Hotivi

“Sahte dişçi problemini çözün” - Adana UlusAdana Ulus

22 Haziran 2021 - 17:32

“Sahte dişçi problemini çözün”

“Sahte dişçi problemini çözün”
Son Güncelleme :

05 Ekim 2015 - 13:00

dis_hekimleri_seminer (2)Adana Diş Hekimleri Odası Başkanı  Fatih Güler, Sağlık Bakanı’na seslenerek,“Obeziteye savaş açtınız, sigaraya savaş açtınız, destekliyoruz. Peki, neden sahte dişçi problemini çözmüyorsunuz?” diyerek çözüm bulunmasını istedi.

Adana Diş Hekimleri Odası’nda düzenlenen “Radyasyon” konulu seminerde konuşan Diş Hekimleri Odası Başkanı, Fatih Güler, Sağlık Bakanlığı’nın muayenehane denetimi adı altında yıllardır kurulmuş, zaten çalışan, vergisini veren, sistemin içerisinde kayıtlı olan, Sağlık Müdürlüğü’nde kaydı olan diş hekimlerine ‘ben yeniden düzenleme yaptım.’ diyerek birçok evrakı yeni baştan istenmesine tepki gösterdi.

KAYITLI OLANIN ÜZERİNE GİDİLİYOR

Bir tarafta eğitimsiz sahte dişçi meselesi çözülmemişken, adil çalışan diş hekimlerine maddi külfet yüklendiğini ifade eden Fatih Güler,  şöyle konuştu:

“Sağlık Bakanlığı yıllardır kamu sağlığı açısından obeziteye karşı önlem alıyor. Sigara yasağı getiriyor ki bunlar doğru işler. Ama bu memlekette eğitimsiz sahte dişçi meselesi çok ciddi oranda ortada dururken ve bu konuda hiçbir şey yapılmazken, bütün muayenehaneleri, poliklinikleri, ADSM’leri denetime alıyorlar. Atom Enerjisi, belediye, itfaiye gibi kurumlara ruhsat vermek için ciddi bedeller ödeniyor. Her kurum yakaladığında bizden para alıyor. Bu işler sadece gelir elde etmek için yapılan işler. Ben buradan Sağlık Bakanına sesleniyorum Türkiye’de obeziteye savaş açtınız, sigaraya savaş açtınız, destekliyoruz. Ama bu ülkede sahte dişçi problemini de çözeceğiz deyin ve çözün. Sahte dişçi problemini çözmek Sağlık Bakanlığı’nın asli görevidir. Bizler kayıtlıyız diye üzerimize geliyorlar ama kayıtlı olmayan sahte çalışanların üzerine gidilmiyor. Bu durumu hiç adil bulmadığım gibi isyan ediyorum.”

HAYATIMIZIN VAZGEÇİLMEZİDİR

dis_hekimleri_seminer (1)Çukurova Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız Diş Çene Radyolojisi Anabilim Dalından Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Öztunç, ”x ışını, radyasyon, röntgen ne derseniz deyin hayatımızın vazgeçilmezidir. Macera 1895 yılında röntgen ile başlıyor. Ve bir asrın geçmesine rağmen halen kullanılıyor hala ihtiyaç duyulan olmazsa olmazımızdır. Ama doğru kullanıldığı sürece. İnsanlar doğal yollarla zaten radyasyonu alıyor. Kulağının dibinden ayırmadığı cep telefonundan, izledikleri televizyonlardan, yapı malzemelerinden, ışın yayan bir sürü malzemeden radyasyon alıyorlar.%48 doğal yollarla radyasyon alınırken, %46 tıbbi amaçlı radyasyon, %3 nükleer denemeler, radyoaktif yağışlar, radyasyon sızıntıları ve %3 diğer nedenlerden radyasyon almaktayız.” dedi.

Seminere yoğun katılım gösteren dişhekimlerinin merak ettiği radyasyon nedir? Muayenehaneler de kullanılan röntgen cihazlarının yaydığı radyasyondan korunma yöntemleri, radyasyonun biyolojik etkilerinin neler olduğu, çeşitli kaynaklardan alınan radyasyon dozları ve süresi nelerdir? gibi sorularının yanıtlanmasının ardından Başkan Dt. Fatih Güler, verdiği değerli bilgilerden dolayı Prof. Dr. Haluk Öztunç’a teşekkür ederek plaket verdi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al