Hotivi

SAKIP SABANCI MÜZESİ’NDE ÇEVRİMİÇİ ÇOCUK ATÖLYELERİ - Adana UlusAdana Ulus

31 Temmuz 2021 - 02:49

SAKIP SABANCI MÜZESİ’NDE ÇEVRİMİÇİ ÇOCUK ATÖLYELERİ

SAKIP SABANCI MÜZESİ’NDE ÇEVRİMİÇİ ÇOCUK ATÖLYELERİ
Son Güncelleme :

20 Kasım 2020 - 23:49

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi Öğrenme Programları, farklı yaş gruplarından çocuklara yönelik hazırlanan atölye çalışmalarına ev sahipliği yapıyor. Kasım ve Aralık ayları boyunca hafta sonları çevrimiçi gerçekleştirilecek atölyeler, kodlama eğitiminden resim tekniklerine geniş bir yelpazeden temalar içeriyor.

Kodlama Sanat Atölyesi’nde programlama dili Scratch’in bloklarla işleyen yapısı, bu amaç için gerçekleştirilmiş bir oyun üzerinden işlenecek. Katılımcılar, Ged adlı bir kahramanın maceralarına eşlik edecekleri oyunda aynı zamanda blok kodlamaya dair bilgi edinecek.

Mağara Resim Atölyesi’nde, tarihöncesi çağlarda kayalar üzerine resmedilmiş hayvan figürleri örnekleri incelenecek ve insanlığın bu dönemine ait çalışmalar gerçekleştirilecek. Söz konusu figürleri çizmek için kullanılan boya çeşitleri ve bunların nasıl elde edildiği üzerine düşünecek katılımcılar, farklı malzemelerle benzeri resimler yapacak.

Müzede Evcilik Atölyesi’nde ise katılımcılar, SSM Resim Koleksiyonu ve onunla bağlantılı Görünenin Ötesinde Osman Hamdi Bey sergisinin yanı sıra Kitap Sanatları ve Hat Koleksiyonu ile Mobilya ve Dekoratif Eserler Koleksiyonu’ndan seçilmiş eser ve objeleri inceleyecek ve sonrasında bunlardan ilhamla kendi eserlerini oluşturacak.

Müzik eğitim uzmanı Dr. Bilge Pirondini’nin yönetimindeki Zihin Gelişimi Atölyesi, psikomotrisite disipliniyle müziği bir araya getirecek. Hareket yoluyla beynin aktive edilmesini içeren psikomotrisite odağında gerçekleşecek çalışmada çocuklar bilinçli hareket örgüleri ve müziğin eşliğinde motor, bilişsel ve duyusal işlevlerini keşfedecek. Atölyede, bale eserlerine hikâye yazıp, bundan hareketle koreografiler oluşturma, bedeni bir enstrüman olarak kullanma gibi etkinliklerin yanı sıra müziğin kinestetik yönünü keşfetmeye yönelik alıştırmalar yer alacak.

Katılımcıların, üç boyutlu figür ve mekân tasarımları gerçekleştirecekleri Üç Boyutlu Karakterler – İllüstrasyon Atölyesi’nde çocuklar ellerinde bulunan malzemeleri kullanarak kendi hikâyelerini hayata geçirecek.

Vladimir Tatlin (1885-1953) ve Henri Matisse’in (1869-1954) eserlerinden hareketle gerçekleştirilecek Kâğıt Heykeller Atölyesi’nde çocuklar, bu iki sanatçının tarzlarını inceleyip üç boyutlu çalışmalarla kendi yorumlarını hayata geçirecek.

Bir ekip çalışması halinde gerçekleştirilecek Çizgi Roman Atölyesi’nde çocuklar kendi yazacakları senaryodan hareketle karakterler tasarlayıp çizgi roman formatında hayata geçirecek.

Resim mi Heykel mi Atölyesi’nde soyut ve hareketli konstrüksiyonlarıyla tanınan ABD’li sanatçı Alexander Calder’ın (1898-1976) eserleri temel alınacak. Resim ve heykel kavramları ve bu alanda çalışan sanatçıların yaratım süreçleri üzerine düşünecek çocuklar, atölyenin uygulama aşamasında ise Calder’ın yarattığı biçimleri kâğıda aktarıp keserek kendi heykellerini yapacak.

Dışavurumculuk Atölyesi’nde ise çocuklar, Rus sanatçı Wassily Kandinsky’nin (1866-1944) dışavurumculuk akımı kapsamına değerlendirilen eserlerinden hareketle kendi kolaj çalışmalarını ortaya çıkaracak.

Zoom servisi üzerinden gerçekleştirilecek çevrimiçi atölyeler Sakıp Sakıp Müzesi web sitesi üzerinden satın alınabilecek.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al