Saldırılar İnsanlık Suçudur - Adana UlusAdana Ulus

14 Haziran 2021 - 09:14

Saldırılar İnsanlık Suçudur

Son Güncelleme :

17 Haziran 2013 - 17:23

 

emek_meslek_taksimSayıları binleri aşan Adana Emek ve Meslek Örgütleri, TMMOB Adana İl Koordinasyon Kurulu, Adana Tabip Odası, DİSK Adana Bölge ve KESK üyeleri Atatürk Parkı’nda toplanıp, Uğur Mumcu Meydanına yürüyerek burada yaptıkları basın açıklamasında Gezi Parkının, İstanbul’un ve ülkemizin savaş alanına çevrilmesinin bir insanlık suçu olduğu vurgusu yapıldı.

Adana Emek ve Meslek Örgütleri, TMMOB Adana İl Koordinasyon Kurulu, Adana Tabip Odası, DİSK Adana Bölge ve KESK Adana Şubeler Platformu Adına Açıklamayı Okuyan Adana-Osmaniye Tabip Odası Başkanı Dr. Ali İhsan Ökten,şöyle dedi:

”Önceki akşam polis Gezi Parkına vahşi bir saldırı düzenledi. Mahkeme sonuçlanıncaya kadar Gezi Parkının park olarak kalacağı sözünü veren yöneticiler, Gezi Parkını, İstanbul’u,  ülkemizi savaş alanına çevirdi! Gezi Parkı’nın yoğun olduğu, hiçbir gösterinin olmadığı bir anda aynı zamanda diyalog sürecinin kurulduğu bir dönemde yapılan bu şiddet ve saldırı iktidarın gerçek amacının halkı sindirmek, hak talep edemez, ses çıkaramaz hale getirmek olduğunu açıkça göstermektedir.

15 Haziran akşam saatlerinde emniyet güçlerinin Gezi Parkı’na yapmış olduğu baskını kınıyor, kadın, çocuk ve yaşlıların parkta olduğu sırada, plastik mermiler, yoğun gaz ve ses bombaları ile yaptıkları bu saldırının bir insanlık suçu olduğunu bildiriyoruz. Saldırılar nedeniyle yüzlerce kişi yaralanmış, çok sayıda kişi gözaltına alınmıştır. Savaş koşullarında dahi görülmeyecek bir şiddetle yapılan saldırı esnasında revirler dahi saldırıya uğramış,  hekimlik görevini yerine getirmeye çalışan doktorlar gözaltına alınmışlardır. Sağlık Bakanlığı hekimlik mesleğinin ve ettikleri yeminin gereğini gönüllü olarak yerine getirenlere karşı suç duyurusunda bulanacağını, soruşturma açılacağını açıklamıştır. Eğer bu bir suçsa biz bu suçu işlemeye hep devam edeceğiz.

Ankara’da polis kurşunu ile öldürülen Ethem Sarısülük’ün cenazesine saygı gösterilmeyerek, halkın üzerine saldırılmıştır. Dün gece Atatürk Parkına saldırılarak parktaki çadırlarımız talan edilmiştir. Şu an ülkemizin dört bir yanında ve İstanbul’un her köşesinde halkımız hükümetin bu saldırısını protesto etmektedir. İnsani ve haklı taleplerimizden vazgeçmiyoruz. Gezi Parkının park olarak kalmasını, polis şiddeti ile can alanların görevden alınıp yargılanmasını, biber gazı, plastik mermi vb. kullanımının yasaklanmasını v e yurttaşların başta Taksim olmak üzere ülkemizin her yerinde şehrin alanlarında özgürlük taleplerini haykırması önündeki engellerin sonlandırılmasını istiyoruz. Bu talepler ülkemizdeki milyonlarca vatandaşların talepleridir. Adana emek ve meslek örgütleri olarak, halkın tepkisinin görülmesini, çağrısının duyulmasını, beklentilerinin karşılanmasını, acilen halka uygulanan şiddetin derhal durdurulmasını talep ediyoruz”

 

takipçi satın al