STALİN TEMİZLİĞİ - Adana UlusAdana Ulus

28 Ekim 2021 - 00:36

STALİN TEMİZLİĞİ

STALİN TEMİZLİĞİ
Son Güncelleme :

11 Eylül 2021 - 21:23

Stalin’in 1936 ile 1938 arasında yönettiği politik harekat. Adına Büyük Temizlik dedi ve tam 750.000 kişiyi idam ettirdi. Gulag çalışma kampına bir milyondan fazla insan gönderdi, kaçının döndüğü bilinmiyor.
Lenin 1924’te ölünce, tahtı Stalin kazandı ve 1929’da kendini diktatör ilan etti. Geçmiş hükumetle ilişkili herkesi kendisi için tehdit olarak görüyordu. Temizlenmeliydiler. Ayrıca, Almanya’daki Nazi gücü ve  Japonya’nın militarist yükseliş de bir tehditti.
Büyük Temizlik Bolşevik lider Sergei Kirov’un parti genel merkezinde öldürülmesiyle başladı. İspat edilemedi ama katil Leonid Nikolayev’in Stalin’in tetikçisi olduğu söylendi durdu. Ara vermeden, şüpheli görünen parti muhalifleri öldürülmesi devam etti. Sonunda 1917 Rus Devrimi’ne katılan tüm eski Bolşevikler ortadan kaldırıldı.
Moskova Davaları diye bilinen önceden kurgulanmış duruşmalar başladı. Sanıkların hepsi, hain ve casus olduklarını itiraf ettiler. Daha sonra tarihçiler sanıkların bu itirafları tehdit ve ağır işkenceler altında yaptıklarını yazdılar.
Sovyet gizli polisi, Sovyet karşıtı destekçilerin öldürülmelerine hükmetmek için sahada üç üyeli bir kurulu yönetiyor, sanıklar yargılanıyor, anında suçlu bulunarak infaz ediliyordu.
Temizlik köylüler, etnik azınlıklar, sanatçılar, bilim adamları, entelektüeller, yazarlar, yabancılar ve sıradan vatandaşlarla devam etti. Kimsenin de bu tehditten korunma şansı olmadı.

Darbe planladıklarını iddia edilen 30.000 Kızıl Ordu üyesi idam edildi. Ayrıca 103 general ve amiralden 81’i de bu idam furyasıyla ortadan kaldırıldı.
Stalin daha sonra bir kararname çıkardı. Aileler, eşlerin veya babaların işlediği suçlardan sorumlu tutulacaktı. Bu da, 12 yaşından küçük çocukların bile idam edilebileceği anlamına geliyordu. Böylece, Komünist Partinin 3 milyon üyesinin üçte biri tasfiye edildi.
Bazı kurbanların, Gulag kamplarına gitmemek için  öldürülmeyi tercih ettikleri söylendi. Zaten Gulag kamplarına gönderilenler de genellikle idam ediliyordu.
Stalin, bu kitlesel cinayet, tutuklama ve sürgünlere 1953’te ölünceye kadar devam etti. Bir zafer geçidi töreni sırasında, felç geçirdi, daha sonra şiddetli bir kalp krizi sonunda öldü.
Çoğu Rus bu olayı korkunç bir dönemi yaşasa de, yandaşlar, bu barbaca uygulamaları, Sovyetler Birliği’nin güçlenmesi ve büyüklüğünün devamı için gerekli olduğunu söyledi.
BİR RUS VATANDAŞI DA,
“BİZE VAKTİYLE, STALİNİN TANRI OLDUĞUNU SÖYLEMİŞLERDİ. GORBAÇOV GÖREVE GELİNCE ONUN BİR KATİL OLDUĞUNU İLAN ETTİLER,” DEDİ
EE, NE DİYECEKLERDİ Kİ?
DİKTATÖRLER SAĞLIĞINDA HEP MESİH VE PEYGAMBER MUAMELESİ GÖRÜR AMA ÖLDÜKTEN SONRA SOZSUZA KADAR DA LANETLENİR.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.