Hotivi

Sağlık Taramasına Engel - Adana UlusAdana Ulus

23 Haziran 2021 - 08:01

Sağlık Taramasına Engel

Sağlık Taramasına Engel
Son Güncelleme :

05 Mayıs 2013 - 11:47

Tabip Odası Başkanı Dr. Ali İhsan Ökten, mevsimlik işçilere sağlık eğitimi vermek için Tuzla beldesine giden Türk Tabipler Birliği Tıp Öğrenci Kolu üyelerinin valilikten izin alınmadığı gerekçesiyle çalışmalarının jandarma tarafından engellendiğini belirterek bu uygulamayı eleştirdi.

tabip_tuzlaAdana Tabip Odası Başkanı Dr. Ali İhsan Ökten, olayın gerçekleştiği Tuzla beldesi Karagöçer köyüne giderek basın açıklamasını da burada yaptı. Valilik ugulamasını eleştiren  Dr. Ökten, şöyle konuştu:

”Türk Tabipleri Birliği Tıp Öğrenci Kolu’nun 17 Mart 2013 tarihinde yapmış olduğu GYK toplantısında karar altına almış olduğu toplumcu tıp eğitimini uygulamaya koyabilmek adına illerde yapacağı sahada sağlık eğitimi çalışmalarının ilkini 3-4-5 Mayıs 2013 tarihlerinde Adana’nın Tuzla beldesinde gerçekleştireceği 24.04.2013 tarihinde ve 556/2013 sayılı kararla odamıza bildirilmiştir. Bu amaçla 3 Mayıs 2013 tarihinde 60 kişiden oluşan öğrenci topluluğu ile birlikte saat 18.00’de Tuzlaya hareket edilmiştir. Ancak Tuzlaya varmadan Jandarma tarafından yol kesilerek Adana Valiliği tarafından kendilerine iletilen bilgi dahilinde eğitim çalışmalarına kesinlikle izin verilmeyeceği bildirilmiştir.

Tarım İşçilerine yapılacak sağlık eğitiminde şunlar planlanmıştır.  Tansiyon ölçümü, açlık kan şekeri ölçümü, çocukların kilo, baş çevresi ölçümü gibi gelişim değerlendirmesi ve diş fırçası ve diş macunu götürülerek diş ve ağız sağlığı eğitimi yapılmasıdır. Burada bir sağlık taraması gibi bir hedef belirlenmemiştir. Hedef sadece toplum sağlığı açısından o bölgede oldukça olumsuz koşullarda yaşayan ve büyük kısmı geçici mevsimlik işçi olarak çalışan ve her türlü sağlık, eğitim, su, elektrik gibi temel ihtiyaçlarından yoksun olan ve çadır gibi sağlıksız ortamlarda yaşayan insanların sağlık açısından yaşam koşullarını olabildiğince değerlendirmek ve bunun sonucunda gelecek yıllarda bu insanların daha iyi koşullarda çalışması ve yaşamasını sağlamak olarak düşünülmüştür. Çünkü Türk Tabipleri Birliğinin tüzüğünde ve tanımlanmasında  “Türk Tabipleri Birliği, halk sağlığını ilgilendiren çeşitli konularda tutum belirlemekte, raporlar hazırlamakta, halkı bilinçlendirmekten sorumludur” yazmaktadır. Yine TTB Öğrenci Kolu’nun kendi iç tüzüğünde “Sadece tedavi edici değil, koruyucu hekimlik anlayışını da temel alan faaliyetlere katkı sağlamak”  gibi birçok madde de saha da sağlık eğitiminin hem kendileri açısından hem de halk açısından yapılabileceği yazılmıştır.

 

Ancak tüm iyi niyetli çalışmalara ve girişimlere rağmen sorun çözülmemiş, bir taraftan insanların bilgilendirme ve seyahat hakkı yasaklanırken,  diğer taraftan sağlık eğitimi almak isteyenlerin bu hakkına da yasak konmuştur. TTB Tıp Öğrenci Kolunun bu çalışması valilik veya sağlık müdürlüğü tarafından izin alınmadığı ve gayriyasal olarak göstermeye çalışılırken TTB Tıp Öğrenci Kolu bu çalışmayı hem TTB hem de kendi iç tüzüğünün maddelerine göre yapmak istemiştir. Kaldı ki buna benzer çalışmalar daha önceden herhangi bir şekilde izin alınmadan Ankara, Eskişehir, Denizli, Urfa, Diyarbakır gibi çeşitli illerde yapılmış ve herhangi bir sorunla karşılaşılmamıştır. Ancak Adana da yapılmak istenen böyle bir çalışma iki yıldır valilik tarafından engellenmiştir. Bir taraftan yıllardır sürmekte olan bir konunun müzakereler ve demokrasinin çeşitli unsurları kullanılarak barış içinde çözülmesine çalışılırken, diğer taraftan birkaç gün önce 1 Mayıs olaylarında gördüğümüz gibi antidemokratik, baskı, orantısız güç ve şiddet uygulayarak çözümlenmeye çalışılması AKP iktidarının aslında gerçek yüzünün bu olduğunu göstermektedir.

TTB geçmişte olduğu gibi bugünde özelleştirme ve piyasacı sağlık anlayışını reddeden, her zaman nitelikli, iyi, eşit ve ulaşılabilir, toplum sağlığını önceleyen bir sağlık hizmetini savunmuştur. Dün, bugün ve yarın yapılacak olan çalışmanın amacıda toplum sağlığı ve halk sağlığını ilgilendiren konularda eğitim çalışması yapmak ve halkı sağlık konusunda bilinçlendirmektir. Ancak bugün hem eğitme hem de halkın eğitilme hakkı yasal olmayan bir şekilde gasp edilmiştir”

Dr. Ökten, tarım işçilerinin yaşadığı kamıştan evleri gezip, bilgi almasının ardından öğrenciler Adana’ya döndü.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al