİ EDİLMELİ
Son Güncelleme :

04 Ekim 2016 - 10:39

Kanser günümüzde önemli bir halk sağlığı sorunu olarak gündemdeki yerini koruyor. Aile ve Evlilik Terapisti Dr. Obengül Ejder, kanser hastalarına verilecek psikolojik desteğin, tedavinin ayrılmaz bir parçası olduğunu söyledi. Dr. Ejder, kanserle savaşta beden kadar ruhun da tedavi edilmesinin, tedavinin başarılı olabilmesinde büyük önem taşıdığını belirtti.
Dr. Obengül Ejder kanseri, ‘hasta ve hasta yakınlarını fiziksel, psikolojik ve sosyolojik açıdan etkileyen bir yaşam krizi’ olarak tanımladı.
Kanser tanısı alan hastalarda olumsuz duygu ve düşüncelerin gelişmesinin neredeyse kaçınılmaz olduğuna dikkati çeken Terapist Dr. Ejder şu bilgileri verdi;
“Yapılan bazı tetkiklerden sonra kanser tanısı konulan kişiye bedeninde bulunan hastalıkla ilgili gerekli tıbbi müdahaleler yapılıp, onkoloji birimlerince hastalıklı hücrelere savaş açılırken, kişinin içinde bulunduğu ruh durumu hep göz ardı edilir. Unutulmamalı ki, kanserle savaşta tıbbi müdahale kadar psikolojik tedavi de önemli. Üstelik bu sorun yalnızca hastanın değil, kanser hastasının tüm yakın çevresinin de yaşadığı bir ruhsal kriz olarak ele alınmalı.”
Psikolojik tedavi sürecinin her hasta için ayrı ayrı planlanması gerektiğini dile getiren Dr. Obengül Ejder, ”Bir anda ortaya çıkan hastalık sürecine uyum sağlayabilme, bedensel ve ruhsal açıdan iyi hissedebilme, mücadele gücünü artırabilme bu destek tedavileri ile mümkündür. Psikolojik destek hasta ve hasta yakınlarının bu zorlu süreci daha kolay atlatmasını sağlayacağı gibi hastaların psikolojilerindeki düzelme ve pozitif bakış açısı tedavilerindeki başarı şansını da artıracaktır.” şeklinde konuştu.
“Terapiler Yararlı Olabilir.”
Kanser sürecine dair bilgilendirmelerin, bireysel ve aile terapileri ile benzer sıkıntıları paylaşan kişilerle yürütülen grup terapilerinin, bu zorlu sürecin sıkıntılarını hafifletmede faydalı olacağını da bildiren Dr. Ejder, “Sağlıklı bir bedene sahip olabilmenin en önemli şartının, kişinin ruhsal açıdan da kendini iyi hissetmesi ile sağlanabildiği unutulmamalıdır.” dedi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al