Sulama Birlikleri halkın malıdır - Adana UlusAdana Ulus

13 Mayıs 2021 - 02:55

Sulama Birlikleri halkın malıdır

Sulama Birlikleri halkın malıdır
Son Güncelleme :

10 Eylül 2013 - 17:53

arifsezer_sulamaCHP Adana Büyükşehir belediye başkanlığı aday adayı Arif Sezer sulama birliklerinin halkın malı olduğunu belirterek,  “Yetkilerinin gaspı halkın yurttaşlık yetkilerinin gasp edilmesidir” dedi.

Orman eski bakanı CHP Adana büyükşehir belediye Başkanlığı aday adayı Arif Sezer, Kadıköy ve Gökova Sulama Birlikleri Başkanları Faruk Umar ve Hüseyin Tekdemir’i ziyaret etti.

Adana’nın tarım ve su potansiyeli ağırlıklı geçen sohbette 6172 Sayılı Yasa gündeme getirilerek Sulama birliklerinin tasfiyesi konuşuldu.

Arif Sezer, “ Sulama birliklerinin halkın kendi malı olduğunu belirterek, AB kıstasları doğrultusunda DSİ ile paralel olarak Sulama Birliklerinin de tasfiye işlemleri başlatılmıştır. Hükümet Sulama Birliklerinin alacaklarının icra yoluyla tahsili gerektiği şeklindeki zorlamalarla birliklerin tasfiyesini hızlandırmaktadır. Sulama Birlikleri halkın malıdır. Sulama Birliklerinin tasfiyesi demek halkın yetkilerinin törpülenip,  suların uluslar arası ve işbirlikçileri olan şirketlere peşkeş çekilmesi demektir. Dünyada su sıkıntısının yaşandığı devirde Sulama birliklerini ortadan kaldırarak şirketlere peşkeş çekmek yeni sıkıntılar yaratmaktır.” dedi.

Kadıköy Sulama Birliği başkanı Faruk Umar da Arif Sezer ile hemfikir olduklarını belirterek “ Kadıköy sulama Birliği halk tarafından 1994 yılında kurulmuştur. AB ölçütleri adı altında halkın malı devre dışı bırakılarak su ve sulama konuları HES’lere, uluslar arası kartellere ve dolaylı olarak işbirlikçilerine peşkeş çekilmiştir” dedi.

Hükümetin Sulama Birlikleri konusundaki girişimlerine karşı Adana ve Ankara düzeyinde gerekli mücadeleyi verdiklerini belirten Umar, “ Halkın malını yok saymak halkı yok saymaktır. Sulama Birlikleri sonuçta Türk halkının malıdır.” dedi.

Gökova Sulama Birliği başkanı Hüseyin Tekdemir de , “Canları istediği zaman ‘Köylü milletin efendisidir’ diyenlerin sulama birlikleri karşısında izledikleri tutum ve tavır düşündürücüdür. Sulama Birlikleri Köylünün öz malıdır, kendi kuruluşudur. Hem köylü milletin efendisidir diyeceksin hem de köylünün malını gasp edeceksin. Böyle bir anlayış mantık dışıdır” dedi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al