“Sokak köpek ve kedilerine deney yapılmasına İzin vermeyeceğiz” - Adana UlusAdana Ulus

5 Mart 2021 - 21:38

“Sokak köpek ve kedilerine deney yapılmasına İzin vermeyeceğiz”

Son Güncelleme :

03 Mart 2014 - 1:07

adana_sokak_dostlari sokakdostlari

Sokak Dostları Derneği  Başkanı Dr. Hakan Eren, günümüzde artık insanlar içinde güvenli olmayan dünyamızda, hayvanların daha fazla zarar gördüğünü savundu,  5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu tasarısının hayvanları korumaktan uzak olduğunu savundu.

Adana Atatürk Parkı’nda hayvan sever dostları yasa tasarının değiştirilmesi için eylem yaptı. Parkta besledikleri kedi-köpeklerle bir araya gelen hayvan severler ilginç pankarlar da taşıdı. 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu tasarısı ile ilgili verdikleri mücadeleyi anlatan Sokak Dostları Derneği Başkanı Dr. Hakan Eren,  “Yasa tasarısı yetkililer tarafından görmezden gelinmektedir. Yasalaşmasıni istemediğimiz bu tasarının; hayvanlar için “gerçek bir koruma” olmaktan çok, hayvanların sosyal hayattan tamamen uzaklaştırılmalarına neden olacak bir yaptırım olacağı kesindir.” dedi.

Dr. Eren, Hayvan severler olarak isteklerini şöyle sıraladı:

“1-Sokak Hayvanlarının uyutulmasına izin veren yasanın kabul edilmesini engellemenin sadece hayvan hakları açısından değil insanların daha medeni bir ortamda yaşaması açısından da önemli olduğunu düşünüyoruz.

2-Hayvanların canlılara yakışır yaşam koşullarının sağlanmasının bir insanlık görevi olduğuna ve bu ideal ortamın yaratılmasında sadece Hayvan severlerin değil tüm insanların sorumlu olduğuna inanıyoruz.

3-Yasa dâhilinde hayvanların uygunsuz bir şekilde doğadan uzaklaştırılmasının, birçok bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış doğal yaşam döngüsünü bozacağını ve bunun insanlar içinde sağlık sorunları yaratacağını biliyoruz.

sokak_dostlari4-Hayvanlara yapılan şiddetin insanlar içinde tehdit oluşturduğu bir gerçektir. Bu nedenle hem insanların hem de hayvanların canlıya yakışır yaşam koşullarının sağlanması açısından hiç bir şiddet cezasız kalmamalıdır. Hayvanlara yapılan şiddette para cezasından daha büyük bir cezayı gerektirmektedir.

5-15 Şubat Cumartesi günü Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Resmi Gazete’de yayımlanarak “Ölüm Yasası”nın ilk aşaması olan “Sokak köpek ve kedilerine deney yapılması” yasasının gerçekleştirilmesine Sokak Dostları Derneği ve tüm hayvan severler olarak karşı çıkıyoruz. “MADDE 11’in içeriği şu şekilde, “HADYEK’in çalışmalarında kullanılacak hayvanlara ilişkin hususlar: c) Kedi, köpek gibi evcil türlerin sokakta başıboş olanları, deneylerde kullanılmaz. Ancak, hayvanların sağlık ve refahı ile ilgili çalışmalara ihtiyaç duyulması, çevre, insan ve hayvan sağlığına karşı ciddi tehlike oluşturması ve çalışmanın amacının sadece başıboş hayvan kullanılarak gerçekleştirilebileceğine dair bilimsel gerekçeler sunulması hallerinde bu hayvanlar deneylerde kullanılabilir.” gibi muallâkta kalmış, netlik içermeyen bildirimleri reddediyoruz. Avrupa’da Deneyler yasaklanırken Türkiye’de yasallaşıyor, büyük ilaç ve kozmetik firmaları “Acı veren işkenceden farksız deneylerini” bizim sokakta yaşayan dostlarımız üzerinde yapmak için Türkiye’yi deney merkezi olarak seçiyor. Tek ses tek yürek olarak sadece “birkaç hayvan seven ve besleyen”olmadığımızı, sokakta yaşayan dostlarımızı kanımızın son damlasına kadar canımız pahasına “Deney” adı altında uygulanan Acı veren işkencelere” teslim etmeyeceğiz.

sokakdostlariTüm canlıların yaşam haklarının yasalarla sıkı sıkıya korunduğu, Hayvanına ve İnsanına maksimum değerin verildiği bir Ülkede yaşamayı görmek için gereken mücadeleyi vermeye hazır olduğumuzu değerli basın mensupları ve sevgili hayvan dostları ile paylaşıyoruz. 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununda değişiklik yapmak üzere hazırlanan ve Mecliste bekleyen tasarıların geri çekilmesini veya hayvanların yaşam haklarına uygun bir şekilde düzenlenmesini istiyoruz .”sokakdostlari_ada