Taşeronlaşma Kölelikten Kötü - Adana UlusAdana Ulus

1 Mart 2021 - 10:58

Taşeronlaşma Kölelikten Kötü

Son Güncelleme :

03 Mart 2014 - 0:32

Adana(Ulus)–caliskan_taseron_kolelikMilliyetçi Hareket Partisi  Seyhan Belediye Başkan Adayı Abdullah Çalışkan, taşeron işçilerle bir araya geldi. Kamu Şirket Çalışanları Eğitim, Kültür, Sosyal, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (KAŞİÇ) üyeleriyle bir araya gelen Çalışkan işçilerle sohbet edip sorunlarını dinledi.

Seyhan Belediyesi kurucu Başkanı ve MHP Seyhan Belediye Meclis üyesi Yalçın Akyol taşeronlaşmanın 1985’li yıllarda başladığını anımsatarak “Biz Belediyeye geldiğimizde taşeronlaşma vardı. Biz Belediyeye ait bir şirket kurarak tüm işçileri bu şirkete almıştık. Eskiden taşeronlaşma şirketti, şimdi devlet oldu. İşçilere çağrım asla mücadeleyi bırakmasınlar. Haklarını alana kadar mücadeleye devam etsinler” dedi.

KÖLELİKTEN BİLE KÖTÜ ŞARTLAR İÇERİYOR

İşçilerin her zaman haklarının tam ve eksiksiz verilmesinden yana olduğunu vurgulayan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Seyhan Belediye Başkan Adayı Abdullah Çalışkan, Belediyeyi kazandıklarında ilk işlerinin açlık sınırının bile altında maaş alan çalışanların ücretlerini en azından açlık sınırı şartlarına yükselteceklerini belirtti.

Taşeron işçiliğinin çok zor şartlar taşıdığını ifade eden Çalışkan şöyle konuştu;

“Türkiye’de gününü gün edenlerle, günü kurtaranlar savaşı var. Yüzde 99 oranında günü kurtaranlar, Yüzde 1 oranında gününü gün edenler var. Taşeron işçiler işte çoğunluk içinde olan ve günü kurtarmaya çalışanlar arasında yer alıyor. Allah onlara kolaylık versin. Taşeron işçilik o kadar zor şartlara sahip ki, kölelikten bile zor şartlar içeriyor. Köleler en azından barınma, yeme içme konusunda rahatlar. Taşeron işçi kardeşim ise barınma, yeme içme, giyim, çocuk geçindirme gibi sorunları var. O nedenle bizim için önemlisiniz. Hak arama mücadelenizde hep yanınızdaydım, yanınızda olmaya devam edeceğim. Belediyeye geldiğimizde ücretleri en azından açlık sınırı seviyesine yükselteceğim. Bunu yaparken Sosyal iyileştirme adı altında işçi kardeşlerime destek vereceğim. Bizler aslanlar gibi çıkıp mücadele etmezsek kimse bize hakkımızı vermez. Bizim olmazsa olmazımız insana saygıdır”

KAŞİÇ Derneği Başkanı Halit Önük ise Çalışkan’a desteklerinden dolayı teşekkür etti. Önük tüm çalışanlarının görev yaptıkları kurumlarında kadrolu eleman gibi çalıştıklarını bu yüzden de kadro istediklerini de bir kez daha dile getirdi.caliskan_taseron_kolelik (2)