"SAĞLIK, GÜVENCE ALTINA ALINMALI" - Adana UlusAdana Ulus

7 Mart 2021 - 23:18

“SAĞLIK, GÜVENCE ALTINA ALINMALI”

“SAĞLIK, GÜVENCE ALTINA ALINMALI”
Son Güncelleme :

04 Kasım 2020 - 17:12

Adana Veteriner Hekimler Odası Başkanı Nihat Köse, gelişmiş dünyada sağlığın “tek sağlık” olarak değerlendirildiğine dikkat çekerek, “Çevre, Sağlıklı Hayvan, Sağlıklı Gıda, Sağlıklı İnsan, Sağlıklı Toplum. Sağlık başka türlü güvenceye alınamaz. “ dedi.

3 Kasım gününün ülkemizde ‘’Tek Sağlık ‘’konusunda farkındalık yaratılmak amacıyla çeşitli etkinliklerle kutlandığını, artık gelişmiş Dünya’da sağlığın‘’Tek Sağlık‘’ konseptinde değerlendirildiğini ifade eden Nihat Köse açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Sağlıklı Çevre, Sağlıklı Hayvan, Sağlıklı Gıda, Sağlıklı İnsan, Sağlıklı Toplum. Sağlık başka türlü güvenceye alınamaz. Dünya, çevre bizlere atalarımızdan miras değil, çocuklarımızın emanetidir.  Sağlıklı çevre olmadan, sağlıklı gıda olmadan  ( sağlıklı ve yeterli gıdaya ulaşmak insan olmaktan kaynaklanan en temel insan hakkıdır) sağlıklı bir toplum olamaz.

Şu günlerde yaşadığımız bir çok can kaybına ve ekonomik zarara yol açan Covid- 19  pandemisinin yanında çok yakın zamanlarda yaşadığımız Kuş Gribi,Şarbon, Domuz Gribi Sars, Mers gibi hastalıkların zoonotik hastalıklar düşünüldüğünde Veteriner Hekimliğin yaşamsal önemi daha da iyi anlaşılacaktır. İnsanlarda görülen enfeksiyon hastalıkların 2/3 ünün, Sağlık Bakanlığının ihbarı mecburi olarak ilan ettiği hastalıkların %80 inin Bioterörizimde kullanılan mikroorganizmaların % 100 ünün hayvansal kökenli olduğu düşünüldüğünde ‘’Tek Sağlık ‘’ yaklaşımının önemi daha da iyi anlaşılacaktır.

İşte bu bahsettiğimiz sorunları yaşamamak, sağlıklı bir dünya da  sağlıklı insanlar olarak yaşayabilmemiz için, hemen bugün, Tarım ve Orman Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Belediyelerde Veteriner Halk Sağlığı Daire Başkanlıkları kurularak çalışmalara başlanmalıdır.

Unutulmamalıdır ki Zoonotik Hastalıklarla mücadelede başarının yolu, Veteriner Hekimler, beşeri Hekimler ve diğer sağlık sınıfı mesleklerin bütüncül bir yaklaşımla ‘’ Tek Sağlık ‘’ konseptine sıkıca sarılmaktan geçer.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.