rolex replica watches was captivated with the watchmaking arena paintings .

Sürenkök: Hedef 15 milyar dolarlık kent - Adana UlusAdana Ulus

17 Mayıs 2022 - 04:00

Sürenkök: Hedef 15 milyar dolarlık kent

Sürenkök: Hedef 15 milyar dolarlık kent
Son Güncelleme :

13 Aralık 2012 - 10:14

Adana Sanayi Odası (ADASO) Başkanı Sadi Sürenkök, şu anda yılda 1 milyar 705 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren Adana’nın, 2023’te, 15 milyar dolar ihracat yapan bir il haline gelmesini amaçladıklarını söyledi.

Adana’nın, teşvik yasalarıyla rekabet gücünün yıpratılmaması durumunda bu hedefi gerçekleştirecek kapasitesi, sanayi geleneği ve potansiyeli bulunduğunu hatırlatan Sürenkök, 5 Ocak Gazetesi’nden Utku Sağılır’ın sorularını yanıtladı. Sürenkök,”Türkiye’de ihracatın yüzde 94’ünün, üretimin de yüzde 92’sinin özel sektör tarafından yapıldığı bir dönemde zaten her şeyi devletten beklemek doğru değil. Tek isteğimiz; teşvik yasaları hazırlanırken, diğer illerle eşit tutulmamız” dedi.

TEŞVİK YASALARIYLA MAĞDUR EDİLMEYELİM

-Merkezi yönetimin Adana’ya yeterince yatırım yapmadığı, destek vermediği düşüncesine katılıyor musunuz?

-Adana’nın beklentisi “Devlet buraya yatırım yapsın da biz de bu yatırımdan payımızı alalım” şeklinde değil. Çünkü devlet büyümeyle, sanayiyle ilgili işleri özel sektöre devretmiş durumda. İhracatın yüzde 94’ünü, üretimin yüzde 92’sini özel sektörün yaptığı bir dönemde bunları devletten beklemek doğru değil. Bizim devletten beklentimiz, özellikle son çıkan teşvik yasasında da olduğu gibi mağdur edilmemek,  diğer illerle eşit tutulmaktı. Bir de yapılacak makro projelerde, Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi gibi projelerde, ya da teşvik projelerinde bölgeye gereken ilgi ve alakanın gösterilmesi gerekiyor. Bunlara ek olarak Başbakan’ın Adana’yla ilgili 11 proje sözü vardı. Biz acilen bu 11 projenin, seçim dönemine de kalmadan yerine getirilmesini istiyoruz. 11 proje yerine getirilirse Adana’nın isteklerinden yarısından fazlası karşılanmış olacak. Onun dışında da isteklerimiz var tabii.

TANIMLANMIŞ ALANLAR OLUŞTURULMALI

-Bölgemize petrol rafinerileri kurulacağı, petrokimya tesisleri oluşturulacağı on milyarlarca dolarlık yatırımlar yapılacağına dair konuşulanlar neden gerçekleşmiyor?

-Bana göre Adana’ya sınıf atlatacak proje Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi projesidir. Bununla ilgili çabalar sürüyor. Oranın işletme müdürlüğü Adana Sanayi Odası bünyesinde olduğu için biz de tarafız. Altyapıyla ilgili, özellikle arsa tahsisiyle ilgili problemlerin devletimiz tarafından çözülmesi gerekiyor. Çaba var ama bitirilemedi. Bize yılın sonuna kadar süre verilmişti, 1 ay kaldı. Merakla bekliyoruz. Çaba var ama pozitif katkı bekliyoruz bunların bitirilmesi için. Sonuçlandırıldığında elbette bölgemize önemli katkısı olacak. Orayla ilgili tanımlı alanlar konulması gerekiyor. Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi yapılacak ama içinde neler olacak? Bu daha tanımlanmadı. Orada yalnızca termik santraller mi olacak, yoksa tersaneler, rafineriler mi olacak? Bunlarla ilgili net plan yok. Bunların netleştirilmesini bekliyoruz.

KURTULUŞ GÜNÜ 5 OCAK’TA BİR ARAYA GELİNECEK

-Son 25 yılda bir türlü sağlayamadığımız birlik beraberliği yaratabilecek miyiz? Adanalılık ruhu oluşturmada başarılı olmaya başladık mı?

-Adana içinde parti ayrımı gözetmeksizin, milletvekillerinin, belediye başkanlarının, oda başkanlarının, STÖ ve kanaat önderlerinin “Önce Adana” denilecek projelerde bir araya gelmesi lazım. Bu konuda da bizim yoğun çabalarımız devam ediyor. Milletvekillerimizi aralık ayında bir araya toplayacaktık ama bütçe görüşmeleri nedeniyle burada olmayacaklarını söylediler. 5 Ocak’ta bir araya getirmek istiyoruz. Kurtuluş Bayramımızda yapabilirsek milletvekillerimiz, Valimiz, belediye başkanlarımızla bir arada olacağız. Adana için yapılacak tüm projelerde bizler varız. Hepimiz aynı geminin içindeyiz. O yüzden birbirimizi rakip olarak değil de, büyük fotoğrafın tamamlayıcı parçaları olarak görmeliyiz. Bunu yapabilirsek, büyük fotoğrafı güçlü oluşturabilirsek, Ankara’ya gittiğimizde, ya da siyasilerden bir şeyler istediğimizde, istediğimizi elde edebilecek konumda oluruz. Bu fotoğrafı oluşturamazsak, geçmişte olduğu gibi Adana’nın istedikleri net olarak tanımlanmayacak.

İHRAÇ MALININ BİRİM DEĞERİ ARTIRILMALI

-Adana, ihracat rakamını artırmak ve daha fazla üretmek için neler yapmalı?

-Bizim Adana ve ülke olarak ürün yelpazesini değiştirmemiz, geliştirmemiz gerekiyor. Geleneksel ürünlerle, tüm ülkelerin ürettiği ürünlerle tutunmamız, 2023 hedeflerine ulaşmamız mümkün değil. Türkiye’nin ihraç mallarının kilosu ortalama 1 buçuk dolar. Dünya ortalaması 2.4 dolar. Almanya bu konuda lider ve ihraç ettiği malın kilosu 4.2 dolar. En azından dünya ortalamasının üzerine çıkmamız gerekiyor. Katma değeri  yüksek, ileri teknoloji ürünü mallar üretmemiz gerekiyor ki, dünya ortalamasına çıkalım ve koyduğumuz 2023 hedeflerine ulaşabilelim. Önümüzdeki dönemde Adana’da inovasyonu ön plana çıkaracak, katma değeri yüksek, ileri teknoloji  ürünlerini üretmemiz gerekiyor. Bunun için de teknokentler,, uzmanlaşılmış sanayi bölgeleri gerekiyor. Şu anda üretim yapan, ihracat gerçekleştiren,  markalara fason üretimler yapan firmaların, markalaşması gerekiyor.

UZMANLAŞTIRILMIŞ SANAYİ BÖLGELERİ

-Sanayi sitelerimizin daha modern, katma değeri yüksek mamuller üreten yerler haline gelmesi için ADASO ne tür faaliyetler yürütüyor?

-Bu yüzden biz Büyükşehir ve ilçe belediyelerimizle, valiliğimizle sürekli görüşüyoruz. Adana’da üretim yapan firmaları, kümelenme mantığı içinde, uzmanlaştırılmış sanayi bölgelerine götürmek istiyoruz.  Bununla ilgili yer arayışlarımız var. Var olan sanayi sitelerimizin daha modern, altyapı sorunları çözümlenmiş, üretimle ilgili sıkıntısı olmayan yerler haline gelmesini istiyoruz. Bu kapsamda da mevcut sanayi sitelerinin; Metal Sanayi Sitesi, Orta Ölçekli Sanayi Sitesi, mobilyacılar, keresteciler sitelerinin  yol ve altyapılarının düzeltilmesiyle ilgili Adana Büyükşehir Belediyesi’yle koordinasyonumuz var. Büyükşehir başkanına bu konuyla ilgili teşekkür ediyoruz. Keresteciler ve mobilyacılar sitelerinde 22 km yol tamamlandı, 1 buçuk ay içinde. Şu anda da orta ölçekli sanayide çalışmalar devam ediyor. Burada altyapı çalışmalarını bitirdikten sonra da, belediye başkanlarımızla toplantı yaptık, Büyükşehir, Seyhan, Çukurova belediye başkanlarıyla toplantılar yaptık ve sanayicilerimize yeni sanayi siteleri kurulmasıyla ilgili yer arayışı içindeyiz. Destek vereceklerini söylediler. Ayakkabıcılara, mobilyacılara, karo ve mermercilere, bir de matbaacılara (tamamı bir araya gelip yer taleplerinde bulunuyor) yer arıyoruz. Tamamını barındırabileceğimiz bir yer arıyoruz. Olmazsa sitelere ayrı ayrı yer bulacağız. Aynı işi yapanların bir çatı altında toplanması, sorunlarının çözülmesi ve kümelenmeleriyle ilgili bizim destek olmamız gerekiyor. Bakanlığın destekleri var ama bizim bakanlıkla sanayicileri buluşturmamız gerekiyor.  KOSGEB; 5 sanayici bir araya geldiği zaman 250 bin lira hibe, 500 bin lira da iki yıl ödemesiz, 5 yıl vadeli kredi veriyor. Bunları verebilirsek, tek başına makineyi alamayan, üretimi bu boyutta olmayan sanayiciler, bir araya gelerek makineyi alarak kendi ürünlerini ucuza üretecekler, hem de komşularına iş yapacaklar. Bu da ortaklık kültürünü geliştirecek. Birbirlerinin rakibi olmak yerine, ortakları olacaklar. İhracat için önleri açılacak. Bunları yapabilirsek, Adana’da her türlü malzeme var. Sanayi geçmişimiz var. 1 milyar 705 milyar dolar ihracatımız var.

HEDEF; 15 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT

-İktidarın 2023 için koyduğu 500 milyar dolarlık ihracat hedefine Adana hangi oranda katkı koyabilir?

-2023’le ilgili düşüncemiz Adana’nın 15 milyar dolarlık ihracat yapması. Adana bunu gerçekleştirmeli. Ülkede belirli bölgelerin ihracatını aynı miktarda artırma kapasitesi yok. Örneğin 6. bölge olarak adlandırılan yerin bu oranda artırma kapasitesi yok. Adana bunu yapabilecek kapasitede. Adana’ya yeterli destek verilirse böyle bir sanayi geçmişi ve refleksi var.  Bunu üretebilecek durumdayız. Teşvik’te destek görmedik. İlk teşvik yasası 2004’te çıktı. O günden bu yana istediğimiz artışı sağlaşamadık.

“ADANALI GÜNLER” GELİYOR

-ADASO, “Adanalı Günler” için hazırlık yapıyor. İçerikte neler var, tam olarak ne amaçlanıyor?

-Belediyelerimize ve valiliğimize bir teklif götürmüştük “Adanalı Günler”le ilgili. Birkaç toplantı yapıldı. Ankara ve İstanbul’da; Adana’nın tüm yönleriyle tanıtılması, anlatılmasına yönelik bir etkinlik olacak. Yalnız sanayisiyle değil, yani Adana’nın turizmi, sağlık sektörü, diğer hizmet sektörleri, ticareti, öne çıkan ürünleriyle, Ankara ve İstanbul’dan başlayarak anlatılacak.  Adana’yı buraların bürokrasisi ve halkıyla buluşturmak, bir araya getirmek ve Adanalılığın farkındalığını öne çıkarmak gerekiyor. Bununla ilgili bir tertip komitesi oluşturduk. Vali Bey, ATO, ADASO; ATB ve BŞB’yle birlikte tertip komitesi oluşturduk. Danışma kurulu oluşturduk. İlçe belediyeleri, valilik ve turizmle ilgili firmalar da var. Sadece merkez ilçeler değil, Adana’nın bütün ilçe belediye başkanları dahil oluşuma. Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde stantlar açılacak. İstanbul’daki de, il belediye sınırları içinde kalan tersanede yapılacak. Ankara için belirlediğimiz tarih 4-20 Nisan 2012. İstanbul’da 15 Mayıs-15 Haziran arasındaki günler olmak kaydıyla netleşecek.

Adanalı Günler’de , Büyükşehir Belediyemiz Altın Koza’yla ilgili tırını Ankara’da dolaştıracak. İyi bir etkinlik olacağını düşünüyoruz. Adana’nın ürünleri, hizmet ürünleri, artı değerleri ne varsa Ankara ve İstanbul’da öne çıkaracağız. Tanıtımlardan olumlu dönüşümler alırsak, diğer iller ve yurt dışında tanıtımlara devam edeceğiz.

Adana bir marka ve ihtiyacımız olan özgüvenimizin artırılması. “Yapabiliriz”i kendimize ve dışarıya göstermemiz gerekiyor. Kapasitemiz var ama yeterince  kullanılmıyor. Valiliğin, belediyenin, odaların, STÖ’lerin bir arada olması gerekiyor. Bir arada olursak başaramayacağımız bir şey yok.

 

EN ÇOK KAZANANLAR

 • DAGHL22.00 10.00%
 • UFUK44.96 9.98%
 • BAGFS17.63 9.98%
 • TMPOL18.97 9.97%
 • ORCAY18.10 9.96%

EN ÇOK KAYBEDENLER

 • MAVI39.52 -50.91%
 • SELVA10.39 -9.97%
 • LIDFA5.04 -9.84%
 • GENIL18.18 -9.73%
 • SKTAS3.92 -9.68%

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

 • THYAO42.72 0.56%
 • GARAN14.97 -0.07%
 • SAHOL19.23 -0.31%
 • KRDMD14.91 -4.85%
 • SISE19.30 -2.08%

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

DÖVİZ KURU

BIST100 2.390.79 % -1,18
DOLAR 15.6008 % 0,38
EURO 16.3484 % 0,67
BITCOIN 30.143.05 % 0,78
ÇEYREK ALTIN 1.497.89 % 0,56
GRAM ALTIN 930.85 % 0,45
alanya escort manavgat escort fethiye escort kemer escort didim escort çanakkale escort Aydın escort muğla escort tekirdağ escort manisa escort balıkesir escort trabzon escort elazığ escort ordu escort kütahya escort ısparta escort rize escort maraş escort yalova escort giresun escort yozgat escort tokat escort şanlıurfa escort sivas escort batman escort erzurum escort sinop escort kırşehir escort karaman escort kırıkkale escort bolu escort amasya escort niğde escort uşak escort edirne escort çorum escort osmaniye escort zonguldak escort van escort erzincan escort http://www.kadinescort.net Gaziantep escort Denizli escort Adana escort Hatay escort Aydın escort İzmir escort Ankara escort Antalya escort Bursa escort İstanbul escort Kocaeli escort Konya escort Muğla escort Malatya escort Kayseri escort Mersin escort Samsun escort Sinop escort Tekirdağ escort Eskişehir escort Yalova escort Rize escort Amasya escort Balıkesir escort Çanakkale escort Bolu escort Erzincan escort Şırnak escort Van escort Yozgat escort Zonguldak escort Afyon escort Adıyaman escort Bilecik escort Aksaray escort Ağri escort Bitlis escort Siirt escort Çorum escort Burdur escort Diyarbakir escort Edirne escort Düzce escort Erzurum escort Kırklareli escort Giresun escort Kilis escort Kars escort Karabük escort Kırıkkale escort Mardin escort Kırşehir escort Maraş escort Manisa escort Muş escort Kastamonu escort Ordu escort Nevşehir escort Sakarya escort Osmaniye escort Şanliurfa escort Sivas escort Trabzon escort Tokat escort Ardahan escort Bartın escort Karaman escort Batman escort Bayburt escort Bingöl escort Elaziğ escort Gümüşhane escort Hakkari escort Isparta escort Uşak escort Igdır escort Keşan escort Safranbolu escort Boyabat escort Kızıltepe escort Üzümlü escort Bucak escort Kadirli escort Bornova escort Batıkent escort Alanya escort İnegöl escort Orhangazi escort İzmit escort Akşehir escort Tarsus escort İlkadım escort Çerkezköy escort Ardeşen escort Kuşadası escort Merzifon escort Bandırma escort Çerkeş escort Gelibolu escort Gerede escort Antakya escort Ceyhan escort Dinar escort Besni escort Bozüyük escort Eskil escort Diyadin escort Ahlat escort Çivril escort Bağlar escort Akçakoca escort Aziziye escort Lüleburgaz escort Şahinbey escort Bulancak escort Digor escort Keskin escort Bünyan escort Kaman escort Battalgazi escort Elbistan escort Akhisar escort Bulanık escort Bodrum escort Altınordu escort Bor escort Avanos escort Adapazarı escort Virenşehir escort Gemerek escort Kangal escort Akçaabat escort Erbaa escort Tavşanlı escort Karşıyaka escort Çankaya escort Manavgat escort Nilüfer escort Arnavutköy escort Gebze escort Beyşehir escort Silifke escort Atakum escort Çorlu escort Çayeli escort Didim escort Suluova escort Edremit escort Ilgaz escort Biga escort Göynük escort İskenderun escort Çukurova escort Kaynaşlı escort Emirdağ escort Gölbaşı escort Söğüt escort Ortaköy escort Dogubayazıt escort Güroymak escort Karahayıt escort Bismil escort Horasan escort Mucur escort Babaeski escort Şehitkamil escort Espiye escort Kağızman escort Yahşihan escort Develi escort Doğanşehir escort Afşin escort Alaşehir escort Malazgirt escort Marmaris escort Fatsa escort Ürgüp escort Akyazı escort Eyyübiye escort Şarkışla escort Araklı escort Niksar escort Simav escort Buca escort Çubuk escort Muratpaşa escort Görükle escort Avcılar escort Darıca escort Çumra escort Anamur escort Çarşamba escort Ergene escort Fındıklı escort Nazilli escort Taşova escort Susurluk escort Çan escort Mudurnu escort Defne escort Kozan escort Sandıklı escort Yahyalı escort Patnos escort Kahta escort Pamukkale escort Ergani escort Oltu escort Nizip escort Görele escort Sarıkamış escort Yeşilyurt escort Dulkadiroğlu escort Kırkağaç escort Varto escort Fethiye escort Kumru escort Erenler escort Akçakale escort Suşehri escort Of escort Turhal escort Torbalı escort Haymana escort Kepez escort Osmangazi escort Bağcılar escort Derince escort Ereğli escort Erdemli escort Bafra escort Kapaklı escort Pazar escort Davutlar escort Altıeylül escort Ayvacık escort Dörtyol escort Sarıçam escort Sur escort Palandöken escort Nurdağı escort Tirebolu escort Zile escort Ünye escort Selim escort Kocasinan escort Onikişubat escort Salihli escort Milas escort Pamukova escort Birecik escort Yıldızeli escort Ortahisar escort Malkara escort Yakutiye escort Zara escort Yomra escort Konak escort Keçiören escort Lara escort Yıldırım escort Beylikdüzü escort Gölcük escort Karatay escort Mezitli escort Canik escort Efeler escort Ayvalık escort Kırıkhan escort Seyhan escort Melikgazi escort Pazarcık escort Soma escort Dalaman escort Sapanca escort Haliliye escort Ödemiş escort Mamak escort Kemer escort Mudanya escort Çekmeköy escort Körfez escort Meram escort Aliağa escort Polatlı escort Belek escort Gemlik escort Esenler escort Fatih escort Selçuklu escort Akdeniz escort Terme escort Söke escort Karesi escort Yüreğir escort Payas escort Talas escort Türkoğlu escort Turgutlu escort Datça escort Gümbet escort Serdivan escort Karaköprü escort Çeşme escort Sincan escort Gaziemir escort Ulus escort Kaş escort Gürsu escort Güngören escort Mut escort Samandağ escort Yunusemre escort Köyceğiz escort Siverek escort Toroslar escort Menteşe escort Kadıköy escort İznik escort Serik escort Menemen escort Aksu escort Kağıthane escort Kartal escort Maltepe escort Kestel escort Yenişehir escort Yatağan escort Tire escort Finike escort Pendik escort Sarıyer escort Şişli escort Sultangazi escort Tuzla escort Urla escort Konyaaltı escort Korkuteli escort Kumluca escort Karacabey escort Ümraniye escort Üsküdar escort Zeytinburnu escort söke escort nazilli escort kuşadası escort efeler escort didim escort çine escort bodrum escort fethiye escort marmaris escort dalaman escort menteşe escort milas escort ortaca escort seydikemer escort çerkezköy escort çorlu escort ergene escort kapaklı escort malkara escort süleymanpaşa escort akhisar escort alaşehir escort salihli escort şehzadeler escort soma escort turgutlu escort yunusemre escort bandırma escort altıeylül escort ayvalık escort bigadiç escort burhaniye escort gönen escort karesi escort susurluk escort ayvacık escort biga escort çan escort gelibolu escort yenice escort akçaabat escort araklı escort of escort ortahisar escort yomra escort karakoçan escort kovancılar escort altınordu escort fatsa escort perşembe escort ünye escort tavşanlı escort simav escort domaniç escort eğirdir escort yalvaç escort ardeşen escort cayeli escort fındıklı escort pazar escort afşin escort dulkadiroğlu escort Elbistan escort onikişubat escort pazarcık escort türkoğlu escort altınova escort çiftlikköy escort çınarcık escort bulancak escort espiye escort eynesil escort görele escort piraziz escort tirebolu escort yağlıdere escort sorgun escort sarıkaya escort çayıralan escort boğazlıyan escort akdağmadeni escort erbaa escort niksar escort turhal escort zile escort viranşehir escort suruç escort siverek escort karaköprü escort haliliye escort eyyübiye escort akçakale escort zara escort Yıldızeli escort suşehri escort şarkışla escort gemerek escort kozluk escort sason escort aziziye escort horasan escort oltu escort palandöken escort yakutiye escort ayancık escort boyabat escort gerze escort kaman escort mucur escort ermenek escort sarıveliler escort keskin escort yahşihan escort gerede escort göynük escort mengen escort mudurnu escort göynücek escort gümüşhacıköy escort merzifon escort suluova escort taşova escort bor escort çamardı escort ulukışla escort banaz escort eşme escort sivaslı escort havsa escort ipsala escort keşan escort osmancık escort sungurlu escort bahçe escort hasanbeyli escort kadirli escort toprakkale escort alaplı escort çaycuma escort ereğli escort kilimli escort başkale escort ipekyolu escort özalp escort tuşba escort kemah escort refahiye escort tercan escort üzümlü escort Tekirdağ mutlu son Adana mutlu son Mersin mutlu son Bursa mutlu son Muğla mutlu son Balıkesir mutlu son Kocaeli mutlu son İstanbul mutlu son Ankara mutlu son Antalya mutlu son İzmir mutlu son Denizli mutlu son Çanakkale mutlu son Sakarya mutlu son Manisa mutlu son Malatya mutlu son Yalova mutlu son Sivas mutlu son Tokat mutlu son Kayseri mutlu son Trabzon mutlu son Aydın mutlu son Elazığ mutlu son Afyon mutlu son Kütahya mutlu son Ordu mutlu son Eskişehir mutlu son Gaziantep mutlu son istanbul mutlu son ankara mutlu son izmir mutlu son bursa mutlu son antalya mutlu son adana mutlu son konya mutlu son şanlıurfa mutlu son gaziantep mutlu son kocaeli mutlu son mersin mutlu son diyarbakır mutlu son hatay mutlu son manisa mutlu son kayseri mutlu son samsun mutlu son balıkesir mutlu son maraş mutlu son van mutlu son aydın mutlu son tekirdağ mutlu son sakarya mutlu son denizli mutlu son muğla mutlu son bağcılar mutlu son bahçelievler mutlu son esenler mutlu son esenyurt mutlu son kadıköy mutlu son kağıthane mutlu son kartal mutlu son küçükçekmece mutlu son maltepe mutlu son pendik mutlu son sultangazi mutlu son ümraniye mutlu son üsküdar mutlu son aliağa mutlu son alsancak mutlu son bayraklı mutlu son bornova mutlu son buca mutlu son çeşme mutlu son çiğli mutlu son gaziemir mutlu son karşıyaka mutlu son konak mutlu son menemen mutlu son ödemiş mutlu son torbalı mutlu son çankaya mutlu son keçiören mutlu son mamak mutlu son polatlı mutlu son sincan mutlu son alanya mutlu son belek mutlu son kaş mutlu son kemer mutlu son korkuteli mutlu son lara mutlu son manavgat mutlu son serik mutlu son side mutlu son didim mutlu son efeler mutlu son kuşadası mutlu son nazilli mutlu son altıeylül mutlu son bandırma mutlu son edremit mutlu son karesi mutlu son susurluk mutlu son gemlik mutlu son gürsu mutlu son inegöl mutlu son mudanya mutlu son nilüfer mutlu son osmangazi mutlu son yıldırım mutlu son biga mutlu son çan mutlu son gelibolu mutlu son adıyaman mutlu son afyon mutlu son ağrı mutlu son aksaray mutlu son amasya mutlu son ardahan mutlu son artvin mutlu son bartın mutlu son batman mutlu son bayburt mutlu son bilecik mutlu son bingöl mutlu son bitlis mutlu son bolu mutlu son burdur mutlu son çanakkale mutlu son çankırı mutlu son çorum mutlu son düzce mutlu son edirne mutlu son elazığ mutlu son erzincan mutlu son erzurum mutlu son eskişehir mutlu son giresun mutlu son gümüşhane mutlu son ığdır mutlu son ısparta mutlu son karabük mutlu son karaman mutlu son kastamonu mutlu son kilis mutlu son kırıkkale mutlu son kırklareli mutlu son kırşehir mutlu son uşak mutlu son kütahya mutlu son malatya mutlu son mardin mutlu son nevşehir mutlu son niğde mutlu son ordu mutlu son trabzon mutlu son osmaniye mutlu son rize mutlu son siirt mutlu son sinop mutlu son sivas mutlu son tokat mutlu son karahayıt mutlu son pamukkale mutlu son nizip mutlu son şahinbey mutlu son şehitkamil mutlu son antakya mutlu son defne mutlu son iskenderun mutlu son darıca mutlu son gebze mutlu son gölcük mutlu son izmit mutlu son körfez mutlu son akşehir mutlu son beyşehir mutlu son ereğli mutlu son karatay mutlu son meram mutlu son selçuklu mutlu son akhisar mutlu son alaşehir mutlu son soma mutlu son turgutlu mutlu son akdeniz mutlu son anamur mutlu son erdemli mutlu son mezitli mutlu son silifke mutlu son tarsus mutlu son toroslar mutlu son yenişehir mutlu son bodrum mutlu son dalaman mutlu son fethiye mutlu son köyceğiz mutlu son marmaris mutlu son menteşe mutlu son milas mutlu son adapazarı mutlu son serdivan mutlu son atakum mutlu son çarşamba mutlu son ilkadım mutlu son eyyübiye mutlu son siverek mutlu son viranşehir mutlu son çerkezköy mutlu son çorlu mutlu son erbaa mutlu son