Hotivi

Siyasilere Çevre Uyarısı - Adana UlusAdana Ulus

16 Haziran 2021 - 01:33

Siyasilere Çevre Uyarısı

Siyasilere Çevre Uyarısı
Son Güncelleme :

25 Mart 2015 - 8:51

Çevre Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Kenan Doğan, siyasilerin çevreye duyarlı seçim çalışması yürütmesi çağrısında bulundu. Doğan, “Çoğu okunmayan, yerlere atılan, daha sonra ise direk çöpe atılarak geri dönüşümü engellenen broşürlerin tanıtım amaçlı kullanımından vazgeçilmelidir” dedi.

Aday Adaylarının tanıtım sürecinde ortalama 1 ton kâğıt kullandığını belirten Doğan,  “Aday adayının tanıtımı süresince kullandığı broşürlerin çoğunun çöpe atıldığını düşünürsek, bu tanıtımın çevre duyarlılığından çok uzak olduğunu söylemek mümkündür. 10 bin aday adayının kullandığı kağıt miktarı yaklaşık 10 bin tondur. 17 ağacın kesilmesiyle 1 ton kağıt elde edilmektedir. Her aday adayı seçim çalışması süresince 17 ağacın katledilmesine neden olmaktadır. Seçim süresince adayların toplamda kullandığı kağıt miktarı 10 bin ton kağıt, 170 bin ağaç ve 170 bin metrekare ormanlık alanın yok edilmesi demektir. Hava kirliliğinin her geçen gün arttığı şehirlerimizde, hava kirliliğinin önlemesi, temiz hava sirkülasyonunun sağlaması, iklim değerlerinin insan yaşamına daha uygun duruma getirilmesi, yeşil alanlar ile sağlanabilmekte olup, çevre ve canlılar için çok büyük bir öneme sahip olduğu bilinmelidir” dedi.

AFİŞLER ÇEVREYİ KİRLETİYO

Seçim döneminde afiş kirliliğinin de önemli bir etken olduğunu anlatan Çevre Mühendisleri Odası Şube Başkanı Kenan Doğan, özellikle kavşaklarda aday adaylarının kullandığı ve gelişi güzel asılan bez afişlerin hem görüntü kirliliğine neden olduğunu hem de trafik güvenliğini tehlikeye attığını kaydetti.

Doğan daha sonra şöyle devam etti;

“Özellikle orta refüjde asılan afişler, ışıkta bekleyen araçların görüş açısını daraltarak kazalara davetiye çıkarmaktadır. Her isteyenin istediği yere afiş asması Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’nün ve Belediyelerin konu ile ilgili çalışma yapmadığını da göstermektedir. İlgili kurumlar üzerine düşeni yaparak panayır alanına çevrilen kavşaklardaki bu duruma müdahale etmelidir.

Aday adayları ya da sonrasında adaylar, tanıtım amaçlı neden broşür ve bez afiş kullanırlar çok anlaşılır değildir. Çağımız teknoloji çağıdır. Günümüzde internet en önemli tanıtım aracıdır. Sosyal medya gücü etkisiyle (facebook, twitter, instigram v.b.) en çok tercih edilen olmalıdır. İnsanlar haberi, hayatı kısaca olup biteni sosyal ağlardan takip etmektedir. Adaylar seçim süresince çevreye duyarlılıklarını göstermelidir. Yeşili tüketerek geçirilen bir seçim süreci değil, güne uygun teknolojiyi kullanarak herkese örnek olmalıdırlar”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al