Hotivi

Sağlık Sen'den “Toplu Sözleşme” Reçetesi - Adana UlusAdana Ulus

24 Haziran 2021 - 20:28

Sağlık Sen’den “Toplu Sözleşme” Reçetesi

Sağlık Sen’den  “Toplu Sözleşme” Reçetesi
Son Güncelleme :

30 Temmuz 2015 - 14:14

Adana(Ulus)–Sağlık Sen Adana Şubesi Başkanı Recep Kurum,  Memur Sen Konfederasyonu olarak yaklaşık 2.5 milyon, Sağlık Sen olarak ise 500 bin sağlık ve sosyal hizmet çalışanının  çalışma koşulları ve hakları için, önümüzdeki hafta başından itibaren toplu sözleşme masasında olacağına dikkat çekti. Memur Sen Adana İl Başkanı Mehmet Sezer, Memuyr Sen’e bağlı sendikaların Adana Şubesi başkanları ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Adana Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekterliği binası önünde basın açıklaması yapan Sağlık Sen Adana Şubesi Başkanı Recep Kurum, Aileleri ile birlikte 10 milyondan fazla insanımızın geleceğini  ilgilendiren toplu sözleşme müzakerelerinin adalet ve hakkaniyet temelinde sonuçlanmasını diledi.

81 İLDE ORTAK DEKLERASYON

Toplu sözleşme talepleriNİ  Türkiye genelindeki il teşkilatları  ve onbinlerce üyelerin  katılımıyla 81 ilde hastane önlerinde de kamu oyu ile paylaştıklarına dikkat çeken Recep Kurum, “Sadece taleplerimizi paylaşmak için değil, Suruç’ta sönen hayatları, kahpece pusularla şehit edilen askerlerimizi, polislerimizi dualarla anmak, sağlık çalışanlarını kaçıracak, ambülanslara ve sağlık kurumlarına saldıracak kadar vahşileşen terör saldırılarını tel’in etmek için toplanıyoruz.Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının tabandan tavana işleyen istişare süreçleri ile hazırladığı, biraz sonra açıklayacağımız toplu sözleşme taleplerimizin, 74 milyon ülke insanının duyarlılığını ve desteğini  hak ettiğini buradan açık yüreklilikle ifade etmek istiyorum. Çünkü her gün ailesini ihmal edip, hastasına yoldaş, yaşlısına evlat, engellisine destek, kimsesize aile olan sağlık ve sosyal hizmet çalışanı, artık milletimizin vefasını hissetmek istiyor. “ dedi.

“ADALETi HiSSETMEK iSTiYORUZ”

Kamu hizmeti tanımını; taşıdığı riskler ve sorumluluklarıyla birlikte ‘24 saat esaslı hayata hizmet’ şekline dönüştürerek devletin alicenaplığını, onurunu temsil eden şefkat kahramanları artık devletinin adaletini hissetmek istediğini ifade eden Recep Kurum, “500 bin sağlık ve sosyal hizmet çalışanını, sağ salim evine dönmesi duasıyla işine uğurlayan, devletine, milletine emanet eden aileleri, onların sağlıklı, huzurlu ve güven içinde çalıştıklarından emin olmak istiyor.” Diye konuştu. Yaşatmak için savaş verdiğimiz bir alanda hayatımızı tehdit eden yüzlerce risk altında işimizi yapmaya çalıştıklarını hatırlatan Recep Kurum, “Fiziksel, kimyasal, biyolojik ve psiko sosyal tabanlı riskler nedeniyle sağlık; en tehlikeli işler kategorisinde yer alıyor.Üstüne her geçen gün artan şiddet belasının da mağdurları olmaya devam ediyoruz.Terörün sağlık çalışanları ve kurumlarını vahşice hedef aldığı günler yaşıyoruz. Bütün bu olumsuzluklara rağmen sağlık hizmetlerini aksatmadan, hiçbir tehdide boyun eğmeden hem devletimizin, hem de mesleğimizin onuruna sahip çıkarak görevimizi yerine getiriyoruz. Bunun karşılığında da devletimizden sağlıklı, huzurlu ve hakkaniyetli çalışma koşulları temin etmesini istiyoruz. Ancak maalesef ortaya konulan fedakarlığa rağmen, sergilenen bürokratik duyarsızlık sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarını yaralamaktadır. Umudumuzu kırmaktadır. Biz bugüne kadar sergilenen duyarsızlığı Kamu İşveren Kurulunun yakalandığı bir hastalık olarak görüyoruz. Devletin en tepesinin, cumhurbaşkanımızın  talimatına rağmen iki yılda yıpranma payı hakkını  vermeyen bürokrasinin emek hazımsızlığı yaşadığını düşünüyoruz.Bu yüzden toplu sözleşme masasına sağlık çalışanlarının Kamu İşveren Kurulu için hazırladığı gördüğünüz bu reçeteyi götürüyoruz.” dedi.

KAMU İŞVEREN KURULUNA SESLENDİ

Kamu İşveren Kuruluna seslenenen Recep Kurum, “Sağlık çalışanlarının hazırladığı talepler;Adalet duygusunu canlandıracak tablet,Haksızlığı ortadan kaldıracak pastil,Şiddet olaylarına karşı devlet kurumlarının ufkunu açacak enjektör,Daha da önemlisi emeğe saygıyı güçlendirecek etken maddelerden oluşan güçlü bir şuruptur.Toplu Sözleşme Masasına Sağlık Sen olarak 90’ın üzerinde taleple gidiyoruz. “diye konuştu. Sağlık Çalışanlarının Döner Sermaye Tavan Katsayıları Artırılmasını isteyen Recep Kurum, Sağlık Çalışanlarının Döner Sermaye Katsayıları Artırılmalıdır. İzinlerde Döner Sermaye Kesintisi Yapılmamalıdır.Hesabında Hazine Hissesi Oranı %15’ten %1’e Düşürülmeli Ve Döner Sermaye Tutarı Komisyonun İnisiyatifinden Çıkarılmalıdır.Pratisyen Tabip, Diş Tabibi Ve Üçüncü Basamak Sağlık Tesislerinde Çalışan Uzman Hekimlerin Döner Sermaye Katsayıları Artırılmalıdır.Ek Ödemeler emekliliğe yansıtılmalıdır.Tüm Sağlık Çalışanlarına Yıpranma Payı Verilmelidir.Sabit Ek Ödeme Oranları 20 Puan Artırılmalıdır.Sabit Ek Ödemeler Gelir Vergisinden Muaf Olmalıdır.4/C, Vekil Ebe Ve Hemşirelerle Kamu Görevlisi Olmayan Aile Sağlığı Personeli Kadroya Geçirilmelidir.Üniversite Hastanelerinde Çalışanların Döner Sermaye Katsayıları Artırılmalıdır..Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nda Çalışanlara Sosyal Hizmet Tazminatı Verilmelidir. Merkez Teşkilatı Çalışanlarına Döner Sermaye Verilmelidir. Adli Tıp Kurumu Çalışanlarının Ek Ödeme Tavan Katsayıları Artırılmalıdır.Türkiye Hudut Ve Sahiller Genel Müdürlüğü Personeline En Yüksek Devlet Memuru Maaşının Yüzde 15’i Oranında İlave Özel Hizmet Tazminatı Ödenmelidir Hekimlerin Mecburi Hizmet Süreleri Kısaltılmalıdır. AFAD’a Bağlı Kamplarda Misafir Edilen Yabancı Uyrukluların Yaşadığı İllerde Çalışanlara İlave Ücret Verilmelidir. Tüm Sağlık Ve Sosyal Hizmet Çalışanlarının Ek Göstergeleri 600 Puan Artırılmalı Ve Yardımcı Hizmetler Sınıfı Çalışanlara Da Ek Gösterge Verilmelidir.Askeri Sağlık Tesislerinde Çalışanlara Sağlık Hizmeti Tazminatı Verilmelidir. Uzman Hemşire Ve Uzman Ebelerin Ücretleri Artırılmalıdır. Kamu Hastane Birlikleri’ndeki Tabip Dışı Sözleşmeli Yöneticilere Sabit Ek Ödeme Verilmelidir. Üniversite Ve Adli Tıp Kurumu’ndaki Hekimlere Garanti Gelir Verilmelidir..Gece Nöbeti Ücretleri Yüzde 20 Artırımlı Ödenmelidir. Sağlık Çalışanlarına Ücretsiz Kreş Hizmeti Verilmelidir. Yemek Servisi Bulunmayan Yerlerdeki Personele Ve 112’lere Nakdi Yemek Yardımı Yapılmalıdır.Riskli Birimlerin Kapsamının Genişletilmeli Ve Komisyonlarda Görevli Çalışanlara Ek Puan Verilmelidir.Tıp Bayramı Ve Sosyal Hizmetler Günü’nde Hizmet Kolumuzdaki Tüm Çalışanlara İkramiye Verilmelidir.Sağlık Çalışanlarına Şiddet Uygulayanın Sağlık Giderleri, 6 Ay Süre İle SGK Tarafından Değil, Bizzat Şiddet Uygulayan Kişi Tarafından Ödenmelidir.” Dedi.

2016 – 2017 TALEPLERİNDEN BAHSETTİ

Kamu görevlilerinin Genel Yetkili Konfederasyonu ve temsilcisi Memur-Sen olarak, genel mali taleplerini kamu oyu ile bir süre önce paylaştıklarını hatırlatan Recep Kurum,  2016 yılında; Birinci Altı Ayda %8, ikinci Altı Ayda %8 ve 1 Ocak 2016’dan geçerli olmak üzere taban aylığına 150 TL Zam+ 2015 yılı ekonomik Büyüme Oranının %50’si ve üç aylık dönemlerdeki büyüme oranları kadar Refah Payı artışı+ Enflasyon farkı istiyoruz. 2017 yılında; Birinci Altı Ayda %7, ikinci Altı Ayda %7 ve 1 Ocak 2017’den geçerli olmak üzere taban aylığına 100 TL Zam+ 2017 yılında  üç aylık dönemlerdeki ekonomik büyüme oranı kadar Refah Payı artışı + Enflasyon farkı istiyoruz.Gelir Vergisi Kaynaklı Maaş Kayıplarının Telafisi; Kamu görevlilerinin yıl boyunca %15 vergi diliminde vergi ödemesini ve bunu aşan tutarın işveren tarafından karşılanmasını istiyoruz.”dedi.

 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al