SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDEN COVİD 19 AŞISINI YAPTIRMAYANLAR İÇİN UYARI - Adana UlusAdana Ulus

28 Ekim 2021 - 02:57

SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDEN COVİD 19 AŞISINI YAPTIRMAYANLAR İÇİN UYARI

SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDEN COVİD 19 AŞISINI YAPTIRMAYANLAR İÇİN UYARI
Son Güncelleme :

17 Eylül 2021 - 19:05

Adana İl Sağlık Müdürlüğü COVID-19 aşı uygulamaları ile ilgili, ““2. doz aşılarınızı zamanında olunuz.” uyarısında bulundu. 2. Aşı yaptırmayanların 6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren neler yapması gerektiği de kamuoyu ile paylaşıldı.
Adana Valiliği İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden Covid-19 2. Doz aşı uygulamaları ile ilgili yapılan açıklama şöyle:
“COVID-19 pandemisi, ciddi bir halk sağlığı acili olarak ortaya çıkmış ve yanıt verilmesi gereken bir sürecin başlatılmasına neden olmuştur. 11 Mart 2020 tarihi itibarıyla da Dünya Sağlık Örgütü, bu olayı, Uluslararası Sağlık Tüzüğü’ne istinaden halk sağlığı acili olarak ilan etmiştir. Bu süreç, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Bakanlığımız tarafından yakından takip edilmektedir. COVID-19 pandemisine yanıt vermek amacıyla Bakanlığımız tarafından gerçekleştirilecek müdahalelerden biri de kitlesel Pandemik COVID-19 aşılamasıdır.
Adana ili olarak ülkemizle eş zamanlı şekilde 14 Ocak 2021 tarihinde başlayan Covid-19 aşı uygulamalarına 8 aydır etkin bir şekilde devam etmekteyiz. Pandeminin ehemmiyeti sebebiyle aşıya ulaşımda şeffaflık ilkesinin ihlal edilmemesi amacıyla aşılama işlemlerine Sağlık Bakanlığının belirlediği öncelik sırasına uygun olarak önce sağlık çalışanlarımızdan başlanmıştır. Aşılama çalışmalarının planlanmasında Bilim Kurulumuzun önerileri doğrultusunda hastalığa maruz kalma, bulaştırma riski, toplumsal yaşamın işleyişi üzerindeki olumsuz etkileri gibi hususlar göz önüne alınarak belirlenen öncelikli grupların aşılanması ile devam edilmiştir. Şu an itibariyle 12 yaş üzeri kronik hastalığı olan çocuklar ile 15 yaş üzeri tüm vatandaşlarımız Covid-19 aşılarını yaptırabilmektedirler. 18 yaş altı çocuklarımız anne veya babanın e-nabız üzerinden oluşturacağı aşı talebi ve onayı ile aşı olabilmektedir.
Vatandaşlarımız; MHRS web, MHRS mobil, ALO 182 veya e-Nabız üzerinden veya doğrudan kendisine en yakın sağlık kurumundan randevu alarak aşılarını olabileceklerdir. ASI boşluk TC Kimlik No boşluk TC Kimlik Seri No’nun son 4 hanesi 2023’e SMS gönderilerek veya e-nabız sisteminden öğrenilebilecektir. Ayrıca tüm sağlık kurumlarımızda randevusuz olarak da aşı olma imkanına da sahip olan vatandaşlarımız aile sağlığı merkezlerinin çalışma saatlerinde, hastanelerde ise gece saat 24:00’e kadar aşılarını yaptırabilirler. Müdürlüğümüz tarafından ihtiyaç dahilinde talep doğrultusunda alışveriş merkezleri gibi çeşitli bölgelere kurulan mobil aşı ekipleri ile de aşı uygulamalarımız devam etmektedir.
Yapılan araştırma ve istatistikler aşının etkinliği için her iki dozunun da aradaki süreyi çok geçirmeden uygulanması gerektiğini göstermektedir. Hastane ve yoğun bakım yatışlarının çoğunu aşısızlar veya tek doz aşılılar oluşturmaktadır. Bu nedenle birinci dozunu yaptıran vatandaşlarımızı ne kadar zaman geçmiş olursa olsun ikinci doz için sağlık kuruluşlarımıza bekliyoruz.
6 Eylül 2021 Pazartesi günü itibariyle aşı süreci tamamlanmayanlar veya hastalığı geçirmemiş kişilerin konser, sinema ve tiyatro gibi toplu faaliyetlere katılmadan önce; uçak, otobüs, tren ve diğer toplu taşıma araçları ile şehirlerarası seyahatlerden önce PCR testi yaptırmaları gerekmektedir. Kişiler test zorunluluğu olup olmadığını HES uygulaması üzerinden görebileceklerdir. Aşı süreci tamamlanmayanlar veya hastalığı geçirmemiş tüm kamu personelleri de haftada 1 olmak üzere (Pazar günü) vereceği PCR test sonucunu kurum amirine iletmek zorundadırlar. Yine bu durumda olan öğretmenler, kantin çalışanları, öğrenci servisi gibi öğrencilerle bir araya gelebilecek diğer eğitim personelleri ise haftada 2 defa PCR testi vermek zorundadırlar.
Pandemiyle mücadelede aşılama çalışmalarının başlamasıyla birlikte yeni bir döneme girilmişse de Koronavirüs salgını halen devam etmektedir. Bu sebeple maske, mesafe, hijyen, izolasyon ve kalabalık ortamlarda bulunmama kuralları başta olmak üzere alınan tüm tedbirlere şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da hep birlikte uymaya devam etmeliyiz. Tedbirlerin bir tercih değil bir zorunluluk olduğunu hepimiz biliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız, Sağlık Bakanımız ve İçişleri Bakanımız başta olmak üzere bu güne kadar virüsle mücadelede ve aşının temininde emeği geçen herkese, ayrıca bu süreçte gerek pandemiyle mücadelede gerekse aşılama hizmetlerinde en ön safta virüsle karşı karşıya, canları pahasına mesai kavramı gözetmeden çalışan tüm sağlık personelimize üstün gayret, fedakârlık ve yüksek performanslarından dolayı teşekkürlerimizi sunarız.
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.