SÜRGÜNDE BİR YAYINEVİ: “ÖZGÜRÜZPRES” - Adana UlusAdana Ulus

28 Ekim 2021 - 02:29

SÜRGÜNDE BİR YAYINEVİ: “ÖZGÜRÜZPRES”

SÜRGÜNDE BİR YAYINEVİ: “ÖZGÜRÜZPRES”
Son Güncelleme :

12 Ekim 2021 - 17:15

Türkiye’de yayımlanamayan, sansürlenen, yasaklanan kitaplar için Almanya’da bir yayınevi kuruldu Birçok gazeteci yazma şansı bulamıyor, birçok yazarın kitabı basılamıyor, basılmış olanlar toplatılıyor, depolarda bekletiliyor, bazen de imha ediliyor. Mesela Milli Eğitim Bakanlığı içinde Can Dündar’ın bir makalesi var diye 900 bin ders kitabını imha ettirmişti. Bir çok yayınevi sakıncalı buldukları yazarların kitaplarını basmıyor.
İşte, “ÖzgürüzPres” bunun için kuruldu. Susturulan, yayın imkanı bulamayan yazarlar için bir sığınak. Bir çok uluslararası yazar örgütleriyle iş birliği halinde. Öncülerinden biri Can Dündar. İlk kitabı birkaç gün içinde baskıdan çıkacak.
Bu arada ben bir baktım, tarihte kimler sansürlenmiş, kimlerin kitabı yakılmış, diye. İşte küçük bir bir demet.
EPİKÜR: Hellenistlik’in kurucularından. Büyük düşünür. Kitapları sahte peygamberlik yapan Alexander tarafından yakıldı.
DİOCLETİAN: Eski Roma İmparatorluğu’nun krallarından. İlk emri kendi yazdığı kitapların yakılmasıydı. Sonra yeni Hristiyan dinine savaş açtı ve bu konudaki tüm kitapları yaktırdı.
NESTORİUS: Konstantinpolis patriklerinden biri Meryem’in tanrının annesi olmasını kabul etmediği için bütün kitapları yakıldı.
MOSHE BEN MAİMON: Yahudi din adamı. II. Musa olarak gösteriliyordu. Guide for the Perplexed (Kafası Karışmış Olana Rehber) kitabı Fransa’da yakıldı.
JOHN WYCLİFFE: Ünlü filozof ve din düşünürü. Kitapları Prag Başpiskopos’u tarafından yakıldı.
WİLLİAM TYNDALE: Çevirmendi. Çevirdiği İncil, her devlet tarafından yakıldı.
SERVETUS: İlahiyatçı, hekim ve haritacı. Kan dolaşımını bilimsel olarak inceleyen ilk insan. İsa’nın hiçbir tanrısal konumu olmadığını savundu. Kafir ilan edildi. Kitaplarıyla birlikte kendisi de diri diri yakıldı.
MARTİN LUTHER: İncil’i herkes okusun, anlasın diye Almancaya çevirdi. İnci, sonra tüm dillere çevrildi. Kilise tüm İncilleri yaktırdı ama Reform’a engelleyemedi.
THOMAS HOBBES İngiliz düşünür. Eserleri Dünya’nın en ünlü üniversitelerinden Oxford’da yakıldı. Kıskanılıyordu.
JORGE AMADO: Brezilyalı romancı. Sistemi eleştiren birçok eserini mizahi dille yayımlattı. Dönemin diktası kitaplarını yaktırdı.
YAKTIRDILAR DA NE OLDU? BİZ ONLARI HALA OKUYORUZ. YAKANLAR MI…
BU ÇAĞDA MEDYAYI ENGELLEMEK ZOR. YAZILISI VAR, SESLİSİ VAR. GÖRÜNTÜLÜSÜ VAR.

KENDİ ÜLKESİNDEN KOVUYORSUNUZ, GİDİP BAŞKA YERDE BİR ŞEYLER YAPIP YİNE DE HEDEF KİTLESİNE ULAŞIYOR.

İŞİNİZ ZOR ,ZALİMLER. .

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.