Hotivi

SAHTE İÇKİ ÜRETİMİ ENDİŞE VERİCİ! - Adana UlusAdana Ulus

27 Temmuz 2021 - 18:00

SAHTE İÇKİ ÜRETİMİ ENDİŞE VERİCİ!

Son Güncelleme :

27 Ekim 2016 - 20:10

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nebile Dağlıoğlu ve Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turgut Cabaroğlu, sahte içki zehirlenmelerinde artış yaşanmasının endişe verici olduğunu söyledi.
Sahte içkinin merdiven altı olarak tabir edilen koşullarda üretiminin artığını belirten Prof. Dr. Cabaroğlu, bununla beraber tüketici güvenliğinin risk altına girdiğini ve zaman zaman yaşanan metil alkol zehirlenmesine bağlı ölümlerin oluştuğunu söyledi.
Yasadışı, sahte ve kaçak içki sektörünün halk sağlığını tehdit ettiği gibi önemli vergi kaybına da neden olduğunu açıklayan Prof. Dr. Cabaroğlu, piyasada sahtesi en fazla görülen alkollü içeceğin ‘rakı’ olduğuna dikkat çekti…
SAHTE İÇKİDEN ZEHİRLENENLER VAR.
Vergi artışına bağlı olarak fiyatların yükselmesinin merdiven altı piyasayı hareketlendirdiğini ve bu ürünlere özellikle geliri düşük kesimle bazı eğlence yerleri, oteller, özellikle turizm bölgeleri ve büyük şehirlerde tekel bayilerin ilgi duymasıyla kaçak ve sahte üretim pazarının büyüdüğünü hatırlatan ÇÜ Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turgut Cabaroğlu, “Ülkemizde ölümle sonuçlanan sahte içki vakalarının tamamı metil alkol zehirlenmesinden kaynaklı. Bunun da temel nedeni sahte üretim sırasında bilmeden etilalkol yerine daha ucuz olduğu için Metil alkol (metanol) kullanılması veya etil alkolle yüksek oranda metil alkolün karıştırılması. Kendi Ürettiği kaçak içkiden zehirlenenler bile var.”sahte_icki_cu_tahlil  (2)
1 HAFTADA 14-15 KİŞİDE METİL ALKOL ZEHİRLEMESİ
Metil alkol zehirlenmesinin başlıca belirtilerinin baş ağrısı, bulantı, kusma, baş dönmesi, görmede bulanıklık olarak seyrettiğini söyleyen Doç. Dr. Nebile Dağlıoğlu da, daha ileri dönemde körlük, koma hali ve ölüm olaylarının gerçekleştiğini açıkladı.
Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi’nde 24 saat esasına göre bu konuda hizmet verdiklerini hatırlatan Doç. Dr. Dağlıoğlu, zehirlenme tanısı ile başvuranlara gerekli kan testlerinin 5 dakika içerisinde yapıldığını söyledi. Doç. Dr. Nebile Dağlıoğlu, özellikle son hafta zehirlenme belirtisi ile acil servise başvuranlardan alınan kan örneklerinde yüksek oranda metanol tespit edildiğini açıklayarak şunları kaydetti;
“Hatay Mersin ve Adana’dan gelen vakalarda ölüm olaylarıyla sıklıkla karşılaşıldı. Çok ucuz olduğu için içkinin içerisine metanol konuluyor. Buna bağlı da ciddi zehirlenmeler oluyor. Yılda 4 ya da 5 vaka gelirken son haftada 14-15 metil alkol zehirlemesi ile karşı karşıyayız. Bundan da kaçak içki üretiminin arttığını anlıyoruz.”
Özellikle sahte içki zehirlenmesinin gözü etkilediğini belirten Doç. Dr. Dağlıoğlu, bu hasarların geri dönüşünün olmadığını ve görme kaybına neden olduğunu sözlerine ekledi.

takipçi satın al