rolex replica watches was captivated with the watchmaking arena paintings .

Şoförlere meslek standardı - Adana UlusAdana Ulus

4 Temmuz 2022 - 09:28

Şoförlere meslek standardı

Şoförlere meslek standardı
Son Güncelleme :

15 Kasım 2012 - 20:15

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın şoförün trafik güvenliği konusunda eğitimli ve bilinçli olması, bedensel ve ruhsal olarak sağlıklı kalabilmesi, trafik güvenliğini de doğrudan etkileyeceğini söyledi.

Şoför esnafının, ülkemiz ekonomisinde çok önemli bir yere sahip olduğunu ifade eden Apaydın, şöyle konuştu:

Şehiriçi, şehirlerarası, uluslararası yük ve yolcu taşımasında, öğrenci ve işçi servis araçlarının kullanımında çalışan şoförlerin oranı yüzde 80’dir. Yüzde 20’si ise mal sahipleridir. Bu nedenledir ki, şoförün meslek eğitimi ve meslek standartlarının belirlenmesi çok önemlidir. En önemli hedeflerimizden birisi olan Şoförlük Meslek Standartlarının hazırlanması ve uygulanmaya konulması çalışmalarımız resmen başlamıştır. Mesleki Yeterlilik Kurumu nezdinde, Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu ile birlikte başlatılan bu çalışmalarda, Taksi, Minibüs, Kamyon ve Okul servis aracı şoförlüğü meslek standardı ile ilgili çalıştaylar ve taslak raporlar hazırlanmış olup, sırada “kamu personeli servis aracı şoförlüğü meslek standardı, çalışmaları bulunmaktadır” dedi.

 

“TAŞIMACI ESNAFI BÜYÜYEMEDİ”

 

Trafik güvenliğinin daha etkin olarak sağlanması ve karayolunda meydana gelen kazaların önlenmesi için yapılan çalışmaların daha bilinçli ve teknolojik yöntemlerle sürdürülmesi gerektiğini de ifade eden Apaydın, konuşmasını şöyle tamamladı:

Ancak, bütün bu olumlu gelişmelerin yanında, taşımacı esnafı ekonomik olarak aynı ölçüde büyüyememiş, günümüzde her sektörde yaşanan ekonomik sıkıntı, iş hacminin gittikçe küçülmesi, pek çok maliyet giderleri, ve en önemlisi de akaryakıta yapılan zamlar, vergi yükü altında boğuşan esnafın, büyük firmalarla rekabet etmesini engellemiştir. Bu da esnafın gittikçe küçülmesine ve hatta pek çok taşımacının mesleği terk etmelerine neden olmuştur. Yasaların getirdiği yükümlülükler büyük şirket ve firmalar baz alınarak belirlendiğinden, esnafın bunları yerine getirmesi ve sürekli değişen uygulamaları takip edebilmeleri mümkün bulunmamaktadır. Ayrıca, gerek genel mevzuat gerekse 5216 sayılı Büyükşehir Belediye Kanunu ve 5393 sayılı Belediye Kanunu çerçevesinde yapılan yeni düzenlemelerde kazanılmış hakların korunmaması, her seferinde mevcut ekonomik durumu zorlaştırıcı yeni düzenlemelere yer verilmesi de esnafımızın mağduriyetine neden olmaktadır. Bu sebeple; öncelikle Şoför ve nakliyeci esnafımızın, kazanılmış haklarının korunması için gerekli çalışmalar yapılmakta olup, bu konuda ilgili Bakanlık ve birimlerle irtibatımız devam etmektedir.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.