Şehir Hastanelerini Sordu - Adana UlusAdana Ulus

10 Mayıs 2021 - 05:28

Şehir Hastanelerini Sordu

Son Güncelleme :

02 Ekim 2013 - 12:54

atillakart_chpkonyaCHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na Şehir Hastanesinin neden ısrarla tarım Araştırma Üssü’ne kurulmak istendiğini sordu.

Atilla Kart, TBMM Başkanlığına Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından yazılı yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde, şöyle dedi:

“Sağlık Bakan Yardımcısının 25 Eylül tarihinde, Konya ziyaretinde yaptığı açıklamaya göre; Konya Şehir Hastanesi Kampüsünün , Bahri Dağdaş Araştırma Merkezi arsası üzerine kurulması öngörülmektedir. Birinci sınıf mutlak tarım alanı niteliğinde olan, iç tüketim ve ihracat ürünlerinin ıslah programlarının yürütüldüğü ; mısır, ayçiçeği, soya fasülyesi gibi dışa bağımlı ürünlerdeki bağımlılığı azaltan , Türkiye’nin bu konulardaki üretimini artıran, bu anlamda bilimsel çalışmaların yapıldığı ; Kuraklık Test Merkezi olarak faaliyetlerin yapıldığı ; toprak işlemesiz doğrudan ekim çalışmalarının sürdürüldüğü ; Türkiye’nin tarım üssü niteliğinde olan, bundan böyle de tüm tarımsal araştırma ve geliştirme hizmetlerinin yürütüleceği bir Tarım Kampüs Alanı potansiyeli olan bir alandır.

Hal böyle olmasına rağmen; Hükümet’in, tüm bu gerçekleri gözardı ederek, Ankara’dan emir-talimat yoluyla bu alana el atmak istemesinin hiçbir haklı gerekçesinin olamayacağı açıktır. Araştırma Enstitüsünün “Uluslararası statüsünün” kaldırılması girişiminden sonuç alamayanların , yeni bir deneme yaptıkları görülmektedir.

Konya’da şehir hastanesi yapmaya uygun olan çok sayıda alan vardır. AKP iktidarlarında çoğu zaman olduğu gibi; görünürde kamu yatırımı yapılırken , bir taraftan da 50-60 yılı bulan ve olgunlaşan kamu kazanımları ve bilimsel birikimler yok edilmek istenilmektedir. Mevcut kamu kaynaklarının ve yatırımların heba edilmesine,  salt gösterişe  vekonjonktürel yatırımlar yapmaya yönelik olan, Devletin devamlılığını yok eden bu nitelikteki bir yönetim anlayışının , toplum yararına  kalıcı sonuçlar yaratması mümkün değildir.

Bu değerlendirmelerle ve ivedi kaydıyla soruyoruz;  Şehir Hastanesi Kampüsü için uygun olan pek çok alan mevcut olmasına rağmen; Konya’nın 50-60  yıllık kazanımı olan , Konya’nın Orta Doğu’da bilimsel  anlamda bir tarım üssü merkezi olmasını ve böylece Türkiye’nin tarımdaki üretimini 5’e, 10’a katlayacak Bahri Dağdaş  Araştırma Merkezi arsasından  neden  ısrar edilmektedir ?-Bu yönde alınmış bir karar var mıdır? Kararın gerekçesi nedir?”

takipçi satın al