Hotivi

Sabancı Vakfı’ndan 1500 Öğrenciye Burs - Adana UlusAdana Ulus

18 Haziran 2021 - 19:59

Sabancı Vakfı’ndan 1500 Öğrenciye Burs

Sabancı Vakfı’ndan 1500 Öğrenciye Burs
Son Güncelleme :

14 Eylül 2015 - 19:10

Sabancı Vakfı, 41 yıldır maddi desteğe ihtiyacı olan başarılı üniversite öğrencilerine karşılıksız burs vererek gençlerin eğitimini destekliyor. 2015 – 2016 eğitim yılında da lisans ve ön lisans düzeyindeki üniversite öğrencilerine karşılıksız burs desteği sağlayacak olan Sabancı Vakfı, her yıl 400’ü yeni olmak üzere, toplamda 1.500’e yakın öğrenciye burs veriyor. Vakfın 41 yılda verdiği burs sayısı 41 bini aştı.

Sabancı Vakfı Bursları, üniversiteye ilk girişte başlayıp, öğrenci mezun olana kadar devam ediyor ve her yıl Ekim-Haziran ayları arasında 9 ay süreyle nakit ödemeyi kapsıyor. Öğrencilere mecburi hizmet ya da geri ödeme yükümlülüğü de getirmiyor. 2015-2016 eğitim yılında aylık burs tutarı lisans öğrencileri için 410 TL, ön lisans öğrencileri için 210 TL’dir.

4 farklı tip burs programı

Sabancı Vakfı, burs kontenjanı ayırdığı üniversitelere (Ankara, Boğaziçi, Çukurova, Dokuz Eylül, Ege, Gazi, Hacettepe, İstanbul Teknik, İstanbul, Marmara, Orta Doğu Teknik, Yıldız Teknik) yeni yerleşen öğrencilere yönelik dört farklı burs programı sunuyor.Üniversiteye Giriş Bursu, Lisans Yerleştirme Sınavı’nda (LYS) Sabancı Vakfı tarafından belirlenen taban puanları sağlayan öğrencilere veriliyor.

Kalkınmada Öncelikli İller Bursu, Sabancı Vakfı tarafından belirlenen 15 ilden birinde doğan ve ortaöğrenimini yine bu illerden birinde tamamlayarak LYS’de yerleştirme puanı ile sıralamanın en üstünde olan ve burs kontenjanı tahsis edilen üniversitelere yerleştirilen her ilden 1’er öğrenciye veriliyor.

Sabancı Vakfı-Vista Bursu, burs kontenjanı tahsis edilen üniversitelerin meslek yüksekokullarına bağlı 2 yıllık “Turizm ve Seyahat Hizmetleri” ile “Turizm ve Otel İşletmeciliği” Bölümlerine sınavsız geçiş hakkı ve en az 65 lise diploma notu ile yerleştirilen öğrencilere veriliyor.

Engelli Öğrenciler Bursu; görme, ortopedik ve işitme engelli grupları içerisinde olup, LYS’de yerleştirme puanı ile sıralamanın en üstünde olan ve yurt içindeki devlet üniversitelerine yerleştirilen her gruptan 5’er öğrenciye veriliyor.

Burs Başvuruları Üniversitelere

Sabancı Vakfı burslarına üniversitelerin burslarla ilgili birimlerinden temin edilecek başvuru formu ve istenen belgelerle başvuru yapılabiliyor. İlan edilen koşullara uygun öğrencilerin, burs başvurularını kayıt hakkı kazandıklarıüniversitelerin öğrenci işleri ya da burs ofislerine üniversitenin belirlediği tarihlerde teslim etmeleri gerekiyor. Öğrenci İşleri ve Burs Ofisi tarafından farklı bir tarih belirlenmediği durumda son başvuru tarihi 16 Ekim 2015’tir.

Burslar hakkında ayrıntılı bilgi “www.sabancivakfi.org” web sitesinde duyurulmuştur.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al