Hotivi

Seçimde Yurttaşlara Önemli Görevler Düşüyor - Adana UlusAdana Ulus

17 Haziran 2021 - 09:09

Seçimde Yurttaşlara Önemli Görevler Düşüyor

Seçimde Yurttaşlara Önemli Görevler Düşüyor
Son Güncelleme :

08 Ekim 2015 - 10:32

baro_hdpAdana Barosu Başkanı Av. Mengücek Gazi Çıtırık, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana İl Başkanlarını ziyaret ederek, düzenledikleri “Seçim Güvenliği ve Sandık Hukuku Paneli”ne davet etti.

Barosu Başkanı Av. Mengücek Gazi Çıtırık, yaklaşan seçimler öncesinde böylesine önemli bir konuya siyasi partilerden destek beklediklerini belirtti.1 Kasım 2015 Pazar günü yapılacak Genel Seçimlerinde yurttaşın tercihinin sandıkta doğru tecelli etmesinde, seçim yasalarının sağlıklı uygulanmasının önemli olduğunu ifade eden Av. Çıtırık, “Demokrasilerde, örgütlenme özgürlüğünü kullanan yurttaşlar siyasi iktidarı denetleyebilmekte, beğenmediği yönleri ve uygulamaları protesto edebilmektedir. Seçimlerde oyunu kullanan yurttaşın, kafasında soru işareti oluşmamasının, tercihinin saldığa doğru yansıdığı ve seçim sonucundan da kuşku duymaması gerekir” dedi.

“USULSÜZLÜKLER OLDU”

Av. Çıtırık, çok partili Genel Seçim olan 21 Temmuz 1946 seçimlerinin yargı denetiminde yapılmamış olması, açık oy-gizli tasnif yöntemi nedeniyle usulsüzler yaşandığını kaydederek, “Yaşanan usulsüzlükler ülke tarihinde yerini almış ve haklı olarak da eleştirilmeye devam edilmektedir.

Üzülerek belirtmek gerekirse; aradan geçen 70 yılda, yakın dönemlerde yapılan seçimlerde yine çeşitli usulsüzlükler yaşanmış seçim sonuçları sağlıklı bir şekilde tecelli etmemiştir.

Anayasamıza göre seçimler; yargı organlarının genel yönetim ve denetimi altında serbeste , eşit, gizli, tek dereceli, genel oy, açık sayım ve döküm esaslarına göre yapılmaktadır” diye konuştu.

baro_chp“YURTTAŞLARA ÖNEMLİ GÖREV DÜŞÜYOR”

Av. Çıtırık, seçim sonuçlarının sandığa doğru bir şekilde yansımasında ve çeşitli usulsüzlüklerin önlenmesinde siyasi parti temsilcilerine ve yurttaşlarımıza önemli sorumluluklar düştüğüne vurgu yaptı. Av. Çıtırık, “Adana Barosu olarak; hukukun üstünlüğünün işlerlik kazanması, seçimlerin adil ve demokratik esaslara uygun olarak yapılması amacıyla bu paneli gerçekleştiriyoruz. Sizleri de 14.10.2015 Çarşamba günü saat: 15:00’de Seyhan Oteli Toros Salon’unda ; TESAV Başkanı Erol Tuncer, Av.-CHP YSK Temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu, Oy ve Ötesi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sercan Çelebi, Oy ve Ötesi Derneği Bölge Sorumlusu Özge Olsen’in katılacağı panelimize bekliyoruz” dedi.

CHP’DEN YANIT: ORADA OLACAĞIZ

CHP Adana İl Başkanı Gökhan Yağ, seçim çalışmalarının hızla devam ettiğini ancak son derece önemli bir konuda panel düzenleyen Adana Barosu’na teşekkür ederek, “Orada olacağız” dedi.

HDP : HALKIN İRADESİNİN SANDIĞA YANSIMASINI İSTİYORUZ

Halkların Demokratik Partisi Adana İl Eş Başkanları Gülseren Tural ve Mahsun Eriğ ile HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş da, “Halkın iradesinin sandığa yansımasını istiyoruz. Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen baroların ve Adana Barosu’nun yılmadan mücadele etmesini takdirle karşılıyoruz. Tüm gücümüzle yanınızda olacağız” diye konuştular

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al