Salçalık biber uyarısı - Adana UlusAdana Ulus

26 Ekim 2021 - 15:11

Salçalık biber uyarısı

Salçalık biber uyarısı
Son Güncelleme :

17 Ağustos 2012 - 16:25

Adana Büyükşehir Belediyesi İşletme ve İştirakler Dairesi Başkanı Tarık Kaplan, Kanun ve yönetmeliklerde belirtilen hükümleri doğrultusunda, nerede üretimi yapılırsa yapılsın kanuna dahil olan sebze ve meyvelerin toptan satış işlemlerinin, yalnızca Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulan Toptancı Hal Kayıt Sistemine kayıtlı ticari kişilikler tarafından yürütülebileceğini söyleyerek, “Sisteme dahil olmayan gerçek ve tüzel kişilikler tarafından bu tür satışlar yapılamayacak, satış yapılmak istendiği takdirde kanunda belirtilen cezai müeyyideler uygulanacaktır” dedi.

5957 Sayılı “ Sebze ve Meyveler ile Yeterli Arz ve Talep Derinliği Bulunan Diğer Malların Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkında Kanunun 26/03/2010 Tarih ve 27533 Sayılı Resmi Gazete’de yayınlandığını ve 01/01/2012 tarihi itibarıyla yürürlüğe girdiğini vurgulayan Adana Büyüksehir Belediyesi İşletme ve İştirakler Dairesi Başkanı Tarık Kaplan, “Anılan kanuna ilişkin  toptan yaş sebze ve meyve satışını düzenleyen “Sebze ve Meyve Ticareti ve Toptancı Hakkındaki Yönetmelik“  07/07/2012  tarihinde yayınlanmıştır. Ayrıca Pazar yerlerinde yapılacak satış işlemlerini düzenleyen “Pazar Yerleri Hakkındaki Yönetmelik “ 12/07/2012 tarihli Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir” şeklinde konuştu.

Adana Büyüksehir Belediyesi İşletme ve İştirakler Dairesi Başkanı Tarık Kaplan, yaptığı yazılı açıklamada daha sonra şu görüşlere yer verdi;

“Anılan kanun ve kanuna bağlı olarak yayınlanan yönetmelik hükümleri incelendiği takdirde Büyükşehir Belediye sınırları içerisinde kalan bölgelerde toptancı hallerinin kuruluş, işleyiş ve denetim işlemleri ile alakalı Büyükşehir Belediye Başkanlıkları, pazar yerlerinin kuruluş, işleyiş ve denetim işlemleri ile alakalı hususlarda ise İlçe Belediye Başkanlıkları sorumlu kılınmıştır.

Son günlerde kamuoyunda ve yerel medyada, bölgemizde üretimi yapılan karpuz, salçalık biber vb. gibi ürünlerin satışı ile alakalı Büyükşehir Belediye Başkanlığımıza bağlı birimler tarafından yapılan denetim ve işlemler ile alakalı haberler yayınlanmaktadır.

Kanun ve yönetmeliklerde belirtilen hükümleri doğrultusunda, nerede üretimi yapılırsa yapılsın kanuna dahil olan sebze ve meyvelerin toptan satış işlemlerinin yalnızca Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulan Toptancı Hal Kayıt Sistemine kayıtlı ticari kişilikler tarafından yürütülebilecek, sisteme dahil olmayan gerçek ve tüzel kişilikler tarafından bu tür satışlar yapılamayacak, satış yapılmak istendiği takdirde kanunda belirtilen cezai müeyyideler uygulanacaktır.

Üreticiler ya da bölgede üretilen ürünlerin satışını yapmak isteyen gerçek ya da ticari  kişilikler talep ettikleri satış işlemlerini Büyükşehir Belediye Başkanlığımız denetiminde bulunan Vedat Dalokay Toptancı Hali’nde, ya da ilçe belediyelerimiz tarafından kurulmuş olan resmi semt  pazar yerlerinde gerçekleştirebilirler.

Ayrıca bu tür satışların yapılmasına olanak sağlamak amacıyla gerek görüldüğü takdirde ilçe belediyelerince üretici pazar yerleri kurulabilecektir. Bu şekilde kanun ve yönetmeliklere uygun satış yolları kullanıldığı takdirde bölgemizde üretim yapan üreticilerimiz ve ticari sebze ve meyve satış faaliyeti yürüten vatandaşlarımızın mağduriyeti söz konusu olmayacaktır.

Bölgemizde üretim yaparak ürünlerini halkımıza pazarlamak isteyen üreticilerimizin şu an için yaşadıkları sıkıntıların çözümü amacıyla Büyükşehir Belediye Başkanlığımız İlçe Belediyelerimizle birlikte çalışmalar yapılmaktadır. İlçe Belediyelerimiz yetkililerine ilettiğimiz çözüm önerilerimiz konusunda yakın bir tarihte sonuç alınacağı kanaatindeyiz.

Büyükşehir Belediye Başkanlığımız birimleri tarafından yapılan düzenleyici  denetim ve kontrol işlemleri kanun ve yönetmeliklerin emrettiği şekilde yasal çerçevede sürdürülecektir”.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al