Hotivi

Savunma Hakkı Kısıtlanıyor - Adana UlusAdana Ulus

16 Haziran 2021 - 16:20

Savunma Hakkı Kısıtlanıyor

Son Güncelleme :

21 Mart 2015 - 15:28

citirik_baro_baskaniAdana Barosu Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık, Siyasi İktidarın Savunma Hakkını Kısıtladığını İddia Etti.

Baro Tesislerindeki “Tck Ve Cmk’daki Son Değişikliklerin Değerlendirilmesi” Konulu Konferansın Oturum Başkanlığını Çağ Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza Ve Ceza Muhakemeleri Hukuku Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Av. Yrd. Doç. Dr. Tarık Polat İşoğlu Yaptı. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza Ve Ceza Muhakemeleri Hukuku Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. A. Caner Yenidünya İle Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nden 
Bülent Savtok Ve Yusuf Hakkı Doğan Konuşmacı Olarak Katıldılar..

Baro Başkanı Av. Mengücek Gazi Çıtırık, Konferansı Açılış Konuşmasını Yaptı. Baro Başkanı Av. Çıtırık, Adana Barosu Seçimleri Üzerinden 5 Aylık Zaman Diliminin  Geride Kaldığını, Bu Süre İçerisinde Konferans, Panel, Seminer Adı Altında 15 Çalışma Yapmanın Mutluluğu İçerisinde Olduklarını Söyledi.

Torba Yasalar Karşısında Meslektaşlarının Geride Kalmaması, Kendilerini Daha İyi Yetiştirebilmeleri İçin Çalışmalarına Devam Ettiklerini Kaydetti.

Toplumsal Muhataplar Dinlenmiyor

Çıtırık, Çıkarılan Torba Yasaların Toplumsal Muhataplar Dinlenmeksizin Ve Görüşleri Alınmaksızın Daha Çok Siyasi İktidarın İhtiyaçları Doğrultusunda Ve Parmak Çoğunluğuna Dayanan Bir Anlayışla Oluştuğunu Belirterek, “Yasalarımızda Sürekli Değişiklikler Yapılmaktadır. Aslolan Yasaların İyi Hazırlanması, Yasalar Kabul Edildikten Sonra Da Az Değişikliğe Gidilerek İstikrar Kazanmasıdır” Dedi

Savunma Hakkı Kısıtlanıyor

5271 Sayılı Cmk ‘Da 2014 Yılının Şubat, Haziran Ve Aralık Aylarında 6526, 6545 Ve 6572 Sayılı Torba Yasalarla Önemli Değişikliklere Gidildiğini Vurgulayan Çıtırık, şunları söyledi:baro_konferans (1)

“Tck’da Değişiklikler 6545 Sayılı Kanunla Yapılmıştır. Evrensel Değerlere Uygun Ve Savunma Hakkını Kısıtlamayan, Öngörülebilirlik İlkesini Yaşama Geçiren Düzenlemelerden Daha Sonra Vazgeçilmiştir. Ayrıca, 6545 Sayılı Kanunla Getirilen Sulh Ceza Hakimlikleri, Olağanüstü Dönemlere Ait Bir Anlayışı Hakim Kılmaktadır. Anayasa’da Güvence Altına Alınmış Doğal Yargıç İlkesine Bu Hakimlikler Aykırılık Teşkil Etmektedir. Sulh Ceza Hakimlikleri Siyasi İktidarın Yargıyı Kontrol Altında Tutabilme Yönünde Geliştirdiği Bir Uygulamadır. 6526 Sayılı Yasa İle Cmk 153/2 -3-4. Fıkralar İlga Edilerek, Müdafiinin Dosyayı İnceleme Yetkisindeki Kısıtlamalar Bir Bütün Olarak Kaldırılmışken, 6572 Sayılı Yasa İle Yapılan Yeni Düzenlemede Sayılan Katalog Suçlarda, Müdafiinin Dosya İçeriğini İnceleme Veya Belgelerden Örnek Alma Yetkisi Soruşturmanın Amacını Tehlikeye Düşürebilecekse   Cumhuriyet Savcısının İstemi Üzerine Hakim Kararı İle Kısıtlanabilecektir. Şubat 2014 Değişikliğinden Geriye Gidilerek Savunma Hakkı Bir Kez Daha Kısıtlanmıştır.”

takipçi satın al