Hotivi

Seyhan’da Özel Fırın - Adana UlusAdana Ulus

15 Haziran 2021 - 09:55

Seyhan’da Özel Fırın

Seyhan’da Özel Fırın
Son Güncelleme :

25 Eylül 2015 - 0:38

seyhan_ozel_firin (3)Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Metabolizma Hastalıkları Bölüm Başkanı ve Adana Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. H. Neslihan Önenli Mungan ile Boğalar Fırını Sahibi Yılmaz Boğa Fenilketonuri, Çölyak ve Organik asidemili hasta çocukların yiyebilecekleri özel diyet ekmek fırınını hizmete açtı.

“HAYALİM GERÇEK OLDU”

Fenilketonuri, Çölyak ve Organik asidemili hasta çocukların yiyebilecekleri özel diyet ekmek fırınının Adana’da açılmasının kendisinin bir hayali olduğunu ifade eden Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Metabolizma Hastalıkları Bölüm Başkanı Prof. Dr. H. Neslihan Önenli Mungan, “25 yıldır baktığım, acısıyla, tatlısıyla bir arada olduğum çocuklarımın bir gün kendi memleketimizde yapılan ve onlara zararı olmayan bir ekmeği yiyebilmeleri en büyük armağan. Bu armağan’ı sağlayan Seyhan Belediye Başkanımız Zeydan Karalar’a Boğalar Fırın sahibi Yılmaz Boğa’ya emeği geçen Seyhan Belediye Başkan Yardımcısı Türkan Eşli ve ekibine, Yılmaz Boğa ve ekibine ayrıca doktorlarıma, hemşirelerime, laboratuar çalışanlarıma sekreteryaya ve diyet uzmanlarıma yani kendi ekibime de çok teşekkür ediyorum. İstiyorum ki bu anlamlı hizmet burası ile sınırlı kalmasın. Çukurova Üniversitesi, Seyhan Belediyesi ve Boğalar Fırın birlikteliği Türkiye’de ilk kez gerçekleştirdiğimiz bu olay tüm şehirlere örnek olsun. Bu ekmeği Adana’da yaklaşık 1200 Fenilketonurili hasta, Çölyak hastaları, Organik asidemili hastalar, kronik böbrek hastaları yiyebilecek.”

seyhan_ozel_firin (2)“İLKLERİN BELEDİYESİYİZ”

Dezavantajlı kesimlere destek olmak ve ihtiyaçlarını karşılamanın kendilerini çok mutlu ettiğini söyleyen Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, yaptığı konuşmada “Biz ilklerin belediyesi olduk. Özel diyet ekmek ile beslenen hasta sayısının yaklaşık beş bin olması çok önemli bir sayı. Türkiye geneline baktığımızda ortalama elli binleri buluyor. Yaptığımız bu anlamlı hizmet Türkiye’ye örnek olacak. Buradan tüm belediyelere duyurmak istiyorum. Her il’de bu tarz hastalığı olan insanların elinden bir belediye tutsun. Bu hayırlı işe öncülük ettiği için, fikri verdiği için, önemini vurgulayarak bize kabul ettirdiği, bizi de bu işe ortak ederek mutlu olmamıza, hasta çocuklarımıza çare olmamıza sebep olduğu için değerli Neslihan hocama içtenlikle teşekkür ediyorum. Boğalar Fırını sahiplerine de gösterdikleri hassasiyetten dolayı ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

seyhan_ozel_firin (1)Yaptıkları hayırlı işlerin sayısını bilmedikleri ama böylesine anlamlı bir işbirliği içerisinde olmaktan duydukları memnuniyeti dile getiren Boğalar Fırın Sahiplerinden Yılmaz Boğa, “Bu güne kadar Fenilketonuri hastalığının ne olduğunu bilmezdim. Öğrendiğimde hem şaşırdım hem de çok üzüldüm. Benim de çocuğum var. Bu hastalığa sahip çocukların et, süt, peynir, balık gibi protein içeren hiçbir gıdayı tüketemediklerini öğrendim. Hem insani hem de sosyal sorumluluk gereği Seyhan Belediyesi ve ARGE’de bize destek veren Çukurova Üniversitesi ile beraber bu işe hem gönlümüzü hem de kalbimizi verdik. Normal besin alamayan bu çocukların yiyecek çeşitliliği arttırmak için arayışlara girdik. Umarım yararlı oluruz.” diye konuştu.

Fenilketonuri çocukların yiyebilecekleri özel diyet ekmek fırınının açılış kurdelesi kesildi. Boğalar Fırınının hazırladığı özel diyet ekmek davetlilere tattırıldı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al