ŞEHİRLER ARASI OTOBÜSLERDE TRAFİK DENETİMİ - Adana UlusAdana Ulus

25 Eylül 2020 - 03:47

ŞEHİRLER ARASI OTOBÜSLERDE TRAFİK DENETİMİ

Son Güncelleme :

02 Haziran 2019 - 2:07

Bayram öncesi, trafik kazalarının azaltılması amacıyla alınan önlemler artırıldı. Trafik ekipleri, şehirlerarası yolcu otobüslerinde denetim yapıldı, otobüs sürücüleri ile yolcular uyarıldı.
İl Emniyet Müdürlüğü trafik ekipleri yaklaşan ramazan bayramı öncesi denetimleri şehirler arası yolcu otobüslerinde yoğunlaştırdı. Adana İl Emniyet Müdürlüğü Medya-Halkla İlişkiler ve Protokol Şube Müdürlüğünden denetimlerle ilgili yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi:
“Şehirlerarası yollarda sürücülerimizin mecbur kalmadıkça karayolu üzerinde duraklamamaları, durmak zorunda kalındığında ise araçlarını bankete almaları ve gerekirse en az 150 metreden görülebilecek şekilde işaretlemeleri gerekmektedir.

Kavşaklara yaklaşırken hız azaltılmalı, dönüş yapılacak şeride şehir içinde en az 30 metre, şehirlerarası yollarda en az 150 metre önceden girilmelidir.
Yollarda bulunan işaret ve levhalara mutlaka uyulmalıdır.
Özellikle şehir içi yollarda yaya trafiği artacağından yayalara karşı daha fazla duyarlı olunmalı, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamaları, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermeleri, yayaların da trafik kurallarına mutlaka uymaları gerekmektedir.
Acil durumlarda, 112 Acil Yardım, 155 Polis İmdat, 156 Jandarma telefonları aracılığı ile yardım istenmelidir.
Şehir içi ve şehirlerarası yolculuklarda zorunlu olmadıkça toplu taşıma araçları kullanılmalıdır.”


YOLCULUK YAPAN OTOBÜSLERDE DENETİM
Kurban Bayramı tatilinin başlaması nedeniyle şehirlerarası otobüslerle seyahatin artmasından dolayı şehirlerarası yollarda trafik kazalarının yaşanmaması kaza durumlarında ölüm ve yaralanma olasılıklarının en aza indirilmesi için İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğünce Merkez Otogar içerisinde otogardan çıkış yapan otobüsler durdurularak sürücülerin ve yolcuların seyahat boyunca emniyet kemeri takılı durumda yolculuk yapmaları konusunda uyarılarak kemer takmaları sağlanmıştır. Ayrıca sürücülere hız kuralarına uymaları, seyir halinde cep telefonu ile görüşme yapmamaları, yorgun araç kullanamamaları hususlarında uyarılarda bulunulmuştur.
Otogardan çıkış yaparken uyarılan sürücüler, Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekiplerince Öğretmenler Bulvarı ile Ali Bozdoğanoğlu Bulvarı kavşağında denetlenmişler ve uyarılara rağmen kurallara uymayan sürücülere 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun ilgili maddelerinden cezai işlemler uygulanmıştır.
Bayram öncesi ve bayram süresince vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması için İl Emniyet Müdürlüğü görevlilerince sürekli trafik denetimler yapılacaktır.”