Taşeronlaşma Önlenemiyor - Adana UlusAdana Ulus

2 Mart 2021 - 20:48

Taşeronlaşma Önlenemiyor

Son Güncelleme :

01 Mart 2014 - 12:12

ramazan_agarTürkiye Yol-İş Sendikası Genel Başkanı ve Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar, alınan mahkeme kararlarına rağmen keyfi uygulamalar nedeniyle taşeronlaşmanın önüne geçemediklerini söyledi.

Adana’daki Türk-İş’e bağlı sendikaların başkanlarıyla birlikte Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’ni (ÇGC) ziyaretinde açıklamalarda bulunan Ramazan Ağar, ülkemizde çalışma koşullarının, sendikasızlaştırma çabalarının doğal sonucu olarak çalışanlar bakımından her geçen gün daha kötüye gittiğini söyledi.

KAZALARIN ARTMASINA NEDEN OLUYOR

İş kollarında genel olarak sendikasızlaştırma çabalarının yoğun şekilde devam ettiğini vurgulayan Türkiye Yol-İş Sendikası Genel Başkanı ve Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar, şöyle konuştu:

“Türkiye’de 1980’li yıllarda Türk-İş’in sendikalı üye sayısı 2,5 milyon iken, bugün bu rakam 1 milyona düşmüştür. Keza Yol-İş Sendikası’nın bir dönem yaklaşık 2 milyon olan üye sayısı, bugün 700 binlere inmiştir. Tüm bunlar, sendikasızlaştırma çabaları ve taşeronlaşmanın yaygınlaştırılmasının sonucudur. Bugün, özellikle ölümlü iş kazalarının büyük bölümü, sendikasız işyerlerinde yaşanmaktadır. Madencilik iş kolunda ölümlü kazaların yüzde 99’u taşeron işçi çalıştırılan madenlerde meydana gelmektedir. Sendikaların örgütlü olduğu işyerlerinde daha sağlıklı çalışma koşulları zorunlu kılındığından, iş kazası oranları büyük oranda azalmaktadır. Önceki yıllarda, örneğin Köy Hizmetleri’nde çalışan bütün mevsimlik işçileri yasal yollardan kadroya almıştık. Şimdi gelinen noktada ne yazık ki, mahkeme kararlarına rağmen, taşeron olarak çalışanlar keyfi şekilde kadroya alınmıyor. Bu konuda verilen sözler yerine getirilmiyor. Bu günleri dahi arayacağımız endişesi taşıyoruz.”ramazanagar_cgc