Seyhan’a ‘Konuşan Kütüphane’ - Adana UlusAdana Ulus

10 Mayıs 2021 - 04:50

Seyhan’a ‘Konuşan Kütüphane’

Son Güncelleme :

17 Eylül 2013 - 11:49

soner anafarta_chpseyhanCumhuriyet Halk Partisi (CHP) Seyhan Belediye Başkan Aday Adayı Soner Anafarta, kamuoyuna 13. Projesini de açıkladı. Anafarta, Seyhan’a 13. proje olarak ‘Konuşan Kütüphane’ kazandırılacağını vurguladı.
Seyhan’ın 303 bin genci, Adana’nın 46 bin 788 engelliyi barındırdığını, engellilerin yüzde 15’inin görme engelli olduğunu kaydeden Anafarta, kitap okuma oranının yüksekliğinin bir ülkenin gelişmişlik düzeyini gösteren en önemli etkenlerden biri olduğuna işaret etti. Anafarta, “Gelişmiş ülkeler, kitap okuma oranlarını yükseltmek için çeşitli çalışmalar yapmaktadırlar. Bu çalışmalarda, engellileri de asla göz ardı etmemektedirler. Dünyanın hemen hemen her ülkesinde engellilerin de en yüksek düzeyde kitap okuma olanağına kavuşmaları için yoğun bir çaba sarf edilmektedir. Ülkemizde de çeşitli resmi kurum veya kuruluşlar ile görme engellilere ait derneklerde, sesli kitaplıklar bulunmaktadır. Seyhan’da da arzu ettiğimiz kitaplarımızın hepsini görme engelli vatandaşlarımıza ulaştırmaktır” dedi.

“KONUŞAN KÜTÜPHANE”
Kullanıcıların kitap adı, yazar adı, basım yılı, okunma tarihi, ISBN gibi erişim uçlarını kullanarak dinlemek istedikleri dosyaya kolayca ulaşabileceğini dile getiren Anafarta, şunları söyledi:
“İnternet üzerinden kitabı dinleyen kullanıcılar, dinlemeye daha sonra devam etmek üzere kaldıkları yere işaret koyabilecek ve sisteme tekrar bağlandıkları zaman bu işaretin olduğu yerden devam edebilme şansına sahip olabileceklerdir. Projenin en önemli özelliklerinden birisi de görme engelli kullanıcılarımızın ihtiyaçlarına yönelik olarak tasarlanmış olan kullanıcı dostu ara yüzüdür. Ayrıca Üniversitelerin Bilgi ve Belge Yönetimi bölümlerinin ders programlarında, görme engellilere yönelik bir dersin olmadığı, bu yönde bir eğitimin verilmediği görülmektedir. Aynı şekilde akademik yayınlar gözden geçirildiğinde de kapsamlı bir teze dahi rastlanmamaktadır.  Seyhanlı ve tüm Adana’da hatta gerekirse tüm yakın bölgedeki görme engelli vatandaşlarımız için akademi öncesi ve sonrası bilgiler veren konuşan bir kütüphane yapma arzusundayız.”
Seyhan’a kütüphane sayesinde örnek bir bina kazandırılacağını ifade eden Anafarta, bina içerisinde engelliler için kütüphane, internet evi ve konuşan kütüphane yer alacağını sözlerine ekledi.

takipçi satın al